Quantcast
Channel: Arcibiskupstvo Košice | Archidioecesis Cassoviensis
Viewing all 1038 articles
Browse latest View live

Slovo arcibiskupa a menovanie generálneho vikára

$
0
0

Svätý Otec František v sobotu 22. marca 2015 odňal biskupovi Mons. Stanislavovi Stolárikovi titul barikského biskupa a vymenoval ho za nového diecézneho biskupa v Rožňave. Keďže týmto menovaním sa Mons. Stanislav Stolárik stáva diecéznym rožňavským biskupom, aj keď ešte oficiálne neprevzal úrad, prestal byť košickým pomocným biskupom, a preto sa už nemá spomínať v rámci Eucharistickej modlitby pri svätej omši.

Práve 20. marca tohto roku uplynulo 11 rokov od jeho biskupskej konsekrácie. Od začiatku služby pomocného biskupa v našej Košickej arcidiecéze bol zároveň aj generálnym vikárom. K prejavenej dôvere zo strany Svätého Otca mu gratulujeme a tiež vyjadrujeme uistenie, že aj naďalej ho budeme sprevádzať našim modlitbovým mementom. Chcem sa mu spolu s emeritným arcibiskupom Alojzom poďakovať za kolegialitu, za dlhoročnú službu pre dobro arcidiecézy a za budovanie úprimných bratských vzťahov. Jeho inaugurácia a kánonické prevzatie diecézy sa vykoná pri liturgickej slávnosti v sobotu 16. mája 2015 o 10.00 hod. v rožňavskej katedrále.

Zároveň vám chcem všetkým oznámiť, že za nového generálneho vikára som s platnosťou od 1. apríla 2015 menoval Mons. Pavla Drába, prepošta Metropolitnej kapituly. K vernému plneniu tejto zverenej úlohy mu vyprosujme potrebné milosti.

+ Mons. Bernard Bober, arcibiskup – metropolita


Arcidiecézne stretnutie mládeže – ADSM 2015

$
0
0

Všetkých kňazov a mladých pozývame na stretnutie mládeže Košickej arcidiecézy ADSM 2015, ktoré sa uskutoční v sobotu 11.4.2015 v Prešove. Program začína 9:30 sv. omšou vo františkánskom kostole sv. Jozefa. Súčasťou stretnutia bude aj koncert kapiel Kerygma a Sign, „habitové“ workshopy, žalmy, adorácia a mnoho iného. Viac informácii ako aj možnosť registrácie na www.premladez.sk

 plagat adsm 2015-page-001

Mons. Bernard Bober. Homília – Missa chrismatis

Pozývame Vás na duchovnú obnovu o posolstve Božieho milosrdenstva a odpust na sviatok Božieho milosrdenstva

$
0
0

Pozývame Vás na duchovnú obnovu o posolstve Božieho milosrdenstva a odpust na sviatok Božieho milosrdenstva

Kostol Božieho Milosrdenstva – Košice – sídlisko KVP,

10. – 12. apríl 2015

 

Piatok  10. apríla

15.00 h. Hodina milossrdenstva spojená s korunkou Božieho milosrdenstva

15.15 h. svätá omša, po nej príhovor na tému: „Sme neodvolateľne milovaní – láskou milosrdného Boha“

18.00 h. svätá omša a po nej adorácia s piesňami z komunity v Taizé

Počas každej sv. omše bude udelená sviatosť pomazania nemocných

 

Sobota  11. Apríla

14.55 h. vyloženie Najsvätejšej sviatosti oltárnej

15.00 h. Hodina milosrdenstva spojená s korunkou Božieho milosrdenstva a moderovanou adoráciou do 16.00 hod.

18.00 h. svätá omša, po nej príhovor na tému: „Stretnutie so Zmŕtvychvstalým v Eucharistii a sviatosti zmierenia“ – počas sv. omše bude požehnanie obrazov Božieho Milosrdenstva

19.30 h.  dabovaný celovečerný hraný film o sv. Faustíne (v priestoroch fary) spojený v závere s agapé

21.30 h. pobožnosť „Cesta svetla“.

Po jej skončení celonočná adorácia v kostole

Nedeľa  12. Apríla 6.30 h. Ranné chvály a ukončenie celonočnej adorácie

7.00 h. svätá omša, v závere príhovor o posolstve Božieho milosrdenstva

9.00 h. svätá omša

10.30 h. svätá omša – celebrant Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup – metropolita– počas sv. omše bude požehnanie obrazov Božieho Milosrdenstva

14.55 h. vyloženie Najsvätejšej sviatosti oltárnej

15.00 h. slávnostná Hodina milosrdenstva spojená s korunkou Božieho milosrdenstva a adoráciou  v priamom prenose rádia Lumen

Po skončení vystúpenie žiakov cirkevnej školy sv. Košických mučeníkov – „Zmŕtvychvstanie“.

Svätá omša o 15.30 a 19.00 h. nebude.

Každý deň počas programu bude možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia

 

plagát: KVP-odpust_2015-plagat-3_kor

 

 

Výberové konanie -údržbár technickej správy budov

$
0
0

Rímskokatolícka cirkev Arcibiskupstvo Košice

vypisuje výberové konanie na obsadenie funkcie

údržbár technickej správy budov

 

 

Kvalifikačné predpoklady a znalosti:

  • ukončené stredné vzdelanie,
  • odborná prax v obdobnej pozícií minimálne 3 roky,
  • vodičský preukaz,
  • technická zdatnosť.

