Deň Božieho milosrdenstva v Prešove – 18. máj 2016
Deň rodiny – Košice – 22. máj 2016
Milí priatelia, manželia, rodinky, deti a mládež, duchovní otcovia i rehoľné sestry!
„Aby deti otca mali, aby mali mamu!“
Rodina založená trvalým manželstvom jedného muža a jednej ženy, ktorú tvoria spolu s ich deťmi, je prirodzenou a základnou bunkou spoločnosti. Rodina vytvára ideálny priestor pre život, rozvoj detí a rast vzájomnej lásky manželov, je najdôležitejšou hodnotou. Toto svoje presvedčenie chceme verejne vyjadriť aj na oslave Dňa rodiny 22. mája 2016 v Košiciach. Pozývame Vás prežiť príjemné popoludnie so svojou rodinou, blízkymi, priateľmi, známymi i neznámymi, na Hlavnej ulici v Košiciach.
Program začne sv. omšou za rodiny v Dóme sv. Alžbety o 15.00 hodine, ktorú bude slúžiť otec arcibiskup Bernard Bober a vladyka Milan Chautur.
Po svätej omši bude nasledovať zaujímavý program na pódiu aj mimo neho pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici. Svojimi darmi nás obohatia spevácke, tanečné i divadelné zoskupenia rôznych vekových skupín. Na trhu prorodinných organizácií budete mať možnosť načrieť do ponuky pre rodiny, informovať sa a inšpirovať na vlastné aktivity vo farnostiach. Pre menšie deti budú pripravené hry na ihrisku Chrobáčikovo, pre staršie deti pripravujú aktivity skauti. Samozrejme, nebudú chýbať ani populárne atrakcie veľký skákací hrad, trampolína a maľovanie na tvár.
Sprievodným podujatím košického dňa rodiny bude aj nedávno premiérovaná veselá klasická opereta Franza Lehára: „Gróf z Luxemburgu“ z prostredia romantického Paríža v atraktívnom divadelnom šate v réžii Petra Weincillera. Operetu naštudovalo Teatro Colorato Bratislava v spolupráci s Divadlom Nová scéna. Predstavenie obohacuje komorný orchester The ladies ensemble. V Košiciach budú hosťovať v predvečer Dňa rodiny, v sobotu 21. mája 2016 o 19:00 v DKC Veritas, Dominikánske nám. v Košiciach.
Každý z nás patrí do rodiny, z rodiny sme vyšli, v rodine žijeme, patríme do farskej rodiny, do rodiny arcidiecézy. Preto pozývame všetkých, aby hodnotu rodiny vyjadrili svojou prítomnosťou aj verejne.
Viac na informácií na priloženom plagáte a na www.denrodiny.sk.
Tešíme sa na Vás.
Plagat – den rodiny 2016
Duchovná obnova v Košiciach s P. James Manjackal z Indie – 8.-10. júl 2016
Misionář Božího milosrdenství P. James Manjackal přijede na Slovensko
Nadační fond Credo pořádá ve dnech 8. – 10. července 2016 duchovní obnovu s oblíbeným charismatickým katolickým knězem z Indie P. Jamesem Manjackalem. Třídenní setkání proběhne ve Steel Aréně v Košicích se souhlasem arcibiskupa košického a metropolity Východoslovenské provincie Mons. Bernarda Bobera. Pastorační záštitu nad akcí převzal řád minoritů na Slovensku.
P. James Manjackal oslovuje lidi svým osobitým způsobem. Důraz klade na Eucharistii a na prožívání křesťanství v úzké spolupráci s Duchem Svatým. Jeho duchovní obnovy jsou velmi oblíbené a lidé na ně jezdí s nadšením. Letos na popeleční středu byl jmenován papežem Františkem Misionářem Božího milosrdenství. „Po duchovních cvičeních s otcem Jamesem dává mnoho lidí svědectví o obrácení se k Pánu, uzdravení vztahů v rodinách i různých fyzických uzdraveních,“ uvádí koordinátorka Michaela Straková z nadačního fondu Credo s tím, že duchovních akcí s otcem Jamesem se pravidelně účastní několik tisíc lidí. Duchovní obnova v Košicích je výjimečná i tím, že je zde umístěná přímo v centru města, nedaleko od místa konání, Svatá brána milosrdenství. Otevřena je v největším kostele na Slovensku – v katedrále sv. Alžběty. „Je krásné, že právě misionář milosrdenství, může v tomto městě vést duchovní obnovu,“ těší se organizátoři.
V červnu 2015 vedl otec James duchovní exercicie v Nitře za účasti 2 600 věřících. Na začátku tohoto roku proběhla v Bratislavě duchovní obnova pro manžele, zúčastnilo se 320 manželských párů. Vzhledem k pozitivním ohlasům se otec James na Slovensko rád vrací.
Duchovní obnova v Košicích bude třídenní. Součástí každého dne bude mše svatá, adorace, chvály, promluvy otce Jamese a modlitby za uzdravení. Bude také možnost svátosti smíření a soukromé adorace v připravené adorační kapli. Rodičům nadační fond Credo zajistí hlídání dětí, aby se mohli programu také účastnit.
P. James Manjackal je od Boha obdarován několika charismaty. Kromě charismatu uzdravování je to především dar hlásání evangelia takovou formou, která účastníkům dává impuls k intenzivnímu prožívání víry. Je členem řádu Kongregace misionářů sv. Františka Saleského (M.S.F.S.). Byl univerzitním profesorem. Vykonal mnoho evangelizačních cest po více než 86 zemích celého světa. Mimořádná je jeho evangelizační služba v Perském zálivu při konverzi muslimů ke křesťanství. V letošním Svatém roce milosrdenství byl jmenován Misionářem milosrdenství.
Nadační fond CREDO se svou činností snaží o šíření křesťanských hodnot ve společnosti. Podporuje zejména projekty zaměřené na misijní díla, pomoc lidem v nouzi v ČR i v zahraničí a aktivity zdravotně sociálního charakteru.
Program Duchovní obnovy s otcem Jamesem Manjackalem
8. – 10. července 2016, Košice:
Pátek 8. července
8.30 – 12.00 dopolední program (růženec, chvály, 9.30 promluva otce Jamese)
12.00 – 13.30 přestávka na oběd
13.30 – 15.30 odpolední program (chvály, 13.30 promluva otce Jamese)
16.00 mše svatá s modlitbou otce Jamese za uzdravení
18.00 předpokládané ukončení
Sobota 9. července
8.30 – 12.00 dopolední program (růženec, chvály, 9.30 promluva otce Jamese)
12.00 – 13.30 přestávka na oběd
13.30 – 15.30 odpolední program (chvály, 13.30 promluva otce Jamese)
16.00 mše svatá s modlitbou otce Jamese za uzdravení
19.30 předpokládané ukončení
Neděle 10. července
8.30 – 9.30 růženec, chvály, svědectví R. Lapčík? (Brigity)
9.30 nedělní mše svatá s promluvou otce Jamese
12.00 – 13.30 přestávka na oběd
13.30 – 15.30 promluva otce Jamese, svědectví od lidí
16.00 předpokládané ukončení
Změna programu vyhrazena.
Ožila Svätojakubská cesta v Košiciach i Matejova veža katedrály sv. Alžbety
V nedeľu 1. mája 2016 popoludní v Košiciach pred Dómom sv. Alžbety požehnali Svätojakubskú cestu v centre mesta. V rámci značenia cesty na Hlavnej ulici bolo inštalovaných 20 dlaždíc so symbolom mušle, ktoré majú pútnikovi ukazovať smer cesty. Košice sa tak stali na Slovensku prvým mestom s takýmto spôsobom značenia. Svätú omšu celebroval a akt požehnania vykonal Mons. František Šándor, dómsky dekan – farár. Následne bola v južnej veži Dómu otvorená výstava fotografií pútnikov z ich ciest po Svätojakubských chodníkoch.
