Quantcast
Channel: Arcibiskupstvo Košice | Archidioecesis Cassoviensis
Viewing all 1038 articles
Browse latest View live

Deň rodiny v Košiciach

$
0
0

Svetový deň rodiny sa oslavuje 15. mája. Okolo tohto dátumu sa v mestách a obciach uskutočňujú podujatia, ktoré pripomínajú dôležitosť rodiny ako základnej  bunky spoločnosti.

V Košiciach prebehol celomestský Deň rodiny v nedeľu 14. mája.

Už tradične bolo podujatie pod záštitou arcibiskupa Bernarda Bobera a vladyku Milana Chautura.

Program slávenia sa začal v Dóme svätej Alžbety modlitbou ruženca rodín a krátkym predstavením výročí jubilujúcej košickej gréckokatolíckej eparchie. Nasledovala svätá omša so zasvätením rodín Fatimskej Panne Márii a odovzdanie certifikátov absolventom Školy rodiny.

Program na Hlavnej ulici  začali otcovia biskupi krátkymi príhovormi. Pomocný biskup Marek Forgáč tu ohlásil aj vznik nového centra pre rodinu. „Chceme takýmto spôsobom akcentovať prioritu starostlivosti o rodinu konkrétnym spôsobom. Obsahom činnosti centra pre rodinu by bolo okrem koordinácie už existujúcich aktivít aj poslanie vyučovať.  Mnohé problémy nie sú duchovného charakteru, ale sú to problémy ľudského charakteru. A preto v centre bude fungovať kooperácia odborníkov z rôznych oblastí ako je psychológia, medicína, právne služby, sociálne služby, samozrejme spolu s duchovnými službami. Chceme byť po ruke pre manželstvá a rodiny, ktoré potrebujú túto pomoc.  Samotný vznik nového centra pre rodinu je otázkou blízkej budúcnosti.“ 

Pre najmenších bol k dispozícii detský kútik Chrobáčikovo a bodkou za programom bol koncert kapely Peter Milenky & band.  Súčasťou Dňa rodiny bol aj trh prorodinných organizácií pôsobiacich v Košiciach, pre mladých skautské mestečko, maľovanie na tvár, skákací hrad, trampolína, či fotokútik, kde sa rodinky mohli fotiť v dobových kostýmoch.


Zomrel kňaz Dominik Girašek, rodák z Rožkovian

$
0
0

V nedeľu 14. 5. 2017 si Pán života a smrti k sebe povolal  o. Dominika Girašeka, administrátora gréckokatolíckej farnosti v Ostrave. Pôsobil aj ako birituál vo farnosti Opava a Jeseník.

Dp. Dominik Girašek sa narodil v r. 1982 v Prešove. Vyrastal v obci Rožkovany. Za kňaza bol vysvätený 6. 10. 2012 na Svatém Kopečku pri Olomouci.

Zomrel v ostravskej fakultnej nemocnici. Zanechal po sebe manželku Petru a dcéru Beátku.

Pohrebné obrady sa uskutočnia v piatok, 19. 5. 2017 o 14:00 v bazilike Navštívenia Panny Márie na Svatém Kopečku pri Olomouci.

Prosíme o modlitbu za zomrelého i jeho rodinu.

Vičnaja jemu pamjať i blaženyj pokoj!

Krátke video o jeho službe:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1098528273-krestansky-magazin/415236100121003/obsah/393763-dominik-girasek

 

Na májovej prednáške cyklu Vezmi a čítaj vystúpi augustinián Juraj Pigula

$
0
0

Košice 16. mája (TK KBS) V utorok 23. mája o 17:00 (po sv. omši o 16:30), privíta seminárny Kostol sv. Antona Paduánskeho augustiniána Juraja Pigulu, ktorý bude hosťom ďalšej prednášky z cyklu Vezmi a čítaj. Prior Rehole sv. Augustína účastníkom predstaví prednášku nazvanú „Milosrdenstvo bez hraníc. Od Augustína po pápeža Františka.“

„Pápež František vydal list Milosrdenstvo a úbožiačka, ktorého názov a obsah prevzal z kázania sv. Augustína. Chcem teda poodhaliť Augustínovu kázeň, kde použil toto slovné spojenie a poukázať na nový kontext, v ktorom ju pápež František prezentuje dnes. Tá časť kázne sa nachádza priamo v knihe Milosrdné srdce,“ ozrejmuje páter Pigula.