 

Osobnostné predpoklady:

  • občianska a morálny bezúhonnosť, dobrá povesť
  • zodpovednosť, samostatnosť, spoľahlivosť, precíznosť,
  • zmysel pre komunikatívnosť, kolegialita a flexibilitu,
  • dobrá manuálna zručnosť a praktické skúsenosti s údržbárskymi prácami v interiéri a exteriéri.

 

Náplň práce:

  • údržba objektov,
  • výkon individuálnych , remeselne odborných prác spočívajúcich v zabezpečení prevádzky, údržby a opráv,
  • odstraňovanie bežných vodoinštalačných, resp. elektrických a ostatných porúch,
  • drobné murárske, stolárske a inštalatérske práce.

 

K žiadosti o zaradenie do výberového konania predložte:

  • žiadosť o prijatie do pracovného pomeru,
  • profesijný životopis,
  • fotokópiu dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní,
  • písomný súhlas uchádzača so spracovaním osobných údajov na účely výberového konania,
  • odporúčanie farára.

Žiadosť s požadovanými prílohami zašlite poštou alebo doručte osobne do 30.4.2015 na adresu: Rímskokatolícka cirkev Arcibiskupstvo Košice, Sekretariát riaditeľa, Hlavná 28, 041 83 Košice.

 

Termín a miesto výberového konania budú uchádzačom oznámené písomne.

 

Košice 10.4.2015           Mons. Bernard Bober, arcibiskup – metropolita

KBS prináša modlitby k 70. výročiu skončenia druhej svetovej vojny

$
0
0

Bratislava 20. apríla (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska pozýva k modlitbe pri príležitosti 70. výročia skončenia druhej svetovej vojny. Pri tejto príležitosti zverejnila na svojej internetovej stránke www.kbs.sk text spoločných modlitieb veriacich. K dispozícii sú v sekcii – dokumenty – ostatné dokumenty. Prosby, ktoré môžu využiť farnosti, rehole, spoločenstvá i jednotlivci, sú v textovej verzii.

“Pripomenutím si tejto udalosti chceme vyjadriť túžbu, aby sa už nikdy viac neopakovali chyby z minulosti a aby sme si v súčasnosti zobrali ponaučenie z histórie,” hovorí výkonný sekretár KBS. “Dnes sú naše myšlienky smerujú nielen k výročiu, ale najmä do troch kritických oblastí – Blízkeho východu, Iraku a Ukrajiny, kde sa stále bojuje. Pripomeňme slová pápeža Františka, ktorý sám povedal, že vojnou sa všetko stráca, a že nič sa nestráca pokojom,” dodáva Anton Ziolkovský.

“Prosíme ťa, Pane, aby si nás pre obetu tých, ktorí zahynuli pri oslobodení našej vlasti pred 70 rokmi, aj naďalej chránil pred vojnou a každým nebezpečenstvom,” uvádza jedna z prosieb, ktorú je možné využiť pri slávení 10. mája (na Šiestu Veľkonočnú nedeľu). Na miestach, kde sa konajú osobitné omše na poďakovanie za skončenie vojny, je možné použiť v spoločných modlitbách veriacich formulár, ktorý je súčasťou dokumentu.

Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk)http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150420024

 

prosby: Prosby_70. výro ie oslobodenia

KBS vypísala súťaž o získanie mediálnych grantov na rok 2015

$
0
0

Bratislava 20. apríla (TK KBS) Rada pre spoločenské komunikačné prostriedky Konferencie biskupov Slovenska (KBS) vypisuje súťaž o finančný príspevok na mediálny projekt s evanjelizačným zameraním. Ide o podporu masmediálnych projektov (projekty orientované na periodickú i neperiodickú tlač, rozhlas, televízia, film, internet) a projekty súvisiace s masmédiami (napríklad mediálna výchova, súťaže masmediálnych produktov, školenia, konferencie a pod.). Vyplýva to z rozhodnutia Rady, ktorá sa v uplynulých dňoch stretla na svojom pravidelnom zasadnutí v Bratislave.

“Ide o každoročnú súťaž o finančný príspevok na mediálny projekt s evanjelizačným zameraním. Úspešní uchádzači budú podporení z tradičnej zbierky na katolícke médiá, ktorá sa koná na 7. veľkonočnú nedeľu v katolíckych farnostiach na celom Slovensku. Výsledky budú zverejnené po zasadaní jesenného pléna KBS,” hovorí tajomník Rady Martin Kramara, hovorca KBS. Dodáva, že projekty nesmú prekročiť 10 normostrán. Poslať ich je nutné najneskôr do 31. júla 2015 v elektronickej forme (povinne) na e-mailovú adresu: a písomne na adresu: Martin Kramara, TK KBS, Kapitulská 22, P.O.Box 113, 814 99 Bratislava.

Projekt musí obsahovať – názov projektu, autora a predkladateľa, adresu predkladateľa s údajmi o elektronickej pošte, telefónnom, faxovom a bankovom spojení, termín realizácie a ukončenia projektu, prípadne etapy projektu, stručnú charakteristiku, ciele, popis, rozpočet projektu (finančné zdroje – okrem požadovanej finančnej čiastky) a odobrenie kompetentnou cirkevnou autoritou (farár či zodpovedný duchovný). Výsledky súťaže budú zverejnené v Katolíckych novinách a na stránkach Tlačovej kancelárie KBS (www.tkkbs.sk). Úspešným uchádzačom aj prostredníctvom e-mailu.

