Ružencová Panna Mária
Obišovce 4. októbra 2014 (sobota)
Milí bratia kňazi, seminárni predstavení, bohoslovci, rehoľné sestry, milí mariánski ctitelia a pútnici, drahí bratia a sestry v Kristovi!
V dnešnej dobe ľudia veľa cestujú. Presúvajú sa z miesta na miesto. Dôvody sú rôzne – štúdiá, práca, životná láska, ale i putovanie na miesta stretnutia s Bohom. Takto sme i my dnes cestovali a putovali až na obišovský Putnok. Na našich cestách po svete sa všetci ľahko orientujeme pomocou značiek. Na letiskách, na staniciach sa nachádza veľa obrazových symbolov – bez dlhého vypisovania a čítania sa pri pohľade na značku – na ikonku – tzv. piktogram – dozviete, ktorým smerom sa možno dostať k odletom, alebo príletom, k reštaurácii, alebo k odpočívadlu. Dokonca aj pútnické miesta majú pri cestách svoje značky a jednoduché vyobrazenia. Škoda, že Obišovce takýto symbol ešte nemajú, ani na ceste, ani na diaľnici. Bolo by dobré informovať a pozývať ľudí na cestách, aby sa zastavili aj tu pri Matke Božej obišovskej, ako sme to urobili aj my dnes.
Pri pohľade na symboly a značky, na obrazy toľkých pútnických kostolov a kláštorov, som si raz kládol otázku: Aký piktogram a aký symbol by sme mohli priradiť ku Katolíckej cirkvi a ku katolíckej viere vôbec? Hneď v prvej chvíli, bez dlhého rozmýšľania a uvažovania mi napadlo, že by to mohol byť ruženec! Lebo ruženec stojí za tým, čo je katolícke. On stelesňuje a zhmotňuje katolícku vieru v skratke.
Je to hlboko biblická modlitba. Modlitba Otče náš a slová Zdravasu sú vyňaté priamo zo Svätého Písma. Zdravas Mária – kedykoľvek vyslovujeme tieto slová, opakujeme pozdrav archanjela Gabriela – počuli sme to v dnešnom evanjeliu (Lk 1, 28-31). Je to modlitba, ktorá nás smeruje na jediný bod – na Ježiša – on je centrom a zavŕšením tejto modlitby. A takto spolu s Máriou s celou Cirkvou pociťujeme pri modlitbe ruženca radosť, svetlo, utrpenie i slávu, keď meditujeme nad Ježišovým životom. Je to jednoduchá modlitba, intenzívna, pokorná, plná obrazov, je ukľudňujúca, plná lásky a sily.
Milí pútnici: Čo pre nás znamená ruženec? Aký význam má táto šnúra perál pre náš život? Čo v sebe ukrýva tento symbol zhmotnený v retiazke zrniek, ktorá začína i končí zaveseným krížikom?
Tak ako náruč Panny Márie zobrazenej na milostivom obraze tu v Obišovciach, tak i jej modlitba ruženca nás posúva bližšie k Bohu – k jej Synovi Ježišovi Kristovi – k centru našej viery. My k nemu kráčame nesení na rukách jeho a našej Matky – Panny Márie.
Vždy, keď sa hovorí o ruženci, vynárajú sa mi v pamäti silné obrazy zo života. Z chlapčenských rokov si spomínam na mojich rodičov, predovšetkým na moju mamu, ktorá sa často doma v kuchyni modlievala ruženec. A hoci jej hlava sem tam pokyvkávala, predsa ruženec držala pevne v rukách. Naši dedovia a otcovia sa tiež nehanbili priznať sa k tejto mariánskej úcte a veľa v tomto smere dokázali ovplyvniť kňazi, ktorí u nás pôsobili a spolu s ľuďmi sa modlili ruženec na októbrovej pobožnosti, ktorá bola v tom čase hojne navštevovaná. Z neskoršieho obdobia mi zostali v pamäti Lurdy. Tam som videl a zažil, akou silou je modlitba ruženca, keď sa ju spolu modlí obrovské množstvo mladých ľudí. Aj iné pútnické miesta ako Fatima a Guadalupe v Mexiku, získavajú na sile práve v spoločnej modlitbe posvätného ruženca.
Ruženec si veriaci na celom svete obľúbili práve preto, že sa ho s pomocou Panny Márie môžeme modliť spolu a dlhšie ako iné modlitby. Tí, čo to neskúsili a majú ešte výhrady voči tejto modlitbe, hovoria, že sa to nedá, že je nemožné tak dlho sa sústrediť pri monotónnom opakovaní Zdravasov, že im chýba čas a potom i potrebný kľud – veď život dnes je taký hektický!
A práve preto, že život dnes je taký hektický a uponáhľaný, práve preto nás Mária volá a pozýva k modlitbe ruženca. Keď sa ponoríme do rytmickej meditácie Zdravasov, zrazu zisťujeme, že konečne máme čas prehodnotiť vlastný život! V ruženci nejde iba o to, aby sme sa sústredili iba na jednotlivé tajomstvá a pasáže zo života Ježiša Krista, ktorý sa pre nás narodil, pre nás robil zázraky, pre nás trpel a pre nás vstal z mŕtvych; ale pri každom vyslovenom Zdravase môžeme meditovať a rozmýšľať i sami nad sebou, celkom osobne.