A práve kniha Milosrdné srdce bude neoddeliteľnou súčasťou prednášky. Kniha totiž komunikuje príbeh sv. Augustína – hriešnika a žobráka Božieho milosrdenstva. „Zdalo sa mi vhodné po Roku Milosrdenstva pripomenúť tému, ktorá nekončí a má svoju neustálu aktuálnosť. Prepojenie s pápežom Františkom mi pomohlo viac si to uvedomiť,“ odôvodnil autor prednášky výber literatúry.

Atmosféru podujatia znásobí následná diskusia ku knihe, vedená pátrom Pigulom. Okrem pléna budú môcť účastníci klásť otázky aj osobne, a to v Átriu seminára, kde bude prebiehať autogramiáda knihy Milosrdné srdce.

Úlohou prednášok z cyklu Vezmi a čítaj má byť motivovanie kresťanov k tomu, aby spoznávali nové publikácie na knižnom trhu a aby siahali po knihách, ktoré ich môžu obohatiť. Patronát nad cyklom prednášok drží Rehoľa sv. Augustína spolu s kresťanským kníhkupectvom Zachej.sk.

ThDr. Juraj Pigula PhD., OSA sa narodil v roku 1976 v Prešove. V roku 1995 vstúpil do Rehole sv. Augustína. Po ukončení základnej teológie v Ríme, absolvoval licenciátne a doktorandské štúdiá na  Patristickom Inštitúte “Augustinianum”. V rokoch 2005-2015 vyučoval patrológiu na teologickej fakulte (KU) v Košiciach a v rokoch 2009-2012 aj na Inštitúte sv. Tomáša Akvinského (CMBF UK) v Žiline. Je členom Českej patristickej společnosti International Association of Patristic Studies. Venuje sa spiritualite a teológii sv. Augustína a patristickej exegéze. Patrí k tímu autorov Komentárov k Starému a Novému zákonu, ktoré vychádzajú na Slovensku. Je šéfredaktorom časopisu a webstránky Zasvätený život. V minulosti sa edične podieľal na vzniku kníh Horiace srdce, 3 novény k sv. Rite či Milosrdné srdce, ktoré vyšli vo vydavateľstve Zachej.sk. Nedávno publikoval knižočku 7 cností sv. Rity.

Kresťanské kníhkupectvo Zachej.sk šíri na Slovensku hodnotnú kresťanskú literatúru už od roku 2012. Od roku 2014 aj ako vydavateľstvo vydalo viacero knižných titulov – ako 7 cností sv. Rity, Zjavenia sv. Brigity Švédskej, Páter Pio a očistec, Tajomstvá posledných časov, Mimoriadne javy mystikov a svätých a ďalšie. Od októbra 2016 môžu čitatelia navštíviť už aj kamennú predajňu kníhkupectva na Hlavnej 40 v Košiciach. Zachej.sk získal v marci 2017 dve prvé miesta v súťaži SHOPROKU 2016 v kategórii Zábava a voľný čas a aj v kategórii Knihy a e-čítanie.

TK KBS informovala Dominika Farkašová

Slovenské matky žiadajú o výraznejšiu podporu štátu pre materstvo a rodinu

$
0
0

Bratislava 16. mája (TK KBS) Uplynulý víkend, v čase slávenia Dňa matiek, bol uverejnený list „Mama je lepšia ako jasle“ – výzva desiatok matiek a 25 organizácií premiérovi a vláde Slovenskej republiky. Pre komplexné pochopenie problematiky prinášame stručné uvedenie do kontextu.