Súťaž o finančný príspevok na mediálny projekt s evanjelizačným zameraním bola jednou z tém, o ktorej diskutovali členovia Rady KBS pre spoločenské komunikačné prostriedky. Na svojom pravidelnom zasadnutí sa stretli pod vedením predsedu Rady KBS Mons. Stanislava Zvolenského, bratislavského arcibiskupa metropolitu. Zástupcovia diecéz rokovali o aktuálnych otázkach týkajúcich sa života Cirkvi v mediálnej oblasti, ako aj návrhoch, ktoré sú spojené s týmto rokom. Zároveň odobrili návrhy troch laureátov Ceny Andreja Radlinského, ktorí získajú ocenenie v piatok 15. mája 2015 v Bratislave.

Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk)http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150420032

Kurz pre organistov a kantorov

$
0
0

Kurz pre organistov a kantorov v dňoch 5. – 10. júla 2015

V dňoch 5.  – 10. júla 2015 sa v priestoroch Katedry hudby Pedagogickej fakulty Katolíckejuniverzity v Ružomberku uskutoční kurz pre chrámových organistov a kantorov. Kurz budúviesť skúsení a erudovaní cirkevní hudobníci a vysokoškolskí pedagógovia z Katedry hudbyPF KU v Ružomberku –  Rastislav Adamko,  Zuzana Zahradníková, Janka Bednáriková,Miriam Žiarna, Peter Hochel a pozvaní hostia – organisti:  David di Fiore (USA),  Dávid Postránecký (Česká republika).

V rámci kurzu ponúkame tieto špecializácie:

1 hra na organe – rozdelená na tri skupiny:

– základy organovej hry pre začiatočníkov

– liturgická hra (JKS, LS)

– organová literatúra;

2 dirigovanie zboru;

3 gregoriánsky chorál.

Okrem týchto špecializácii chceme vytvoriť z účastníkov kurzu spevácky zbor, ktorý bude účinkovať  na  liturgických sláveniach  –  každodenných svätých omšiach,  ranných chválacha vešperách. Zbor bude slúžiť  aj ako cvičné teleso  pre  tých,  ktorí  si  vyberú špecializáciu “dirigovanie zboru”. Ponúkame tiež individuálnu hlasovú výchovu. Do programu sú zaradené aj  tematické  prednášky  so  zameraním na  hlasovú  výchovu,  vedenie  zboru  a  sakrálnua liturgickú  hudbu.  V súvislosti so  zabezpečením kurzu  prosíme  záujemcov,  aby  vyplnilia poslali na uvedenú adresu prihlášku (špeciálny formulár).

Poplatky účastníka za kurz:

účastnícky   poplatok : 50,- €

Účastnícky poplatok sa hradí pri príchode na kurz strava: raňajky: 2,- €/deň obed: 3,- €/deň (večera vo vlastnej réžii s možnosťou prípravy jedla na ubytovni)

ubytovanie: 5,- €/noc.(internát, dvojizbová bunka 2 + 3 lôžka s kúpeľňou. Je nutné priniesť si vlastné posteľné prádlo. http://trio.frage.sk)

Prihlášky posielajte do 26. 6. 2015  – poštou na adresu: Katedra hudby, Pedagogická fakulta KU v Ružomberku Nám. A. Hlinku 56034 01 Ružomberok- mailom na adresy: ; ácie vám poskytneme aj na tel. č.: Orange – 0918 722110; O2 – 0908 619482

prihláška:

Prihlaska2015

 


V Badíne sa konal futbalový turnaj šiestich seminárov, vyhrali Košičania

$
0
0

Banská Bystrica – Badín 4. mája (TK KBS) V piatok 1. mája 2015 sa pod záštitou Komisie pre klérus Konferencie biskupov Slovenska uskutočnil v Badíne futbalový turnaj medzi šiestimi kňazskými seminármi západnej i východnej provincie. Po viacerých rokoch sa tak obnovila tradícia športového merania síl bohoslovcov katolíckych kňazských seminárov sídliacich v Bratislave, Nitre, Badíne, Spišskom Podhradí, Košiciach a Prešove.

Na zorganizovanie turnaja sa podujal Kňazský seminár sv. Františka Xaverského v Badíne. Zástupcov jednotlivých seminárov privítal rektor banskobystrického seminára Ján Viglaš, ktorý bol hlavným celebrantom spoločného slávenia Eucharistie. Po svätej omši sa všetci futbalisti presunuli do veľkej auly seminára na zlosovanie turnajových zápasov, ktoré prebiehali v badínskej športovej hale.

Bohoslovci boli rozdelení do dvoch skupín. Prvú skupinu vyhrali spišskí bohoslovci a druhú skupinu banskobystrickí, ktorí si tak zabezpečili semifinálovú miestenku. Do prvej štvorky sa už v nasledujúcich vyraďovacích zápasoch nedostali bohoslovci z Bratislavy a Nitry. Do finále sa na úkor Spišiakov prekvapivo ľahko prebojovali Košičania a až penaltovým strieľaním sa cez Prešovčanov dostali do finále Bystričania.

V sérii posledných zápasov turnaja o umiestnenie ťahali za kratší koniec najskôr nitrianski bohoslovci, ktorí sa tak umiestnili na šiestom mieste. Piate miesto získali bohoslovci z Bratislavy. Štvrtú priečku obsadili bohoslovci zo Spišského Podhradia a  tretí v poradí skončili gréckokatolícki bohoslovci z Prešova.

Vo finálovom zápase neudržali banskobystrickí bohoslovci jednogólový náskok a futbalovo lepšie hrajúci Košičania dokázali otočiť na 2:1. Putovný pohár Komisie pre klérus KBS si tak na východné Slovensko odniesli bohoslovci Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach.

Vyhodnotenie turnaja sa uskutočnilo v  aule kňazského seminára, kde bol ocenený aj najlepší hráč turnaja – František Petruška (Košice) a  najlepší brankár – Marián Juhaniak (Badín). Po odovzdaní cien nasledovala spoločná večera, kde vznikol priestor aj na priateľské rozhovory medzi bohoslovcami jednotlivých seminárov. Atmosféra turnaja sa celý čas niesla v  priateľskom a najmä bratskom duchu.