Výstava fotografií bude prístupná verejnosti do 31. mája 2016. Viac o akcii, výstave a sprievodnom programe môžete nájsť na www.caaminodesantiago.sk.
Fotogaléria z Diecéznej púte do Krakowa v rámci Svätého roka milosrdenstva
Wadowice, Osvienčim, Čenstochová, Krakov a Lagiewniky. Tieto miesta navštívili účastníci arcidiecéznej Púte Milosrdenstva s košickým arcibiskupom metropolitom Bernardom Boberom. Púť sa začala ešte v piatok 29.4.2016 a vyvrcholila v nedeľu 1.5.2016 svätou omšou v bazilike Božieho Milosrdenstva v Krakove – Lagiewnikach.
Stretnutie členov Ružencových bratstiev – 21.5.2016, Košice
Dominikánske Mariánske Centrum v Košiciach pozýva všetkých členov Ružencových bratstiev na stretnutie v kostole dominikánov 21.5.2016.
PROGRAM STRETNUTIA:
9:00 privítanie veriacich
9:15 príhovor promótora pre ruženec: fr. Melichar Matis OP
9:20 modlitba Koruny Panny Márie
9:30 modlitba posvätného ruženca
10:30 príhovor na tému: Ruženec, jednoduchá a hlboká modlitba
11:30 modlitba posvätného ruženta
12:15 svätá omša- fr. Reginald Slavkovský OP, provinciál Rehole dominikánov na Slovensku
agapé
Turíčna novéna v Gaboltove – 5.5. – 14.5.2016
Zamyslenie – Najsvätejšia Trojica (Jn 16,12-15)
Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli. Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy, lebo nebude hovoriť sám zo seba, ale bude hovoriť, čo počuje, a zvestuje vám, čo má prísť. On ma oslávi, lebo z môjho vezme a zvestuje vám. Všetko, čo má Otec, je moje. Preto som povedal, že z môjho vezme a zvestuje vám.“ (Jn 16,12-15)
V dnešnú nedeľu sme už mimo Veľkonočného obdobia, ale nie mimo Ježišovej rozlúčkovej reči pri poslednej večeri v Jánovom evanjeliu, ktorá nás doteraz sprevádzala. Zároveň sa nachádzame v poslednej stati o Duchu, ktorého Ježiš daruje svojim učeníkom.
V slovách z 12. verša: „…teraz by ste to nezniesli“ sa používa grécke sloveso βαστάζω (bastádzo) „zdvíhať“, „niesť“, „zniesť“. Takéto použitie je pre gréčtinu veľmi neobvyklé. Pravdepodobne tu teda ide o použitie zo semitského prostredia. Základný význam výrazu sa však skôr týka porozumenia. Teraz by ešte nerozumeli, ale príde čas kedy porozumejú. Zároveň text slovami: „Ešte veľa vám mám toho povedať…“ môže vzbudzovať dojem, že sa tu oznamuje ešte nejaké ďalšie zjavenie, ktoré príde v budúcnosti, že sa ešte nepovedalo všetko. A naozaj, v systematickej teológii sa zvykol tento text používať ako potvrdenie názoru, že zjavenie pokračovalo po Ježišovej smrti až do smrti posledného z apoštolov a pre katolíckych teológov tieto slová hovorili o postupom odhaľovaní dogiem počas existencie Cirkvi.
Zmysel, že by sa chcelo k zjaveniu po Ježišovi Kristovi ešte čosi pridávať je však vzhľadom na celkové posolstvo štvrtého evanjelia málo pravdepodobný. V Jn 15,15 Ježiš hovorí učeníkom, že im oznámilvšetko, čo počul od svojho Otca. Pre Jánovo evanjelium je Ježiš tým skutočným a kompletným zjavením Otca. Skôr tu teda ide o to, že Ježišovi učeníci pochopia pravdu tohto zjavenia v plnej miere až s príchodom Ducha pravdy. Po tom, čo Ježiš po svojom zmŕtvychvstaní prichádza prvý krát medzi učeníkov zhromaždených za zatvorenými dverami, pozdraví ich, dáva im poslanie, dýchne na nich a povie: „Prijmite Ducha Svätého…“ (pozri Jn 20,19-22). Prvé ovocie stretnutia so živým Kristom je dar Ducha. Tento Duch je dnes označený ako Duch pravdy, ktorý vovádza do pravdy. Zdá sa to možno banálne, ale aj tento detail môžeme podčiarknuť. Tento Duch je označený ako Duch pravdy práve preto, lebo privádza k pravde, neodvádza toho, kto ho prijme niekam inam, niekam preč od jej podstaty.
Sloveso v tomto 13. verši preložené ako „vovádzať“ v sebe obsahuje viac. V gréčtine je to ὁδηγέω(hodegéo), teda sloveso, ktoré je zložené z dvoch slov ὁδός (hodós) „cesta“ a ἄγω (ágo) „viesť“. Znamená tak skôr „viesť cestou“, „ukazovať cestu niekomu“, „sprevádzať“. Teda toto sloveso evokuje význam celého výrazu v zmysle: „bude vás viesť/sprevádzať cestou/na ceste do celej pravdy.“ Duch vedie/sprevádza toho, kto ho prijme na jeho ceste do pravdy pre jeho život, ktorou je Kristus, veď on sám hovorí: „Ja som cesta, pravda a život“ (Jn 14,6). Podobne čítame aj v Žalme 25,4-5: “Ukáž mi, Pane, svoje cesty a pouč ma o svojich chodníkoch. Veď ma vo svojej pravde a uč ma…” Cesta a pravda sú nerozlučne spojené. Kráčať po Božích cestách znamená učiť sa pravde a poznávať pravdu znamená kráčať po Božích cestách. Porozumenie Kristovi je cesta. A treba na to jeho Ducha, ktorý prichádza v spoločenstve so Zmŕtvychvstalým. Platí to pre celé spoločenstvo Cirkvi i pre každého jednotlivca. Nesmie sa v prípade jednotlivca zastať na úrovni porozumenia v jedenej etape života, alebo v prípade spoločenstva v chápaní, jazyku, ohlasovaní jednej historickej doby.
To, že sa nejedná o zvestovanie dodatočných vecí dáva tušiť aj ďalšie sloveso z dnešného textu, ktoré sa tu vyskytuje až tri krát a je v preložené ako „zvestovať“. Toto sloveso ἀναγγέλλω (anangéllo) má základný význam „podať správu“, „zreferovať“, ako keď niekto pošle k niekomu svojho posla so správou. Zároveň však aj v niektorých prípadoch naberá význam „učiť“. Ježiš hovorí, že tento Duch vezme (ale sloveso λαμβάνω/lambáno tu použité znamená aj „prijať“) z tohto, čo je jeho a o tom „podá správu“. Nevezme teda od niekoho iného alebo niečo ďalšie, ale od toho Krista, ktorého učeníci teraz krátko pred jeho smrťou počúvajú. Toto referovanie bude teda neustálym učením, aktualizáciou Krista pre jeho učeníkov všetkých čias na ich ceste.
Navyše text nám zjavuje aj na tomto mieste hlbokú jednotu medzi Ježišom a Otcom: „Všetko, čo má Otec je moje,“ a dokonca vziať/prijať z Kristovho znamená vziať/prijať z Otcovho (v. 15). Ježiš má Otcovo všetko, nie je nič, čo by mal Otec a Syn nie. Nejedná sa tu o trinitárnu teológiu, tak ako ju kresťanskí teológovia rozvinú neskôr, ale chce sa aj takto zdôrazniť, že v Kristovi človek vidí Otca, Boha (porov. Jn 14,9) naplno, celkom, úplne, nie len čiastočne, alebo len z nejakého aspektu. Ježiš naplno zjavuje pravú Božiu tvár.