V apríli 2017 bol na pripomienkové konanie predložený Národný program reforiem SR 2017, ktorý okrem iného v kapitole Zamestnanosť a sociálna inklúzia hovorí o financovaní zariadení starostlivosti o deti do 3 rokov (detských jasieľ), s finančnou alokáciou viac ako 40 mil. eur.

Konferencia biskupov Slovenska vtedy ako povinne pripomienkujúci subjekt tento dokument pripomienkovala, pričom žiadala, aby nový program reforiem rešpektoval, že najlepšie prostredie pre výchovu detí do troch rokov je práve rodinné prostredie. KBS žiadala, aby rozpočet, ktorý ráta s finančnou alokáciou 40,2 mil. eur pre vybudovanie zariadení služieb starostlivosti o deti do 3 rokov, bol z veľkej miery použitý na zvýšenie rodičovského príspevku a čiastočne presunutý do podpory flexibilných foriem starostlivosti o deti v staršom veku, ktoré však nediskriminujú rodičov, ak sa rozhodli nevyužiť služby inštitucionalizovanej predškolskej výchovy.

Alternatívne, aby sa využil pre vybudovanie zariadení služieb starostlivosti o deti od 3 rokov. KBS svoju pripomienku odôvodnila tým, že najlepšie prostredie pre výchovu dieťaťa do 3 rokov je práve prostredie rodiny. Vývoj vzťahu medzi dieťaťom a matkou najintenzívnejšie napreduje v rannom detstve, dokonca v období prenatálneho vývinu. Vzťah matky a dieťaťa, hlavne v období do troch rokov dieťaťa, má zásadný vplyv na celoživotný vývin človeka. Vzťah matky a dieťaťa možno definovať ako jedinečné citové puto. Práve tento vzťah vytvára základňu pre budovanie komplexných vzťahov v neskorších rokoch.

Konferencia biskupov Slovenska, rovnako ako mimovládne organizácie, ktoré dokument pripomienkovali, neboli prizvané na rozporové konanie. Aktivitu mamičiek osloviť premiéra a vládu SR so žiadosťou o podporu materstva, o zvýšenie rodičovského príspevku a zníženie daňovo-odvodového zaťaženia rodín, možno vnímať v pozitívnom svetle. Vyjadrenie podpory rodín ocenením matiek na plný úväzok treba pokladať za jeden z kľúčových nástrojov podpory demografického prírastku.

——————-

Plné znenie listu:

Mama je lepšia ako jasle

Výzva matiek na ukončenie ich diskriminácie pre to, že sa osobne starajú o deti počas rodičovskej „dovolenky“

Vážený pán predseda vlády,

dovoľujeme si obrátiť sa na Vás so žiadosťou o podporu materstva a najlepšej formy starostlivosti o dieťa.

Pre vývoj detí je dôležité, aby mohli v prvých rokoch života vyrastať pri mame. Je preto veľmi dobré, že sa v súčasnosti môžeme o deti starať tri roky počas rodičovskej „dovolenky“. Na túto dobrú slovenskú prax máme byť hrdí a chrániť ju.

Nesúhlasíme preto s diskriminačnou politikou, ktorá na jasľovú starostlivosť dáva príspevok až do výšky 280 eur, pričom matkám, ktoré sa osobne starajú o deti, necháva rodičovský príspevok len vo výške 213,20 eur. Štát by nemal diskriminovať naše rodiny preto, že sme nedali dieťa do jaslí. Aj keď vítame nedávne zvýšenie rodičovského príspevku, jeho výška nám stále nedáva logiku. Prečo by matka, ktorá sa osobne stará o dieťa, mala dostávať nižší príspevok ako matka, ktorá dá dieťa do jaslí? To si naozaj štát cení osobnú starostlivosť mamy na mínus 66,80 eur? My, matky, sme predsa lepšie ako jasle!

Chápeme, že rodiny môžu mať rôzne dôvody prečo ich deti chodia do jaslí. Naša iniciatíva nesmeruje proti nim, ale proti politike, ktorá preferuje jasle pred osobnou starostlivosťou matiek o deti.