Netradičné stretnutie bohoslovcov sa ukončilo spoločnou modlitbou vešpier v seminárnom Kostole sv. Františka Xaverského, kde budúci kňazi spoločne prosili o nové kňazské povolania pre Slovensko a  taktiež ďakovali Pánovi za pokojný priebeh turnaja, ako aj za vydarené stretnutie a  vzájomné obohatenie sa novými priateľstvami.

TK KBS informoval Marián Juhaniak

Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk)http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150504009

Zelený štvrtok – Missa chrismatis

Pozvánka na odborný seminár

$
0
0

Milí spolubratia, srdečne vás pozývame na odborný seminár spoluorganizovaný LŠJB pod názvom O srdci človeka: podnety biblických textov v piatok 15. mája 2015 v Košiciach. Miesto konania: Teologická fakulta KU, Hlavná 89 Košice. Bližšie info na priloženom plagáte

O srdci  loveka Poster_3

Stretnutie miništrantov Košicej arcidiecézy

$
0
0

V sobotu 23.5.2015 sa v Prešove vo Farnosti Kráľovnej Pokoja na Sídlisku III. uskutoční stretnutie miništrantov Košickej arcidiecézy so svojim arcibiskupom Mons. Bernardom Boberom.

 Program stretnutia

09.00-10.00 registrácia pred kostolom Kráľovnej Pokoja v Prešove

10.30 sv. omša s otcom arcibiskupom

po sv. omši interview s o. arcibiskupom a obed- guľáš

13.30 “prekvapenie”

14.00 súťažné popoludnie

15.30 predpokladaný záver

 Praktické info: Miništranti si nemusia nosiť miništrantské oblečenie, nech prídu športovo oblečení.

Parkovanie: Kňazi- s osobnými autami môžu parkovať v areáli Kostola Kráľovnej Pokoja, autobusy- parkovanie na ul. Mukačevskej, pri Astórii. Ak by ste prišli autobusom, dajte nám, prosíme, vedieť, aby sme Vás mohli navigovať. Ak idete z nejakej farnosti autobusom, a nemáte ho naplnený, spojte sa, prosíme, s inou farnosťou.

Registrácia: nahláste prosím počty miništrantov, ktorí prídu, Vášmu dekanátnemu koordinátorovi pre mládež. Je to potrebné najmä kvôli organizačnému zabezpečeniu a obedom. Zaregistrujte sa, prosím, najneskôr do 20.5.2015. Ďakujeme.

Kontakt na ACM: " target="_blank" rel="nofollow">, " target="_blank" rel="nofollow">, www.premladez.sk

Informoval:  Marek Roják, moderátor ACM

 

Homília: Mons. Bernard Bober – TE DEUM 2015

$
0
0

Ukončenie akademického roka – Te Deum

Ružomberok 6. mája 2015

 

Magnificencia, honorability, spektability, páni profesori, docenti, bratia kňazi, rehoľné sestry, milí študenti, bratia a sestry v Kristovi!

Radi zostávame v prítomnosti ľudí, ktorých dobre poznáme a rozumieme si s nimi. Je to svojim spôsobom balzam na dušu, keď sa vieme vyrozprávať, podeliť sa o zážitky, skúsenosti, radosti i starosti. Potrebujeme takéto chvíle vzájomného povzbudzovania a posily.

V živote viery sa dokonca nebojíme konštatovať, že sila nášho kresťanského svedectva závisí práve od frekvencie stretávania sa s Ježišom. Lebo ďakovať i prosiť – vždy bude za čo! A preto sa i dnes chceme stretnúť s ním a prosiť Pána, aby zostal s nami. Iba tak zostane naša viera živá.

V dnešnom evanjeliu sa však iniciatíva ukazuje na Ježišovej strane, keď nás vyzýva, aby sme my zostali s ním, aby sme sa od neho nevzďaľovali. On je totiž neustále k dispozícii, dáva sa nám ako životodarný kmeň viniča a žiada nás, aby sme sa naň nechali naštepiť – navrúbľovať. S naliehavosťou sa v texte viackrát opakuje jedno a to isté sloveso: ostať, ostať, ostať.

(Jn 15, 1-8) Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia. … Ostaňte vo mne a ja vo vás.

Zostať v Ježišovi. Tým sa nám chce povedať, aby sme vždy budovali na Božej sile, nie na ľudskej. Aké aktuálne slová pre náš život! Aké silné slová pre našu univerzitu! Náš Pán vie, čo hovorí. Lebo to čo je od Boha, pretrvá, ale to čo je od ľudí a čo je robené iba pre nejaký mrzký zisk, rozpadne sa.

Zotrvávanie v Kristovi nie je statické, nie je zahnívajúce. Je dynamické! Keď sa učeníci Jána Krstiteľa vybrali za Ježišom a pýtali sa ho kde býva, kde zotrváva (Jn 1, 38), povedal im: Poďte a uvidíte! A oni šli a zostali v ten deň u neho. Nešlo tu bývanie v jeho dome, ale skôr o zotrvanie v jeho blízkosti – v  blízkosti Božej. To bola prvá skúsenosť zotrvania pri Ježišovi a s Ježišom. Veľmi rýchlo sa Ježišovi učeníci naučili, že zotrvať s Kristom, znamená byť s ním na ceste vlastného života. V Ježišovej rozlúčkovej reči sa to vysvetľuje ešte konkrétnejšie: Zostaňte v mojej láske! (Jn 15, 9). Máme byť s ním v živom vzťahu – vo vzťahu lásky na našej celoživotnej ceste s ním! Ak s ním zotrvávame v takomto vzťahu, je to vidieť i na našich konkrétnych postojoch a skutkoch. Ak sa od neho vzďaľujeme a neprinášame ovocie, ovláda nás iný vplyv – vplyv meny, či odmeny.