Pripravil: Matúš Imrich
Použitá literatúra:
Brown, R. E., The Gospel According to John (XIII-XXI) (AncB 29A; Garden City, 1986).
Danker, F. W., A Greek-English lexicon of the New Testament and other early Christian Literature(Chicago 2000).
Panczová, H., Grécko-slovenský slovník od Homéra po kresťanských autorov (Bratislava 2012).
Hospic Matky Terezy v Bardejove vznikol ako prvý na Slovensku










Hospic Matky Terezy v Bardejove vznikol ako prvý na Slovensku v roku 2003 a založila ho Arcidiecézena charita v Košiciach. Od jeho vzniku ním prešlo vyše tisíc pacientov.
Vďaka dobrodincom , ktorí v minulom roku kúpou samolepky s modlitbou požehnania domu, prispeli na hospic , odovzdal košický arcibiskup –metropolita Mons. Bernard Bober vedúcej hospicu Mgr. Martine Proněkovej výťažok z tejto zbierky. Šek na štyri tisíc eur je účelovo viazaný na nákup mušľových geriatrických kresiel a ostatných pomôcok pre onkologických pacientov v hospici.
Hospic svoje skúsenosti , postrehy ale aj vzájomné kontakty a spoluprácu s viacerými zahraničnými zariadeniami využil pri organizovaní Medzinárodnej vedeckej konferencie na tému Pacient v hospici , ktorá sa uskutočnila v dňoch 26. a 27. mája v Bardejove.
Takmer štyridsať tém a prednášajúcich sa zamýšľali nad vývojom , náplňou a hlavnou úlohou hospicovej a paliatívnej starostlivosti, nad doprevádzaním chorých a ich rodinných príbuzných , hovorili o špecifikách ošetrovateľskej starostlivosti, ale zamýšľali sa aj nad vzťahom medzi spravodlivosťou a milosrdenstvom , spirituálnymi potrebami pacienta či ako môže farnosť pomáhať nevyliečiteľne chorým
Jedným z prednášajúcich bol Prof. František Hanobík, kňaz, ktorý denne sprevádza pri lôžku zomierajúcich: „Sú ľudia , ktorí odchádzajú s vnútornou haróniou a sú takí , ktorí ešte nemajú čosi dopovedané vo svojom živote a práve oni potrebujú ten dotyk, ktorý im pomôže prekročiť prah smrti . V súčasnosti len desať percent zomiera v rodinách , pri svojich blízkych“
Eucharistický sprievod na sviatok Božieho Tela v Košiciach
Homília Mons. Bernarda Bobera, arcibiskupa –metropolitu
Košice – Katedrála 29. mája 2016
Milí bratia kňazi, diakoni, rehoľníci a rehoľnice, drahí bratia a sestry v Kristovi!
Práve dočítané texty Svätého Písma nám naznačujú, že pri slávení sviatku Božieho Tela stojíme pred tajomstvom úzkeho spojenia Boha s nami smrteľnými ľuďmi. Toto najvnútornejšie spojenie má meno: Ježiš Kristus. On je Božím Synom, ktorý zostáva s nami, medzi nami a v nás, tak ako nám to prisľúbil.
Eucharistiu – Kristovu obetu lásky na kríži – slávime a sprítomňujeme pri každej svätej omši. Pri jednom stole sa kŕmime chlebom, ktorý sa stal Kristovým Telom a z kalicha pijeme nápoj premenený na Kristovu Krv. Tak úzko sa zjednocujeme s Ježišom, ktorý je živý a celý prítomný v chlebe i v kalichu. Tieto dva spôsoby sýtia naše telo, ale hlavne, napĺňajú naše vnútro – dušu, srdce i svedomie!
Kristus sa nám stal pokrmom i nápojom. Je našou životodarnou miazgou a silou. Chce zostať v nás! Boh nám cez neho dáva vnútornú silu, nasmerovanie a zmysel nášho života. On sa nám ponúka, aby sme sa ním živili. Aby sme naplnili naše myšlienky, hodnoty, postoje i skutky jeho Slovami a jeho prítomnosťou. Tak blízko chce byť pri nás a tak hlboko chce zostať v nás, aby sme aj my boli zakorenení v ňom.
Keď takto prijímame Boha v Eucharistii, spájame sa s ním, ale tiež sa zjednocuje i navzájom v jednej viere. Boží pokrm z nás vytvára jedno spoločenstvo, jednu rodinu. Vďaka sile Eucharistie tvoríme akoby jednu rodinu – jedno telo – Cirkev – mystické Ježišovo telo na celom svete. Spoločne sa preto povzbudzujme a stávajme sa lepšími, podobnými tomu, koho prijímame! Kristus nás prosí a vyzýva, aby sme svojim životom svedčili o účinnosti tohto pokrmu a aby sme ho ponúkali aj tým, ktorí ešte váhajú, alebo neveria. Pri dnešnom čítaní evanjelia sme jasne počuli jeho výzvu: Vy im dajte jesť! (Lk 9, 11b-17). Naozaj, kto úprimne prijal Ježiša, ten sa nesmie ani ostýchať, ani hanbiť, ale má ho ponúknuť ďalej, ohlasovať a šíriť vieru v Eucharistiu. Cirkev žije z Eucharistie!
Tak veľmi si vážime a ctíme tento pokrm Lásky, že ho po každej svätej omši v hlbokej viere uchovávame vo svätostánku. Tu kľačíme na kolenách a v tichu adorácie sa často prichádzame pokloniť i poďakovať nášmu Bohu. Kľačíme tu pred Pánom, ktorý sa prvý znížil k nám a to až tak, že sa stal jedným z nás. Kľačíme pred Láskou, ktorá je obetavá a čistá, a má silu meniť nás. Adorácia Eucharistie nás uschopňuje prehodnotiť a zmeniť svoj život k lepšiemu, pomáha nám ešte viac veriť a dôverovať Bohu. Učí nás ďakovať i prosiť.
Silné svedectvo tejto viery vydali štyri rehoľné sestry z Kongregácie misionárok lásky Matky Terezy v Jemene, zabité kvôli láske ku Kristovi v marci tohto roku. V komunite mali kňaza len sporadicky. Raz za čas prišiel, aby im odslúžil svätú omšu. Keď dlhší čas nemohol prísť, samozrejme že sa stalo, že pri každodennom prijímaní pri bohoslužbe slova, sa im Eucharistia rýchlo minula. A vtedy, keď im už zostala iba jedna jediná hostia v bohostánku, prejavili ohromnú vieru a úctu k Ježišovi pod spôsobom chleba. Celé týždne adorovali Ježiša v jednej malej hostii. A jedine z tejto adorácie získavali silu i odvahu zostať na mieste aj napriek hrozbe prenasledovania či zabitia. Vedeli, že mať Krista v Eucharistii pri sebe, je veľká vec a veľká sila. Toto bol ich najväčší poklad!
Drahí bratia a sestry, aj my chceme dnes vyjadriť Ježišovi vďačnosť za to, že zostáva s nami, medzi nami a v nás. To je dôvod, prečo jeho eucharistické Telo nesieme ulicami nášho mesta a ukazujeme ho celému svetu ako najväčší poklad – dôvod a príčinu našej viery. Nech je to úprimný a nebojácny prejav našej odovzdanosti Bohu. Zanesme Ježiša cez náš dobrý život aj tam, kam sa nemôže dostať pod spôsobom chleba.