S nevôľou sledujeme aj to, ako sa podľa údajov OECD daňovo-odvodové zaťaženie rodín s deťmi na Slovensku za posledných sedem rokov neustále zvyšuje. V záujme podpory mladých rodín je potrebné tento trend zvrátiť.

V neposlednom rade kriticky vnímame aj pripravované reformy na zvýšenie zamestnanosti matiek na rodičovskej dovolenke, vrátane plánu investovať 40,2 milióna eur do budovania jaslí. Dôsledkom bude len ďalšie odtŕhanie malých detí od ich matiek, čo rozhodne nie je v ich najlepšom záujme. Oveľa viac by sme uvítali podporu matiek na rodičovskej dovolenke a pri ich postupnom návrate do práce po jej skončení.

Preto si dovoľujeme vládu Slovenskej republiky i Vás osobne úctivo požiadať o nasledovné:

1. Zvýšiť rodičovský príspevok aspoň na úroveň príspevku na jasľovú starostlivosť o dieťa 280 eur, ideálne ešte viac.

2. Znížiť daňovo-odvodové zaťaženie rodín s deťmi.

3. Zastaviť štátne kampane cielené na zvyšovanie zamestnanosti matiek na rodičovskej dovolenke, teda na ich odtŕhanie od detí. Ušetrené peniaze navrhujeme radšej investovať do podpory matiek starajúcich sa o deti na rodičovskej dovolenke, podporu čiastočných úväzkov po skončení rodičovskej dovolenky, či do rozvoja škôlok, ktorých je stále nedostatok.

4. Doceniť celodennú obetavosť a starostlivosť matiek o malé deti zo strany štátu. Začať môžeme napríklad premenovaním materskej a rodičovskej „dovolenky“ na materský a rodičovský „úväzok“. Možno je to len jedno slovo, ale veľa vypovedá o tom, ako štát vníma náš prínos pri výchove ďalšej generácie.

Vážený pán predseda vlády,

deti sú naša budúcnosť. Podporujme pre ne ten najlepší štart do života – mamu na plný úväzok. Dovoľujeme si Vás i celú Vládu SR požiadať, aby ste rodinnú politiku Slovenska nastavili v súlade s týmto cieľom. Oplatí sa to nám všetkým a najmä budúcim generáciám.

V tomto duchu Vás žiadame aj o osobné stretnutie.

S pozdravom,

Signatárky – matky na aj po rodičovskej dovolenke:

Katarína Hulmanová, matka 5 detí, Bratislava

Annamária Cerovská, matka 1 dieťaťa, právnička, Bratislava

Marta Glossová, matka 1 dieťaťa, PhD. študentka, Bratislava

Mária Ševčíková, 2 deti (z toho 1 v očakávaní), PhD. študentka v biomedicíne, Bratislava