Naša práca na Katolíckej univerzite má byť vždy spoluprácou, spolupodieľaním sa na budovaní Božieho kráľovstva, vždy spolu s Kristom. Teda nie na ľudskej sile, či na vplyve vlastných záujmov sme postavili našu angažovanosť za našu školu, ale jedine na láske Kristovej. Ak sme sa aj v tomto akademickom roku aspoň trochu priučili istej pozitívnej závislosti na Bohu, sme na dobrej ceste a môžeme mu za to ďakovať i chváliť ho – Te Deum laudamus!

Nikdy si však nenahovárajme, že sme nenahraditeľní a že to bez nás nijako nepôjde. Ak sa nám nedarí a na nohy sa nám okrem smoly lepia i peniaze, radšej prenechajme svoje pozície iným. V takomto prípade platí: Varietas delectat! Pán vinice čistí a orezáva ratolesti, ktoré neprinášajú úrodu a ešte aj odoberajú živiny takým, čo úrodu prinášajú.

V ostatnom čase som často dostal rovnakú otázku: Aký je rozdiel medzi katolíckou a civilnou – štátnou univerzitou? Na prvý pohľad by sa zdalo, že sa tu vyučujú rovnaké disciplíny a ponúkajú sa podobné odbory. No rozdiel je v tom, akým spôsobom. Prvým učiteľom na Katolíckej univerzite je Kristus. Evanjelium je základ na tejto škole, tak pre študentov, ako aj pre profesorov. Ak tu chýba prepojenosť na Krista a na živú miazgu jeho učenia, ľudia sa ľahko pomýlia a ľahko sa pohoršia. Boli tu signály, že nám Kristov Duch chýba. Došlo k zámene a znova sa pýtame, či tu naozaj je!?

Keď v súvislosti s dnešným evanjeliom hovoríme o zotrvávaní s Kristom, tiež si uvedomujeme, ako je potrebné, aby naši pedagógovia, ako dobrí učitelia viery, zotrvávali pri svojich študentoch. Stabilná prítomnosť vyučujúcich je nevyhnutná. Zotrvávanie medzi študujúcimi má byť formačné. Pretože ten, kto je činný vo vzdelávaní a výchove, od toho sa vyžaduje stála prítomnosť, pôsobenie, načúvanie – jednoducho byť tu so svojimi študentmi a byť tu pre nich. Naučiť ich angažovať sa pre život spoločnosti, učiť ich prevziať zodpovednosť za smerovanie krajiny. Ak toto robíte, drahí pedagógovia, ak sa svojim vlastným príkladom viete pričiniť o formovanie svedomia, mysle i srdca našich študentov, zo srdca vám za to ďakujem, lebo je to služba na šírení Kristovho Evanjelia.

Budovať zdravé kresťanské vzťahy – pýtam sa: Je to úloha len zriaďovateľov, biskupov, alebo len kňazov či pedagógov, ktorí tu pôsobia? Keď o tom uvažujeme, povieme, že predovšetkým od hlavy, od vedenia, cez profesorov až po jednotlivých študentov, každý má istú mieru spoluzodpovednosti za celkový obraz univerzity. Preto nemožno poľavovať v morálke na žiadnej z vymenovaných úrovní.

Drahí bratia a sestry! Prežili sme ďalší pohnutý akademický rok. Chcem sa zaň poďakovať Pánu Bohu a v neposlednom rade i vám všetkým pedagógom, zamestnancom i kňazom z UPC-ečka, ktorí sa snažíte vytvárať a šíriť dobré meno našej univerzity. Pán rektor Jarab sa skutočne veľmi snaží, aby sa univerzita rozvíjala, a aby sa jej meno očistilo, no v tejto snahe nemôže zostať osamotený.

Na záver prajem všetkým vám, študentom, pevné nervy a trpezlivosť pri zvládaní skúšok. A všetkým tým, ktorí tohto roku promujú, prajem, aby sa úspešne uplatnili vo svojom odbore a zachovali si vďačnú spomienku na svoju Alma mater.

Ďakujme Pánu Bohu za úspechy, ale i za kríže, ktoré nás privádzajú bližšie k nemu – k Ježišovi. V pokore si priznávajme chyby s predsavzatím, neopakovať ich. Áno, dnešný deň je namieste nielen ďakovať, ale i odprosovať za to, čo neprinieslo očakávanú úrodu. Odovzdajme sa milosrdenstvu Pána vinice a pamätajme si, že najdôležitejšie v našom živote je zotrvávať s Ježišom. Preto každý deň či už pri príprave na skúšky, i potom počas oddychu cez prázdniny, ho nezabudnime prosiť: Pane, zostaň s nami a s našou univerzitou! AMEN

Pozvánka na 65. púť radosti

$
0
0

Všetkých mladých nad 15 rokov pozývame  cez víkend 29. – 31. mája do Pavloviec nad Uhom na 65.púť  radosti. Témou  púte  bude  myšlienka:  „Telo  ako  dar“.  Súčasťou  programu  bude  tematická prednáška, sv. omša, adorácia, belgický tanec, práca v skupinkách, púť k hrobu Božej služobnice Anky Kolesárovej,  ktorá  zomrela pri  obrane svojej  čistoty a mnoho iného.  Pre viac info a prihlasovanie: www.domcek.org.