Denne dokazujme svoju vieru v jeho živú prítomnosť týmto trojakým spôsobom, o ktorom sme dnes uvažovali: Častým prijímaním pri svätej omši, adoráciou, ale aj odvážnym svedectvom! AMEN
Miništrantská univerzita 11.-15. júla 2016 Košice
Kňazský seminár sv. Karola Boromejského v Košiciach srdečne pozýva na letný miništrantský tábor pod názvom Miništrantská univerzita v dátume 11. – 15. júla 2016.
Viac informácii ako aj formulár prihlášky nájdete tu.
TV LUX prinesie prenosy z duchovnej obnovy pre kňazov vo Vatikáne
- Bratislava 1. júna (TK KBS) Vo štvrtok 2. 6. 2016 prinesie TV LUX priame prenosy z troch meditácií pápeža Františka v rámci duchovnej obnovy pre kňazov. Prenosy budú môcť diváci sledovať o 10:00 h, o 12:00 h a o 16:00 h. Na druhý deň, v piatok 3. 6., na slávnosť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, prinesie TV LUX v priamom prenose svätú omšu, ktorú bude pápež František sláviť spolu s kňazmi a biskupmi na Námestí sv. Petra vo Vatikáne so začiatkom o 9:30 h.
Štvrtková duchovná obnova pre kňazov bude pozostávať z troch meditácií, z ktorých každú prednesie pápež František v jednej z rímskych bazilík – v Lateránskej bazilike, Bazilike Santa Maria Maggiore a Bazilike sv. Pavla. V ostatných bazilikách budú kňazi môcť sledovať meditácie Svätého Otca cez televízny priamy prenos.
Televízia LUX je slovenská katolícka televízia, ktorá spustila samostatné vysielanie v roku 2008 prostredníctvom satelitu a káblovej televízie. Jej ambíciou je budovať na Slovensku televíznu alternatívu, prostriedok šírenia pokoja, povzbudenia a hodnôt.
TK KBS informovala Eva Hrešková
Vedecko-odborná konferencia pre zdravotníkov 17.6.2016
Subkomisia pre bioetiku a Rada pre pastoráciu v zdravotníctve KBS
Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Košice
Onkologický ústav Sv. Alžbety, Bratislava
Nemocnica Milosrdní bratia, Bratislava
VEDECKO-ODBORNÁ KONFERENCIA
Súčasná medicína a zdravotníctvo v starostlivosti
o človeka a jeho životné prostredie
Integrálna ekológia Laudato si
17.6.2016 (piatok)
Košice, Congress Hotel Centrum
Predbežný program_Konferencia Košice 17.6.2016 Organizačné pokyny_Konferencia Košice 17.6.2016 pozvanka-konferencia2016PREDBEŽNÝ PROGRAM
09:00-09:20 Slávnostné otvorenie
Čestné predsedníctvo: Mons. Milan Lach SJ (KBS), zástupca OÚSA,
Prof. MUDr. Daniel Pella, PhD. (LF UPJŠ), zástupca NsP MB, čestní hostia (bs)
09:20-09:40 Úvodná prednáška
Starostlivosť o človeka a o náš spoločný domov: Encyklika Laudato si a jej podnety pre medicínu a zdravotníctvo
Prof. MUDr. ThDr. Ján Ďačok SJ, PhD. (Bratislava/Trnava – Rím)
09:40-11:00 1. BLOK: NARUŠENÉ PRÍRODNÉ PROSTREDIE A ZDRAVIE ČLOVEKA („CHORÁ PLANÉTA – CHORÍ ĽUDIA“)
Predsedajúci: Doc. MUDr. Kvetoslava Rimárová, PhD., mim. prof.,
Prof. MUDr. ThDr. Ján Ďačok SJ, PhD., X.Y. (bs)
09:40-10:00 Vplyv environmentálnych faktorov na determinanty zdravia v detskom veku
Doc. MUDr. Kvetoslava Rimarová, PhD., mim. prof. (LF UJPŠ, Košice)
10:00-10:20 Onkologické ochorenia a exogénne faktory
MUDr. Alena Kállayová (OÚSA Bratislava)
10:20-10:40 Environmentálna farmakológia – endokrinné dysruptory
Prof. MUDr. Jozef Glasa, CSc., PhD. (Bratislava)
10:40-10:55 Diskusia
10:55-11:00 Zhrnutie – závery
11:00-11:20 PRESTÁVKA
11:20-12.45 2.BLOK: NARUŠENÉ SOCIÁLNE PROSTREDIE A ZDRAVIE ČLOVEKA („CHORÁ SPOLOČNOSŤ – CHORÍ ĽUDIA“)
Predsedajúci: Doc. MUDr. Imrich Doci, PhD., mim. prof.,
MUDr. Andrej Hrádocký, ThLic. Ján Viglaš
11:20-11:35 Duševné choroby na Slovensku po roku 1989: príčiny, dôsledky, riešenia
MUDr. Igor Smelý (Prešov)
11:35-11:50 Trendy užívania liekov na Slovensku: vplyvy na zdravie
PharmDr. Ondrej Sukeľ (Humenné)
11:50-12:05 Závislosti na Slovensku po roku 1989: fakty, súvislosti, riešenia
Doc. MUDr. Ivan Dóci, PhD., mim. prof. (LF UPJŠ Košice)
12:05-12:20 Chorá rodina – chorí ľudia? Fakty, súvislosti, riešenia
Doc. PhDr. Mária Glasová, PhD. (Bratislava)
12:20-12:40 Diskusia
12:40-12:45 Zhrnutie – závery
12:45-14:00 OBED
14:00-16:00 3. BLOK: SPIRITUÁLNE POTREBY PACIENTOV A ZDRAVOTNÍKOV; FORMÁCIA, PODPORA A SPREVÁDZANIE
Predsedajúci: Mons. Milan Lach SJ, Sr. Mária Ragulová OSE,
JUDr. Michal Tinák
14:00-14:15 Pastoračná a formačná starostlivosť pre zdravotníckych pracovníkov a pacientov v zariadeniach rehole Milosrdných bratov
JUDr. Michal Tinák (UNsP Milosrdní bratia, Bratislava),
Br. Joachim Mačejovský OH (Rehoľa Milosrdní bratia)
14:15-14:30 Pastoračná a formačná starostlivosť pre zdravotníckych pracovníkov a pacientov v zariadeniach rehole sv. Alžbety
Sr. Mária Ragulová OSE, Br. Ondrej Tkáč OFMCap, Br. Peter Tomša OFMCap. (Onkologický ústav sv. Alžbety, Bratislava)
14:30-14:45 Pastoračná a formačná starostlivosť pre zdravotníckych pracovníkov a pacientov v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku
PhLic. J. Jendrejovský (Martin)
14:45-15:00 Pastoračná a formačná starostlivosť pre študujúcich na zdravotných školách a lekárskych fakultách na Slovensku
Ing. Mgr. Michal Žiaran (UPC Martin)
15:00-15:15 Duchovný odkaz bl. Zdenky Schelingovej v roku milosrdenstva
Sr. Dominika Galeštoková (Trnava)
15:15-15:45 Diskusia
15:45-15:50 Zhrnutie – závery
15:50-16:00 Záver konferencie
Mons. Milan Lach SJ
Koná sa v spolupráci s Ústavom medicínskej etiky a bioetiky n. f. v Bratislave.