Koľko starostí a problémov prežívame vo svojich rodinách! Chýba robota, zamestnanie, chýbajú peniaze, prostriedky na lepší život, chýba pokoj a zmierenie vo vzťahoch, dlhé roky sa nenavštevujeme a nevieme zabudnúť na staré krivdy. Toľko nepokoja je všade naokolo! Kríza na Ukrajine a v arabskom svete nám tiež neprospieva. Akoby toho nebolo dosť, páni tohto sveta nám mútia hlavy ideológiou rodovej rovnosti, hryzú Cirkev, chcú ju umlčať, zdiskreditovať a tak dokázať, že sa neoplatí veriť.
Toľko vecí nás oberá o pokoj a tak málo vecí nám dokáže dodať odvahu a nádej. Ruženec je zaručený prostriedok na prinavrátenie pokoja. Vezmite do ruky ruženec a vedome sa v tejto modlitbe vyžalujte, vydajte zo seba všetko čo ťaží na srdci i vo svedomí. Predstavujte si, že ste v tej chvíli v objatí Nebeskej Matky Márie a odovzdávate jej všetko trápenie i všetky radosti vašich rodín. Nech to všetko zanesie k Ježišovi, ktorý jediný môže zmeniť naše životy a našu spoločnosť!
Tajomstvá ruženca nech sa takto stanú príležitosťou na porozmýšľanie o tajomstvách vlastného života: Požehnaná si Mária medzi všetkými ženami a požehnaný je plod Tvojho života Ježiš, ktorý ma vyslobodil zo strachu a beznádeje…; Ježiš, ktorému odovzdávam svoju rodinu…; Ježiš, ktorého prosím o zdravie pre moju manželku; Ježiš, ktorému ďakujem za obrátenie mojich detí…
V takejto osobnej túžbe po Ježišovi nás Mária, najlepšia zo všetkých Matiek, pohladí a uistí na duši, že najpevnejším základom pre pokojný a úspešný život je jedine Boh! Boh je darca života a jedine on mi môže darovať i večný život. Na toto pamätáme, keď sa v druhej časti Zdravasu modlíme: Mária, pros za nás hriešnych, teraz, i v hodinu našej smrti! Keď pri ruženci rozjímame o živote Ježiša i svojom vlastnom živote, nemôžeme zabudnúť na chvíľu odchodu z tohto sveta. Koniec nášho pozemského života je vážnou chvíľou a kiežby sme v tejto chvíli neboli osamotení a opustení, kiežby tam niekto stál pri nás a ak nie, nech tam bude naša Nebeská Matka. O svedectvách posledných chvíľ, by vedeli hovoriť naši kňazi, ktorí majú na starosti pastoráciu chorých v našich nemocniciach.
Jeden z nich mi spomínal, ako jedna žena prišla navštíviť svojho nevyliečiteľne chorého brata na JIS-ku. Obaja vedeli, že už nejestvuje šanca na uzdravenie a že je to posledné štádium. O viere v Boha spolu nezvykli hovoriť nikdy, lebo on to jednoducho nechcel. No teraz, v poslednej chvíli, mala jeho rodná veriaca setra akési nutkanie niečo dôležité urobiť. Vzala ruženec a vložila ho do rúk svojho brata. Hoci brat už nevládal povedať ani slovo, na jeho vďačný pohľad dodnes nezabudla.
V takýto extrémnych situáciách bol vždy ruženec akousi Božou rukou – akoby rukou Matky. Umierajúci brat bol za to vďačný – bol vďačný za oporu a jedinú nádej. Rukami cez ruženec cítil, že Boh je tu, že ho neopustí, že ho reťazou ruženca chce pritiahnuť k sebe. Naozaj, ten umierajúci muž držal v tej chvíli tajomstvá našej viery, spásy a záchrany vo svojich rukách.
Milí mariánski pútnici! Svätý otec František vidí v ruženci účinný prostriedok našej viery, ktorý nám pomáha otvoriť sa Bohu. Ruženec nás otvára pre Božie pôsobenie, aby tak mohol v nás prekonať a zlomiť egoizmus a prinavrátiť pokoj do sŕdc, rodín, do spoločnosti a celého sveta. Presne 6. júla minulého roka nám odkázal toto: Nemajte strach vyjsť zo seba a plávať proti prúdu. Buďte kontemplatívnymi ľuďmi a misionármi. Prosím, majte vždy Božiu Matku pri sebe, modlite sa ruženec… Nezanedbávajte ho! Majte Pannu Máriu pri sebe doma, tak ako ju mal pri sebe aj apoštol Ján. Ona nech vás vždy sprevádza a ochraňuje! A modlite sa aj za mňa…
Pápež František dobre pozná silu ruženca, vie čo znamená pre celú Cirkev a bez neho si túto Cirkev nevie predstaviť. Je to najvýrečnejší symbol a znamenie našej viery a našej cirkvi. Mária je v tejto modlitbe cestou, ktorá nás vedie k centru. Nebojme sa vykročiť na túto cestu. Ona nás isto privedie k Ježišovi. Každý deň, aspoň jeden desiatok, či už cestou v aute, alebo pri dlhých večeroch, či bezsenných nociach, stále vzývajme Máriu, aby nás a naše rodiny priviedla k Bohu. Z celej duše a z plnej sily k nej volajme v dobrých i v ťažkých dňoch: Ave, Maria, gratia plena! AMEN