Stanislav Stolárik, novovymenovaný rožňavský biskup, preberie svoj úrad

$
0
0

Bratislava/Rožňava 13. mája (TK KBS) Mons. Stanislav Stolárik, novovymenovaný rožňavský biskup, preberie svoj úrad v sobotu 16. mája 2015 o 10:00 h. Do funkcie ho vymenoval 21. marca 2015 Svätý Otec František. Hlava Katolíckej cirkvi v tento deň prijala zrieknutie pastierskeho vedenia Rožňavskej diecézy, ktoré mu predložil Mons. Vladimír Filo podľa normy kán. 401 §1 Kódexu kánonického práva (po dovŕšení 75 roku života).

Slávnosť kanonického prevzatia diecézy a uvedenia do úradu rožňavského diecézneho biskupa sa uskutoční na slávnosť sv. Jána Nepomuckého, patróna diecézy v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave. Okrem zástupcov cirkvi sú na ňu pozvaní predstavitelia štátnej správy, samoprávy i spoločenského života. Mons. Stanislav Stolárik preberie úrad po biskupovi Filovi, ktorý až do prevzatia diecézy jeho nástupcom pastoračne vedie diecézu.

Výber pre médiá:::Portrét Mons. Stanislava Stolárika::/::Hovorca KBS o menovaní::/::Vyhlásenie diecézy k menovaniu::

—————————————————————–

Stanislav Stolárik sa narodil 27. februára 1955 v Rožňave. V rokoch 1973 – 1978 absolvoval filozoficko-teologické štúdia na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. Kňazskú vysviacku prijal 11. júna 1978 v Dóme sv. Martina v Bratislave za vtedajšiu Košickú diecézu. Pôsobil v Trebišove, Humennom, Prešove, Obišovciach, Čani a Humennom.

V januári 2004 bol menovaný za titulárneho biskupa barikského a pomocného biskupa Košickej arcidiecézy. Biskupskú vysviacku prijal 20. marca 2004. Následne bol menovaný za generálneho vikára tejže diecézy a predsedu Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska. Svätý Otec František ho 21. marca 2015 menoval za diecézneho biskupa Rožňavskej diecézy.

—————————————————————–

Biskupi v Rožňavskej diecéze

Stanislav Stolárik prevezme úrad po Vladimírovi Filovi a Mons. Eduardovi Kojnokovi (zomrel 27. októbra 2011 v Rožňave). Predošlí biskupi: Róbert Pobožný (1949 – 1972), Michal Bubnič (1925 – 1945), Jozef Čársky (1925), Ľudovít Baláš (1905 – 1920), Ján Ivánkovits (1896 – 1904), Juraj Schopper (1872 – 1895), Štefan Kollárčik (1850 – 1869), Vojtech Bartakovič (1844 – 1850), Dominik Zichy (1840 – 1842), Ján Scitovský (1828 – 1838), František Lajčák (1825 – 1827), Ladislav Esterházy (1810 – 1824), František Szányi (1801 – 1810), Anton Andrássy (1780 – 1799), Anton Révay (1776 – 1780), Ján Galgóczy (1776).

—————————————————————–

História Rožňavskej diecézy

Tridentský koncil (1545 – 1563) sa v rámci svojho programu zaoberal aj otázkou zriadenia nových biskupstiev, menovite na návrh delegátov z Uhorska, biskupov Juraja Dražkoviča, Andreja Dudiča a Jána Kolozsváriho. Bolo potrebné z rozsiahleho a ťažko zvládnuteľného ostrihomského arcibiskupstva vytvoriť menšie a lepšie organizované celky. Peter Pázmány mal často vec na zreteli, ale v jeho dobe nebolo dosť možností ju realizovať. Prekážkou uskutočnenia tejto myšlienky bolo jednak turecké panstvo v Uhorsku a jednak otázka hmotného zabezpečenia nových biskupstiev. Zrušenie jezuitského rádu v r. 1773 podstatne pomohlo uskutočniť tieto snahy, lebo z ich majetkov bolo možné hmotne zabezpečiť zamýšľané nové biskupstvá. Cisárovná Mária Terézia, zriaďovacou listinou z 15. januára 1776, vymedzuje územie rožňavského biskupstva župami: Gemer, Novohrad, Malohont, Turňa, južný Spiš a časť Horehronu.

V sídle biskupstva bola zriadená sídelná kapitula so šiestimi kanonikmi. Zriaďovacia listina pripomína, že založením nového biskupstva sa sleduje nielen rozšírenie a upevnenie pravej viery, ale usiluje sa aj o zabezpečenie blaha a pokoja krajiny. Bulou Pia VI. “Apostolatus officii” zo dňa 13. marca 1776 bolo založenie rožňavského biskupstva schválené a prvým rožňavským biskupom bol menovaný Ján Galgóczy, kancelár trnavskej univerzity a novomestský veľprepošt. Realizácia a organizácia nového biskupstva sa značne zdržala, lebo Ján Galgóczy do Rožňavy vôbec neprišiel a dňa 5. apríla 1776 zomrel. Kapitula začala svoju činnosť neskôr, pretože prvý veľprepošt sídelnej kapituly, ktorým bol menovaný bratislavský kanonik Ján Fándly, rodom z Humenného, sa tejto hodnosti z osobných dôvodov vzdal. Kapitula v Rožňave bola zorganizovaný dňa 20. novembra 1776, len deň pred uvedením nového biskupa do úradu.