Marta Klasovitá, matka 3 detí, Bobrovec, okres Liptovský Mikuláš

Magdaléna Gerová, matka 4 detí, lekárka, Bratislava

Renáta Ocilková, matka 3 detí, Bratislava

Zuzana Toporová, matka 3 detí, ekonómka, Svätý Jur

Simona Vaníčková, matka 2 detí, právnička, Bratislava

Lenka Šústová, matka 3 detí, manažérka, Ivanka pri Dunaji

Katarína Horváthová, matka 3 detí, Poprad

Ivana Hauskrechtová, matka 2 detí, finančná analytička, Bratislava

Daniela Horváthová, matka 3 detí, právnička, Ivanka pri Dunaji

Lucia Zimenová, matka 2 detí, právnička, Bratislava – Rača

Katarína Danišková, matka 2 detí, analytička, Rovinka

Terézia Rončáková, matka 3 detí, vysokoškolská pedagogička, Ružomberok

Dominika Tvardziková, matka 2 detí, právnička, Bratislava

Katarína Plešková, matka 3 detí, účtovníčka, Bernolákovo

Anna Kaščáková, matka 2 detí, ekonómka, Bratislava

Mia Lukáčová, matka 4 detí, Bratislava

Magdaléna Príbelská, matka 6 detí, Senec

Miriam Ďurneková, matka 2 detí, Žilina

Andrea Mikolášiková, matka 3 detí, Ivanka pri Dunaji

Lenka Kmeťová, matka 2 detí na materskej dovolenke, advokátka, Bratislava

Monika Fialová, 1 dieťa, psychologička, Liptovský Mikuláš

Dorota Luteránová, matka 1 dieťaťa, SZČO, Ivanka pri Dunaji

Zuzana Orlejová, matka 5 detí, Bratislava

Elena Salmasová, matka 5 detí, lekárka, Senec

Ivana Kováčová, matka 1 dieťa, Ivanka pri Dunaji

Katarína Sádovská, matka 4 detí, Bratislava

Martina Maslenová, matka 4 detí, sociálna pracovníčka na MD, Bratislava

Katarína Hudáková, matka 4 detí, Bernolákovo

Magdaléna Kuljovská, matka 2 detí, Bratislava

Stanislava Blchová, 2 deti, Zálesie

Veronika Nemessanyiova, 5 detí, Bratislava

Veronika Miháliková, matka 2 detí, Bratislava

Katarína Tomeková, matka 3 detí, Bratislava

Eva Grey, matka 4 detí, profesorka, Bratislava

Eva Poráziková, matka 2 detí, Bratislava

Eva Tichá, matka 3 detí, Bratislava

Veronika Štochmaľová, matka 3 detí, právnička, Bratislava

Milada Gurová, matka 3 detí, Bratislava

Katarína Šmigová, matka 2 detí, pedagóg, Pezinok

Mária Vojtylová, matka 3 detí, prekladateľka, Višňové pri Žiline

Petra Vanková, 3 deti, Bernolákovo

Lucia Kováčiková, mama 2 detí, pracovníčka v cestovnom ruchu, Bratislava

Katarína Kišacová, mama 2 chlapcov, lekárka, Bratislava

Júlia Kandráčová, mama 1 dcérky, manažérka, Bratislava

Mária Kohutiarová, matka 7 detí, Cífer

Margita Vanovčanová, mama 2 chlapcov, hovorkyňa, Bratislava

Gabriela Fialová, mama 3 dcér, projektová manažérka, Bratislava

Paula Krucinová, mama 2 detí, učiteľka v MŠ, psychologička, Bratislava

Zuzana Brixová, mama 1 dieťaťa (zatiaľ v brušku), právnička, Bratislava

Michaela Bebjaková, učiteľka v MŠ, mama 4 det, Šenkvice

Podporujúce organizácie:

o.z. Ženy ženám, podpredsedníčka PaedDr. Mgr. Renáta Ocilková, mama 3 detí

o.z. Asociácia za život a rodinu, predseda Ing. Tomáš Kováčik, PhD., otec 2 detí

o.z. Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku, predseda Mgr. Patrik Daniška, otec 2 detí

o.z. Spoločenstvo Ladislava Hanusa, predseda Mgr. Juraj Šúst, PhD. otec 3 detí

CitizenGO, riaditeľka kampaní Mgr. Miriam Kuzárová, STL

o.z. Fórum kresťanských inštitúcií, predseda Ing. Tomáš Kuzár, PhD.

o.z. Vox in deserto, predsedníčka Bc. Adriana Prikrylová, mama 4 detí

VOX, dvojtýždenník o náboženstve a kultúre, šéfredaktor Mgr. Pavol Prikryl, otec 4 detí

NEZISKOVÁ ORGANIZÁCIA – RODINNÉ CENTRUM MOTÝLIK – Hruštín, štatutárny zástupca Mgr. Monika Stieranková

Nestrácaj Nádej O. Z., predseda Jozef Bravis otec 3 malých detí

o.z. RODINKOVO, Spišská Nová Ves, zástupca PhDr. Jozef Mulík, PhD.