Novokňazi
Tvoje milosrdenstvo, Pane, nech je nad nami, ako dúfame v teba. (Ž 33, 22)
Z Božej milosti Mons. Bernard Bober, arcibiskup-metropolita ustanoví na službu diakonov a vysvätí do služby kňazov týchto svätencov:
V piatok 10.06.2016 o 10.00 hod. v katedrále sv. Alžbety budú na službu diakona ustanovení:
Pavol Bujňák, Jozef Fuňák, Lukáš Imrich a Dominik Plavnický
V sobotu 11.06.2016 o 10.00 hod. v katedrále sv. Alžbety budú vysvätení za kňazov:
Dp. Branislav Babjak. Dp. Michal Bodnár, Dp. Mathias Gočik, Dp. Dušan Harvilik, Dp. Marián Jaklovský, Dp. Štefan Nebesňák
![]() |
Jozef Barlaš – * 1985, Snina; primície: Snina 26.6.2010 |
![]() |
Martin Gazdačko – * 1984, Rozhanovce; primície: Rozhanovce 20.6.2010 |
![]() |
Peter Jano – * 1984, Prešov; primície: Prešov-Sekčov 20.6.2010 |
![]() |
Štefan Kačmár – * 1984, Slovenská Kajňa; primície: Slovenská Kajňa 20.6.2010 |
![]() |
Tomáš Kormaník – * 1984, Prešov; primície: Prešov – N. Šebastová 20.6.2010 |
![]() |
Martin Murajda – * 1983, Drienov; primície: Drienov 20.6.2010 |
![]() |
Dalibor Ondrej – * 1983, Lipany; primície: Lipany 20.6.2010 |
![]() |
Marek Pančišin – * 1983, Snina; primície: Snina – sídlisko 20.6.2010 |
![]() |
Matúš Tirpák – * 1983, Humenné; primície: Humenné – sídlisko III. 20.6.2010 |
![]() |
Ladislav Varga – * 1984, Čaňa; primície: Čaňa 27.6.2010 |
![]() |
Radoslav Bačo – * Trebišov (29 r.); primície: Trebišov 21.6.2009 |
![]() |
Pavol Bober – * Humenné (24 r.); primície: Zbudské Dlhé 27.6.2009 |
![]() |
Martin Gaľa – * Prešov (24 r.); primície: Šarišské Dravce 21.6.2009 |
![]() |
Radoslav Gönci – * Košice (26 r.); primície: Trstená pri Hornáde 21.6.2009 |
![]() |
Jozef Harvan – * Humenné (29 r.); primície: Modra nad Cirochou 21.6.2009 |
![]() |
Pavol Hrabovecký – * Prešov. (24 r.); primície: Kendice 21.6.2009 |
![]() |
Martin Hrebík – * Znojmo (26 r.); primície: Prešov – Sekčov 21.6.2009 |
![]() |
Ján Kulan – * Humenné (24 r.); primície: Hrabovec nad Laborcom 28.6.2009 |
![]() |
Patrik Melkovič – * Prešov (28 r.); primície: Sabinov 28.6.2009 |
![]() |
Adrian Průša – * Vranov nad Topľou (32 r.); primície: Vranov nad Topľou 21.6.2009 |
![]() |
Juraj Sabadoš – * Michalovce (32 r.); primície: Strážske 21.6.2009 |
![]() |
Martin Štieber – * Bardejov (26 r.); primície: Krásna Lúka 28.6.2009 |
![]() |
František Telvák – * Snina (27 r.); primície: Snina 21.6.2008 |
![]() |
Peter Bednár – * 1983, Komárov; primície: Komárov 29.6.2008 |
![]() |
Ján Dolný – * 1981, Budimír; primície: Budimír 22.6.2008 |
![]() |
Pavol Fedorko – * 1983, Plavnica; primície: Plavnica 22.6.2008 |
![]() |
Matúš Imrich – * 1983, Prešov; primície: Prešov – Sekčov 22.6.2008 |
![]() |
Peter Jurašek – * 1984 Prešov; primície: Prešov – Šalgovík 28.6.2008 |
![]() |
Jozef Kadlic – * 1983, Strážske; primície: Strážske 22.6.2008 |
![]() |
Lukáš Libák – * 1981, Belá nad Cirochou; primície: Belá nad Cirochou 28.6.2008 |
![]() |
Roman Matisovský – * 1975, Pečovská Nová Ves; primície: Pečovská Nová Ves 28.6.2008 |
![]() |
Michal Mucha – * 1984, Zemplínsky Branč; primície: Zemplínsky Branč 28.6.2008 |
![]() |
Peter Obšitník – * 1981, Olšovany; primície: Olšovany 28.6.2008 |
![]() |
Peter Fogaš – * 1980, Prešov; primície: Tulčík 24.6.2007, 10:30 |
![]() |
Peter Juhás – * 1982, Bardejov; primície: Dlhá Lúka 24.6.2007, 10:30 |
![]() |
Marcel Jurč – * 1977, Bardejov; primície: Hrabovec 1.7.2007, 10:30 |
![]() |
Pavol Kožuško – * 1981, Prešov; primície: Lúčka 24.6.2007, 10:30 |
![]() |
Anton Mercsak – * 1983, Marghita (RO); primície: Čerpotok (RO) 30.6.2007, 12:00 |
![]() |
Lukáš Poklemba – * 1981, Prešov; primície: Lipany 30.6.2007, 10:00 |
![]() |
Radoslav Sabol – * 1980, Vranov n/T.; primície: Košárovce 30.6.2007, 10:00 |
![]() |
Vladimír Štefanič – * 1978, Prešov; primície: Nižná Šebastová 24.6.2007, 10:30 |
![]() |
Radoslav Takáč – * 1981, Košice; primície: Kuzmice 24.6.2007, 10:30 |
![]() |
František Voľanský – * 1979, Vranov n/T.; primície: Soľ 30.6.2007, 10:30 |
![]() |
Miroslav Adamčík – * 9. 5. 1981, Trebišov; primície: Trebišov 18.6.2006, 10:30 |
![]() |
Edvin Berger – * 7. 5. 1977, Košice; primície: Košice – Dóm 18.6.2006, 10:30 |
![]() |
Peter Dzielavski – * 6. 10. 1980, Trebišov; primície: Trebišov 24.6.2006, 10:00 |
![]() |
Matúš Fuchs – * 2. 5. 1980, Prešov; primície: Spišské Podhradie 24.6.2006, 10:30 |
![]() |
Jozef Juraško – * 23. 8. 1981, Prešov; primície: Prešov – Sekčov 25.6.2006, 10:00 |
![]() |
Štefan Kaňuk – * 4. 1. 1977, Vranov n/T.; primície: Skrabské 24.6.2006, 10:00 |
![]() |
Jozef Mrúz – * 26. 1. 1978, Prešov; primície: Bzenov 25.6.2006, 10:30 |
![]() |
Gustáv Nagy – * 12. 4. 1978, Košice; primície: Košice – Dóm 24.6.2006, 10:30 |
![]() |
Jozef Oláh – * 19. 2. 1980, Svidník; primície: Slovenská Kajňa 18.6.2006, 10:00 |
![]() |
Marek Ondrej – * 5. 2. 1981, Prešov; primície: Sabinov 25.6.2006, 10:30 |
![]() |
Štefan Oslovič – * 10. 4. 1981, Prešov; primície: Dubovica 25.6.2006, 10:00 |
![]() |
Peter Sabol – * 31. 3. 1981, Humenné; primície: Humenné – sídlisko III. 18.6.2006, 10:30 |
![]() |
Ján Stanko – * 7. 6. 1981, Košice; primície: Sečovce 18.6.2006, 10:30 |
![]() |
Matúš Bašista – * 19. 1. 1980, Vranov n/T.; primície: Hlinné 19.6.2005, 10:30 |
![]() |
Martin Brečka – * 1. 1. 1979, Humenné; primície: Dlhé n/Cirochou 25.6.2005, 10:00 |
![]() |
Peter Bujdoš – * 29. 6. 1977, Svidník; primície: Stropkov 19.6.2005, 10:30 |
![]() |
Marián Halas – * 4. 9. 1972, Humenné; primície: Myslina 26.6.2005, 10:00 |
![]() |
Marek Hospodár – * 3. 1. 1979, Trebišov; primície: Trebišov 19.6.2005, 10:30 |
![]() |
Ján Hudák – * 2. 5. 1980, Košice; primície: Ruskov 19.6.2005, 10:30 |
![]() |