Vlastné dejiny biskupstva sa začínajú dňom 21.novembra 1776, kedy ostrihomský pomocný biskup Anton Révay, rodom zo Štiavničky v Turci, bol uvedený do úradu. Usiloval sa navštíviť všetkých 67 farností svojej diecézy. Postaral sa aj o to, aby ochrancom a nebeským patrónom novej diecézy bol sv. Ján Nepomucký. Skôr než mohol splniť svoje predsavzatie, bol roku 1780 menovaný biskupom v Nitre, kde po troch rokoch zomrel. Veľký význam pre rozvoj náboženského a kultúrneho života malo založenie pobočky Slovenského učeného tovarišstva v Rožňave v roku 1793. Nemalou mierou sa o založenie pričinili členovia kapituly. Avšak o činnosti rožňavskej pobočky Slovenského učeného tovarišstva a o jej zániku sa zatiaľ nenašli žiadne stopy, iba mená niektorých jej členov.

Po zriadení košického a satumarského biskupstva z rozsiahlej jágerskej diecézy, v roku 1804, bola táto povýšená na arcibiskupstvo a jágerskému metropolitovi bolo podriadené aj rožňavské biskupstvo. Politická situácia za napoleonských vojen spôsobila, že rožňavský biskupský stolec zostal neobsadený niekoľko rokov, až napokon roku 1815 ho zaujal pätikostolský kanonik Ladislav Esterházy, ktorý už od roku 1811 ako kapitulárny vikár spravoval diecézu. V roku 1814 zriadil a postavil bohoslovecké učilište. Pri tom sa veľmi zadĺžil, čo malo za následok sekvestráciu biskupských dôchodkov. Pre nedostatok duchovných pričlenil v roku 1811 rožňavskú farnosť sídelnej kapitule.

Po 50-tich rokoch od založenia biskupstva bol biskupom prvý raz menovaný rožňavský kňaz Ján Scitovský (1785-1866), rodom z Košickej Belej. Štátoprávne zmeny po prvej svetovej vojne spôsobili aj zmenu územia rožňavského biskupstva tým, že 19 farností zostalo mimo hraníc Československej republiky. Podobne ostalo 19 farností mimo Československej republiky pri poslednej úprave hraníc s Maďarskou republikou. Po páde totalitného režimu v Československu bol na biskupský stolec v Rožňave menovaný v roku 1990 Eduard Kojnok, čím sa opäť začína rozvoj diecézy vo viacerých smeroch. Pre lepšiu organizáciu starostlivosti o duchovné dobro veriacich bolo zriadených deväť nových farností.

Starostlivosť o partikulárne cirkvi preukázal Svätý Otec Ján Pavol II. aj vtedy, keď na jeseň roku 2002 menoval pre túto diecézu biskupa koadjútora Vladimíra Fila. Významným dňom rožňavskej diecézy sa stal 13. september 2003, kedy Svätý Otec Jýn Pavol II. navštívil ako prvý pápež túto diecézu aby “povzbudil bratov vo viere”. Tým dal jasne najavo, že starostlivosť najvyššieho pastiera o Cirkev je konkrétna a osobná. / Zdroj: Rožňavská diecéza

—————————————————————–

Sv. Ján Nepomucký – patrón Rožňavskej diecézy

Narodený: okolo 1345 Pomuk pri Plzni, dnes Nepomuk
Zomrel: 20. marec 1393 Praha

Význam mena Ján: Boh je milostivý (hebr.)
Atribúty: na moste, prst na ústach, kríž

Patrón Čiech; spovedníkov, kňazov, námorníkov, pltníkov, mlynárov; pred potopou, chorobami jazyka

Sv. Ján Nepomucký sa narodil v Pomuku pri Plzni okolo roku 1345. Jeho otec bol zrejme nemeckého pôvodu. Meno „Nepomucký“ vzniklo nesprávnym čítaním latinskej verzie jeho mena „de Pomuk“. Niekdajšia obec Pomuk sa dnes volá Nepomuk. Ján dostal vzdelanie v kláštore cisterciánov, potom v Žatci v slávnych latinských školách a nakoniec sa dostal aj na univerzitu do Prahy, ktorú práve v tom čase založil cisár Karol IV. V roku 1370 sa Ján stal notárom a pisárom v arcibiskupskej kancelárii. Bol takisto osobným tajomníkom biskupa. V roku 1380 sa stal súčasne aj farárom vo farnosti sv. Havla v Starom meste. V rokoch 1382-1387 študoval kánonické právo v Padove, kde získal doktorát, a potom sa vrátil späť do Prahy. Stal sa kanonikom a generálnym vikárom arcibiskupstva. Mal teda na starosti veľa zodpovedných úloh v Cirkvi. Okrem toho kázaval v chráme sv. Víta a v Týnskom chráme. Bol veľmi zbožný, horlivý a svedomitý.

Pokiaľ bol na tróne cisár Karol IV., boli medzi arcibiskupstvom a cisárskym dvorom veľmi dobré vzťahy. To sa však zmenilo nástupom Karolovho syna Václava IV., ktorý bol korunovaný za českého kráľa už ako dvojročný. Spočiatku sa držal otcovho vzoru, no neskôr sa oddal poľovačkám, zábavám. Okrem toho bol veľmi zlostný a hnevlivý. Robil si zálusk na benediktínske opátstvo v Kralupoch v západných Čechách. Keď ho však nedostal, jeho hnev sa obrátil doslova proti celej Cirkvi v Čechách. Zajal Jána a dvoch ďalších arcibiskupových spolupracovníkov. Arcibiskupa nezajal len kvôli tomu, že ho ochránili jeho zbrojnoši. Ostatných dvoch neskôr prepustil, ale Jána dal natiahnuť na škripec, dal ho páliť a mučiť aj iným spôsobom a nakoniec ho v noci dal odvliecť a zhodiť z pražského mosta do rieky Vltavy. Stalo sa to 20. marca 1393. Po niekoľkých dňoch jeho telo našli a pochovali v kostole sv. Kríža; neskôr ho preniesli do chrámu sv. Víta.

Traduje sa, že sv. Ján je mučeníkom spovedného tajomstva. Údajne sa ho mal kráľ vypytovať na hriechy svojej manželky Žofie, ktorá bola veľmi nábožná. Spovedať sa chodila práve k Jánovi. Kráľ ju podozrieval z nevery, pretože sám sa tejto neresti dopúšťal. Keďže však Ján nič nevyzradil, mučil ho a dal nakoniec zabiť. Túto tradíciu potvrdzuje aj fakt, že jazyk sv. Jána Nepomuckého sa zachoval neporušený. Za svätého bol Ján vyhlásený v roku 1729. / Zdroj: zivotopisysvatych.sk

—————————————————————–

( TK KBS, kbs, ml; pz )20150513016   

Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk)http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150513016


Rádio LUMEN a TV Lux prinesú priamy prenos z Rožňavy

$
0
0

Banská Bystrica 13. mája (TK KBS) Rádio LUMEN odvysiela v sobotu 16. mája 2015 priamy prenos z liturgickej slávnosti kánonického prevzatia a uvedenia do úradu rožňavského diecézneho biskupa Mons. Stanislava Stolárika. Na slávnosť sv. Jána Nepomuckého, patróna Rožňavskej diecézy, priblíži katolícka rozhlasová stanica o 9:30 h osobu biskupa Stolárika v pripravenom medailóne. O 10:00 h sa začína priamy prenos slávnosti z Katedrály Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave.

Program Tv Lux: 16. mája 2015

10:00 hod. – Svätá omša z Rožňavy: Priamy prenos, uvedenie novovymenovaného biskupa rožňavskej diecézy Mons. Stanislava Stolárika do úradu.

Úmrtie: Vo veku 89 rokov zomrel v Nitre emeritný biskup Mons. Dominik Tóth

$
0
0

Nitra 17. mája (TK KBS) Vo Fakultnej nemocnici v Nitre zomrel v sobotu večer (16. mája 2015) po krátkodobom akútnom zhoršení zdravotného stavu emeritný biskup Mons. Dominik Tóth. Bývalý bratislavsko-trnavský pomocný biskup zomrel vo veku 89 rokov života, 65 rokov kňazstva a 25 rokov biskupskej služby. Deň a čas pohrebných obradov bude spresnený neskôr.

Biskup Dominik Tóth sa narodil 3. augusta 1925 v Šuranoch – Kostolnom Seku. Po rokoch štúdií bol 12. júna 1949 v Bratislave vysvätený za kňaza. V roku 1949 sa stal kaplánom v Komárne. Od roku 1952 pôsobil ako ceremoniár Biskupského úradu v Trnave. V roku 1964 sa stal administrátorom v Plaveckom Petri. Od roku 1968 pôsobil ako administrátor v Leviciach a od roku 1970 v Dunajskej Lužnej. V roku 1973 mu bol komunistickým režimom odobratý štátny súhlas a do roku 1977, keď sa stal kaplánom vo Vrábľoch, bol mimo pastorácie. V roku 1981 sa stal administrátorom v Dolnom Piali.

Dňa 13. mája 1989 bol menovaný za generálneho vikára Trnavskej arcidiecézy. Pápež Ján Pavol II. ho 17. marca 1990 vymenoval za titulárneho biskupa ubabského. Spolu s Vladimírom Filom bol 16. apríla 1990 v Trnave konsekrovaný za biskupa. Po takmer 14 rokoch aktívnej biskupskej služby sa vzdal úradu z dôvodu veku a odo dňa 2. apríla 2004 bol bývalým bratislavsko-trnavským pomocným biskupom. Odvtedy žil na zaslúženom odpočinku najprv v priestoroch trnavského Arcibiskupského úradu, neskôr, po odchode z Trnavy, v kláštore rehole verbistov v Nitre (zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave).

Portrét Mons. Dominika Tótha je k dispozícii::TU::

Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk)http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20150517001

Miništrantská univerzita 2015

$
0
0

Srdečne pozývame miništrantov Košickej Arcidiecézy na premiérový ročník letného tábora pod názvom “Miništrantská univerzita”. Tábor začína registráciou účastníkov v priestoroch Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach 13. 7. 2015 o 15,00 hod. K registrácii je potrebné priniesť prihlášku (vyplnenú a podpísanú rodičom/zákonným zástupcom a svojim duchovným otcom), ktorú nájdete pod plágátom (Prihláška.doc) a účastnícky poplatok vo výške 30 €. Kvôli obmedzenému počtu účastníkov Vás prosíme, aby ste sa taktiež čím skôr zaregistrovali aj na našom online formulári, ktorý nájdete tu: Online formulár Tábor končí v piatok 17.7.2015 po obede (cca 14,00). Podrobnejšie informácie nájdete v prihláške. Na všetkých účastníkov sa už teraz tešíme. Bohoslovci a predstavení Kňazského seminára.

 

informoval: Jakub Pichonský

plagát: 15_05_30_Plagát_MU2015_FV

Pozvánka na diakonské svätenie

$
0
0

Vďační Bohu za dar povolania vám s radosťou oznamujeme, že 12. júna 2015 o 10.00 hod. v Dóme sv. Alžbety v Košiciach vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou Mons. Alojza Tkáča prijmeme DIAKONSKÉ svätenie.

 

diakonat

 

 

Pozvánka: kňazské svätenie

Viewing all 1038 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>