Andrej Krivda – * 2. 3. 1980, Košice; primície: Košice 26.6.2005, 10:30 |
![]() |
Peter Nemec – * 17. 5. 1979, Prešov; primície: Podhradík 19.6.2005, 10:00 |
![]() |
Vladimír Nemec – * 30. 1. 1980, Stará Ľubovňa; primície: Plavnica 26.6.2005, 10:00 |
![]() |
Martin Novotný – * 1. 11. 1977, Prešov; primície: Jarovnice 19.6.2005, 10:00 |
![]() |
Branislav Polča – * 18. 1. 1980, Prešov; primície: Prešov-Solivar 19.6.2005, 10:00 |
![]() |
Marcel Stanko – * 1. 7. 1978, Snina; primície: Zemplinské Hámre 19.6.2005, 10:30 |
![]() |
Peter Sykora – * 1. 7. 1980, Prešov; primície: Stropkov 26.6.2005, 10:30 |
![]() |
Peter Tirpák – * 17. 3. 1980, Vranov n/T.; primície: Soľ 25.6.2005, 10:30 |
![]() |
Milan Dubóczi – * 19. 4. 1977, Košice; kaplán Humenné-mesto |
![]() |
Zsolt Fedorka – * 2. 1. 1976, Kráľ. Chlmec; kaplán Košice-Juh |
![]() |
Martin Ferčák – * 20. 10. 1978, Vranov n/T.; kaplán Svidnik |
![]() |
Martin Frena – * 2. 2. 1979, Trebišov; kaplán Prešov-Solivar |
![]() |
Martin Gnip – * 23. 6. 1977, Snina; kaplán Zborov |
![]() |
Michal Harakaľ – * 12. 2. 1978, Humenné; kaplán Michalovce |
![]() |
Jozef Kohút – * 24. 8. 1979, Vranov n/T.; kaplán Stropkov |
![]() |
Jozef Kuľha – * 11. 3. 1977, Humenné; kaplán Ľubiša |
![]() |
František Petro – * 8. 3. 1979, Vranov n/T.; kaplán Humenné-Pod Sokolejom |
![]() |
Viliam Rečičár – * 10. 4. 1977, Prešov; kaplán Michalovce |
![]() |
Juraj Sitarčík – * 8. 3. 1979, Košice; kaplán Trebišov |
![]() |
Peter Šoltis – * 12. 4. 1979, Kežmarok; kaplán Prešov-Sídlisko III. |
![]() |
Miroslav Turčík – * 9. 8. 1978, Vranov n/T.; kaplán Belá n/Cirochou |
![]() |
Marek Veľas – * 19. 4. 1979, Humenné; kaplán Košice-Terasa |
Pomocným biskupom košickej arcidiecézy je menovaný Marek Forgáč
Pomocným biskupom košickej arcidiecézy je menovaný Marek Forgáč, doposiaľ prodekan Teologickej fakulty a duchovný správca UPC v Košicicach
Narodil sa 21. januára 1974 v Košiciach. Študoval na gymnáziu a v roku 1992 vstúpil do Kňazského seminára v Spišskej Kapitule – Spišskom Podhradí, kde na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského vyštudoval základnú teológiu. Na kňaza bol vysvätený 19. júna 1999 v Košiciach pre Košickú arcidiecézu.
Bol kaplánom vo farnostiach Trebišov (1999 – 2000), Snina (2000 – 2001) a Humenné (2001 – 2002) a kaplánom v Univerzitnom pastoračnom centre v Košiciach (2002 – 2004). V rokoch 2004 – 2007 študoval na Inštitúte psychológie Gregorovej univerzity v Ríme. Od roku 2007 až doteraz je duchovným správcom Univerzitného pastoračného centra v Košiciach a zároveň prednáša pastorálnu psychológiu a psychológiu manželstva a rodiny na Teologickej fakulte Katolíckej univerzityv Košiciach. Na tejto fakulte od roku 2011 pôsobí ako prodekan pre vedu a výskum.
V rokoch 2008 – 2012 absolvoval doktorandské štúdiá na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. V roku 2015 sa habilitoval ako docent na Teologickej fakulte Katolíckej univerzity v Košiciach. Svoje odborné služby poskytuje pri prijímaní kandidátov do kňazských seminárov a spolupracuje pri riešení manželských káuz na Metropolitnom súde.
Je členom presbyterskej rady a členom zboru konzultorov Košickej arcidiecézy. Ovláda anglický jazyk, taliansky jazyk a nemecký jazyk.
Kňazská vysviacka v Dóme sv. ALžbety
KŇAZSKÁ VYSVIACKA
KOŠICE – KATEDRÁLA 11. JÚNA 2016
Excelencia – brat v biskupskej službe, arcibiskup Alojz, drahí bratia kňazi, predstavení Kňazského seminára, vyučujúci z Teologickej fakulty, principáli našich ordinandov, diakoni, rehoľnice a rehoľníci, rodičia a príbuzní našich budúcich kňazov, seminaristi, drahí bratia a sestry v Kristovi!
Hneď v úvode vás chcem pozvať, aby sme ešte raz hlboko vstúpili do živej scény, o ktorej sme pred chvíľou čítali v Evanjeliu. Ľahko si dokážeme predstaviť skupinu učeníkov tlačiacich sa v miestnosti za zatvorenými dverami. Boli preniknutí strachom. Boli zdrvení udalosťami ukrižovania a pochovania Majstra. Avšak zrazu, v jednom momente, Ježiš je medzi nimi živý. Všetci sa na neho tisnú. Každý z nich ho chce pozdraviť a dotknúť sa ho – takí boli rozrušení! Ich strach sa zmenil na radosť. Ježiš, ich učiteľ a majster, prišiel, aby im dodal odvahu a odovzdal silu Božej lásky.
Apoštoli cítili Ježišovu blízkosť a silu, ktorá z neho vychádzala. No, cítili zároveň aj istú hanbu z toho, že sa rozutekali keď bolo najhoršie, keď nezostali pri Ježišovi. Iba jeden jediný z nich zostal stáť pri kríži. Preto ich trápili veľké výčitky svedomia. Mali v sebe pocit spoluviny za Judášovu zradu – veď ich zostalo už iba jedenásť.
Ale všimnime si, ako sa k nim zachoval Ježiš. Nerobí im žiadne výčitky, ani sa nehnevá. Hneď ako sa medzi nimi zjavil, prihovoril sa im pozdravom pokoja: Pokoj vám! A bez ďalšieho vysvetľovania im pripomína, čo je jeho poslaním. Hovorí, že prišiel na tento svet, lebo ho poslal Otec. Prišiel naplniť Božie prisľúbenie, a totiž, že Boh zostane blízko pri svojom ľude; že zostáva verný zmluve, ktorú s ním uzavrel. Takto približuje učeníkom dôvod svojho pobytu na tejto zemi: Prišiel, aby ľudia okúsili Božie milosrdenstvo – jeho odpúšťajúcu lásku.
Ježiš hovorí o svojom poslaní a vzápätí vťahuje aj apoštolov do tohto poslania. Hovorí: Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané (Jn 20, 19-23). Dýchol na nich, dal im zo svojho Ducha, aby mali účasť na jeho poslaní. Odteraz majú účasť na jeho misii milosrdenstva!
Vy, milí naši ordinandi, sa dnes stanete pokračovateľmi tejto misie. Vy budete v Božom mene rozhrešovať ľudí od hriechov, budete sprítomňovať Krista v Eucharistii a stanete sa vykonávateľmi jeho milosrdenstva. Dobre si zapamätajte Ježišove slová: Ako mňa poslal Otec, tak aj ja posielam vás (Jn 20, 21).
Buďte horliví v tomto poslaní, vykonávajte ho naplno, s usmernením starších, ale nepodliehajte usmerneniam, ktoré znechucujú a oslabujú horlivosť. Vtedy viac počúvajte hlas Krista a svojho svedomia.
Zachovajte si živé kňazské srdce v každej situácii – od katechézy k liturgii, charite, pastoračným a administratívnym povinnostiam. Uprostred všetkých aktivít si nezabúdajte opakovane položiť otázku: Kam je upriamené moje srdce?
Boh a ľudia – dva najväčšie poklady kňazského srdca! Na tieto dva míľniky sa vždy orientovalo Ježišovo Srdce – takto to nedávno pripomenul Svätý Otec František. Bližšie k Ježišovi a cez neho bližšie k ľuďom!
Tento kompas si vezmite k srdcu. Učte sa stretávať – a často sa stretávajte – s Bohom i ľuďmi. Neutekajte od nich, nepozerajte na seba samých, ale vyhľadávajte Ježiša i bratov. Navzájom sa takto strážte, stretávajte a povzbudzujte!
Neprivatizujte si časy a priestory. Nestrážte si žiarlivo svoj oprávnený kľud. A nikdy si nenárokujte, že vtedy a vtedy nesmiete byť rušení. Byť pokračovateľom Ježišovej misie milosrdenstva znamená zabudnúť na vlastnú pohodlnosť. Napodobňujte Ježiša vo všetkom – aj v celibáte či samote! Rozhodli ste sa žiť sami, aby iní neboli sami – aby čím viacerí spoznali cez vašu jednotu s Kristom nekonečné Božie milosrdenstvo. Nepohŕdajte nikým a pre všetkých buďte pripravení zašpiniť si ruky. Nech vás nepohoršuje Božia láska, ktorá je často nepochopiteľná!
Evanjelista Ján spomína učeníkov, ktorí sa na Ježišovi pohoršovali, prestali mu veriť a viac s ním nechodili (Jn 6, 65-66). Tí, čo odišli, určite to neboli zlí ľudia, ale jedno im chýbalo – nevedeli sa zrieknuť seba samých a svojich predstáv.
Jeden z odídených kňazov mi nedávno napísal veľmi pekný list. Na troch stranách rozoberá príčiny a dôvody svojho odchodu. Píše o spoločenskom tlaku, samote, chybách vo formácii, dvojtvárnom živote a zlyhaniach. Opisuje svoje emócie a zranenia. Keď som tie riadky čítal, ľudsky som trpel spolu s ním. Ku koncu ale napísal vetu, ktorá ma prekvapila: Buď niečo robím na sto percent, alebo to prehodnotím, či to má zmysel!?
Drahí moji, ani vy, ani ja, nikdy nepôjdeme v kňazstve na sto percent! Vždy sme odkázaní na Božiu milosť a jeho milosrdenstvo. Ako kňazi potrebujeme precítiť hlbokú pokoru i pocit nedostatočnosti – tak ako apoštoli za zatvorenými dverami. Aj my sme zbabelí. Aj my sme svojim spôsobom sebeckí. Aj my zabúdame na Pána. Nie sme dokonalí! Preto ani vy si nemyslite, že po vysviacke sa zbavíte všetkých svojich chýb a nedokonalostí. Pôjde o to, či budete chcieť s nimi vždy znova a znova bojovať a zápasiť. Dá sa to, ale jedine s Kristom, nikdy nie sami. Sv. Pavol to dobre vedel, preto zvolal: Už nežijem ja, ale vo mne žije Kristus! (Gl 2, 20).
Vrátim sa ešte k listu toho zraneného kňaza, pretože mi tam chýbala jedna vec. Ani raz sa v ňom totiž nespomína Ježiš Kristus. Nepadlo ani jedno jediné slovo o jeho vzťahu k Ježišovi. A pritom, tento vzťah je na kňazstve najpodstatnejší: Ja a Ježiš. Ak sa tento vzťah oslabí, stráca sa aj zmysel prečo byť kňazom.
Preto, milí synovia, žite už len pre Ježiša a odumrite tomuto svetu. Lebo ak budete riešiť iba seba, stratíte Krista. Keď sa naopak zrieknete seba, nájdete Ježiša! Vaše srdce nech bije už len pre neho! Vy sa ho budete priamo dotýkať v Eucharistii – jeho ruky a bok budú pre vás otvoreným prameňom milosrdenstva, ktoré máte zaniesť do celého sveta.
Naša katedrála má bránu milosrdenstva, pri ktorej mnohí veriaci v tomto mimoriadnom Svätom roku hľadajú útechu a Božiu pomoc. Veľmi by som si prial, aby ste sa dnešným dňom vy sami stali živými svedkami Pánovho milosrdenstva v našej arcidiecéze a aby ľudia pri vás nachádzali pokoj a radosť. V modlitbe si dobíjajte odhodlanie i silu slúžiť, buďte pokojní a šťastní. Ďakujem vám za vašu odvahu darovať svoj život Ježišovi a jeho Cirkvi!
Zjednotení s celým Božím ľudom sa s prosbou za vás obraciame k Panne Márii, Matke milosrdenstva, aby vám svojim príhovorom pomohla zostať dobrými kňazmi. Zostaňte verní Ježišovi, jeho poslaniu a jeho misii milosrdenstva až do smrti! AMEN
Nové pracovné ponuky na základných a stredných cirkevných školách
Cirkevné školy pod zriaďovateľom Arcibiskupský úrad v Košiciach, vyhlasujú výberové konania na pozície učiteľov, vychovávateľov a nepedagogických zamestnancov.
Viac tu.
Zamyslenie – 13. nedeľa v období cez rok C (Lk 9,51-62)
Keď sa napĺňali dni, v ktoré mal byť Ježiš vzatý zo sveta, pevne sa rozhodol ísť do Jeruzalema a poslal pred sebou poslov. Oni sa vydali na cestu a prišli do istej samarijskej dediny, aby mu pripravili nocľah. Ale neprijali ho, lebo mal namierené do Jeruzalema.
Keď to videli učeníci Jakub a Ján, povedali: „Pane, máme povedať, aby zostúpil oheň z neba a zničil ich?“
On sa obrátil a pokarhal ich. A odišli do inej dediny.
Ako šli po ceste, ktosi mu povedal: „Pôjdem za tebou všade, kam pôjdeš.“
Ježiš mu odvetil: „Líšky majú svoje skrýše a nebeské vtáky hniezda, ale Syn človeka nemá kde hlavu skloniť.“
Inému vravel: „Poď za mnou!“ On odpovedal: „Pane, dovoľ mi najprv odísť a pochovať si otca.“
Ale Ježiš mu povedal: „Nechaj, nech si mŕtvi pochovávajú mŕtvych. Ty choď a zvestuj Božie kráľovstvo!“
Aj iný hovoril: „Pane, pôjdem za tebou, ale najprv mi dovoľ rozlúčiť sa s rodinou.“
Ježiš mu povedal: „Kto položí ruku na pluh a obzerá sa späť, nie je súci pre Božie kráľovstvo.“
(Lk 9,51-62)
Čítanie dnešnej nedele, ktoré je vzaté z konca 9. kapitoly Lukášovho evanjelia, je možné rozdeliť na dve časti. Prvú tvoria verše 51-56 a predstavuje odmietnutie Ježiša Samaritánmi, reakciu učeníkov a Ježišov postoj k odmietnutiu aj k reakcii učeníkov. Druhú časť tvoria zvyšné verše 57-62 a hovoria o charaktere nasledovania Ježiša. My sa dnes pozrieme bližšie len na prvú časť.
Verš 51 predstavuje dôležitý zlom v Lukášovom evanjeliu. Po svojej činnosti prevažne v Galilei medzi „svojimi“ sa Ježiš pevne rozhodne ísť do Jeruzalema. Grécky text doslovne hovorí: „upevnil (svoju) tvár ísť do Jeruzalema“. Je to spôsob vyjadrenia prevzatý z biblickej hebrejčiny, ktorý hovorí o jednoznačnom rozhodnutí sa. V udalosti Ježišovho premenenia na vrchu spred niekoľkých veršov (9,28-36) sa dozvedáme, že Ježiš hovorí s Mojžišom a Eliášom „o jeho odchode, ktorý sa mal uskutočniť v Jeruzaleme“ (9,31). Táto udalosť sa zároveň nachádza medzi dvoma Ježišovými predpoveďami jeho utrpenia (9,22. a 9,44). V tej prvej sa vyslovene spomínajú náboženské elity Izraela a tak tieto výroky tiež nepriamo odkazujú na Jeruzalem. Teraz vo v. 51 nastáva čas na Ježišovo rezolútne rozhodnutie nastúpiť na cestu, ktorá ho privedie na toto miesto. Preto sa zvyšná časť tohto evanjelia často označuje práve ako „Ježišova cesta do Jeruzalema“, hoci do posledných udalostí v Jeruzaleme ešte ostáva mnoho kapitol a sledovať v nich jasnú trajektóriu putovania k tomuto mestu nie je jednoduché. Každopádne táto poznámka evanjelistu chce upriamiť čitateľovu pozornosť na skutočnosť, že všetko, čo sa bude ďalej diať, bude poznačené týmto Ježišovým rozhodnutím.
Zároveň táto časť evanjelia od tohto rozhodnutia až po samotnú Ježišovu smrť je poznačená odmietaním Ježiša ako skutočného proroka príslušníkmi jeho národa. Do tohto bodu sme mohli stretnúť skupiny, najmä v Galilei, ktoré rozpoznávali v Ježišovi Božie pôsobenie: napríklad, po oživení naimského mládenca zástupy hovoria: „Veľký prorok povstal medzi nami“ a „Boh navštívil svoj ľud“ (7,16). Avšak v tej druhej časti je to najmä Ježiš, ktorý odhaľuje nepriateľský postoj jeho súkmeňovcov voči nemu: „Toto pokolenie je zlé pokolenie,“ (11,29); „Beda vám, lebo staviate pomníky prorokom, ktorých zabili vaši otcovia…“ (11,47); „Jeruzalem, Jeruzalem, ktorý zabíjaš prorokov a kameňuješ tých, ktorí boli k tebe poslaní…“ (13,34). To, že tieto výroky o prorokoch a Jeruzaleme sa týkajú aj Ježiša samotného potvrdzuje on sám, keď hovorí: „Ale dnes, zajtra a pozajtre musím ísť ďalej, lebo nie je možné, aby prorok zahynul mimo Jeruzalema“ (13,33). Ježiš robí jasné rozhodnutie nastúpiť cestu smerom k Jeruzalemu, aj keď, alebo práve vtedy, keď odpor voči nemu začína rásť až sa nakoniec v Jeruzaleme naozaj zavŕši. Evanjelista označuje tento čas ako „dni, v ktoré mal byť vzatý zo sveta“ (9,51). Vyskytuje sa tu ten istý koreň slova, ktorý sa používa v súvislosti s Ježišovým nanebovstúpením (pozri Mc 16,19; Sk 1,2.11). Teda Ježišovo rozhodnutie ísť do Jeruzalema vo vedomí rastúceho odporu voči nemu, nie je rozhodnutím ísť jednoducho na smrť, ale ísť k naplneniu jeho poslania, ktoré sa završuje v jeho vystúpení k Otcovi, a tak k jeho novej, permanentnej prítomnosti medzi ľuďmi skrze jeho Ducha (pozri Lk 24,49; Sk 1,8; 2,1nn).
Hneď po tomto rozhodnutí Ježiš zakúša ďalšie neprijatie a tentoraz nie len zo strany vlastných, ale aj „cudzincov“, Samaritánov. Ježiš k nim najprv vysiela poslov, aby sa aj v prípade „neizraelitov“ naplnili slová proroka Malachiáša, ktoré sa tiež spájajú s misiou Jána Krstiteľa: „Hľa, ja pošlem svojho anjela a pripraví predo mnou cestu“ (Mal 3,1). Spojenie s týmto veršom môžeme vnímať lepšie, keď si uvedomíme, že slovo pre posla a anjela je v gréčtine rovnaké: ἄγγελος (ángelos). Zároveň, obidva verše zdieľajú myšlienku prípravy (slovíčko „nocľah“ v súvislosti s prípravou na konci v. 52 sa v gréckom texte nenachádza; je to doplnok prekladateľov pre lepší zmysel).
Na neprijatie Samaritánov učeníci chcú reagovať tak, že oni sa stavajú do roly proroka Eliáša (v. 54). Ten dva krát zvolal oheň z neba na poslov kráľa Ochoziáša, ktorí ho prišli zajať (pozri 2 Kr 1,9-12). Ježiš, ktorý je síce Lukášom predstavovaný aj na pozadí osoby proroka Eliáša (napr. Ježiš, tak ako Eliáš vzkriesil syna vdovy – 1 Kr 17,17-24 vs. Lk 7,11-17; Ježišovo nanebovstúpenie má podobné črty ako Eliášovo nanebovzatie – 2 Kr 2,1-12 vs. Sk 1,9-11) silne odmieta túto „ponuku“ učeníkov zoslať oheň z neba na záhubu tých, ktorí ho neprijímajú; práve naopak, z desiatich malomocných, ktorých Ježiš očistí, vyzdvihne práve Samaritána (Lk 17,17-18), v jednom z jeho podobenstiev je hlavným hrdinom práve „milosrdný Samaritán“ (Lk 10,30-37) a pred svojím nanebovstúpením, keď sľubuje učeníkom svojho Ducha vyslovene hovorí, že mu budú svedkami aj v Samárii (Sk 1,8). V tom je „Lukášov Ježiš“ odlišný od toto „Matúšovho“, ktorý, keď vysiela dvanástich na misiu zakazuje im ísť k pohanom aj k Samaritánom (pozri Mt 10,5). Lukáš je jediný zo synoptikov, ktorý sa venuje Ježovým vzťahom so Samaritánmi a podčiarkuje tak univerzálnosť jeho poslania.
Ježišova reakcia na nápad Jakuba a Jána pripomína jeho reakciu v Markovom evanjeliu na Petrovo dohováranie Ježišovi po tom, čo predpovedal svoje umučenie: „On sa obrátil, pozrel sa na svojich učeníkov a Petra pokarhal: ‚Choď mi z cesty, satan, lebo nemáš zmysel pre Božie veci, len pre ľudské!’“ (Mk 8,33). Lukáš tieto slová pri rovnakej udalosti vo svojom evanjeliu nespomenie. Niektoré neskoršie rukopisy však do v. 55 dopĺňajú obsah Ježišovho napomínania, keď mu do úst vkladajú tieto slová: „Neviete akého ste ducha. Lebo Syn človeka neprišiel zničiť životy ľudí, ale zachrániť ich.“ Hoci ide jasne o neskorší dodatok do evanjelia, tieto slová vhodne dopĺňajú obraz o Ježišovom postoji voči tým, ktorí ho neprijímajú. Skutočné polená pod nohy Ježišovi na ceste k naplneniu jeho poslania tak podkladajú skôr jeho učeníci než jeho protivníci.
Pripravil: Matúš Imrich