Nezávislé kresťanské odbory Slovenska, prezidentka Doc. Ing. Ľubica Černá, PhD.

Centrum pomoci pre rodinu, riaditeľka Mgr. Kristína Kőnigová

ÁNO PRE ŽIVOT n.o., Mgr. Zuzana Dobešová, riaditeľka

Inštitút pre prácu, vzdelávanie a rodinu, Martin Dilong, prezident o.z.

Resoty Antona Srholca, resocializačná komunita, sociálny pracovník a štatutárny zástupca. prof. PhDr. Michal Oláh, PhD.

Katedra sociálnej práce Jána Havlíka v Skalici Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce, sv. Alžbety, vedúci katedry prof. PhDr. Michal Oláh, Ph.D.

Aliancia za život, o.z., predseda ThLic.Dušan Škurla, PhD.

Centrum pre rodinu BA, Mgr. Monika Jucková, výkonný riaditeľ

Združenie katolíckych škôl, Ján Horecký, prezident

Spojená škola sv. Františka z Assisi, Karloveská 32 Bratislava, Ján Horecký, riaditeľ

Aliancia za rodinu, Anton Chromík, otec piatich synov,

Asociácia otca mamu deťom, Stanislav Gunčaga, otec dvoch synov

tím 4life mission UPeCe, Dominika Paláková

Priatelia Domu Quo Vadis, o.z., riaditeľka Monika Hricáková

Cirkev si pripomína 100 rokov od vydania prvého Kódexu kánonického práva

$
0
0

Vatikán/Taliansko 16. mája (RV) Pri príležitosti 100. výročia vydania prvého Kódexu kánonického práva pápežom Benediktom XV. zorganizovala dnes Pápežská Lateránska univerzita študijný deň.

Odborné podujatie s témou „100 rokov od prvej kodifikácie“ zapadá do série troch podujatí v rôznych miestach Talianska. Prvé stretnutie sa konalo vo februári na Katolíckej univerzite v Miláne a záverečné stretnutie sa bude konať v októbri v Padove. Jednotlivé podujatia sa konajú v spolupráci s odborným časopisom Monitor Ecclesiasticus, ktorý je známy ako najstarší medzinárodný časopis venujúci sa kánonickému právu.

Kódex kánonického práva označovaný aj ako Piov-Benediktov kódex bol promulgovaný 27. mája 1917 a do platnosti vstúpil 19. mája nasledujúceho roku. Katolícka cirkev latinského obradu sa ním riadila až do roku 1983, keď pápež Ján Pavol II. vydal v súčasnosti platný Kódex kánonického práva.

Dom Anky Kolesárovej pripravuje 21. púť zrelosti

$
0
0

Dom Anky Kolesárovej pozýva všetkých mladých ľudí nad 23 rokov na 21. púť zrelosti, ktorá sa uskutoční v dňoch 26. – 28. mája 2017 na Základnej škole v Pavlovciach nad Uhom. Téma púte je „Bože, kde si?“ a prednášať príde otec Jozef Kozák, farár z Humenného. Okrem toho pozvanie prijal Mons. Pavol Dráb, generálny vikár a prepošt Metropolitnej kapituly, ktorý bude celebrovať sobotňajšiu svätú omšu. Možno sa aj ty pýtaš, kde je teraz Boh v tvojom živote. Domček ťa pozýva hľadať a nachádzať Ho v modlitbe, celonočnej adorácii, ale aj v rozhovoroch s kňazmi či so svojimi rovesníkmi. Okrem toho je súčasťou programu každodenná svätá omša, prednášky, púť k hrobu Anky Kolesárovej a tancovačka.

Viac informácií a prihlasovanie je na stránke www.domcek.org alebo na facebooku.

Informovala Miroslava Psárová

Ocenenie pracovníkov katolíckych škôl medailou Sv. Ondreja

$
0
0

Košická arcidiecéza   každoročne oceňujú učiteľov a zamestnancov katolíckych škôl. V utorok 16. mája si prevzali vybraní zamestnanci katolíckych škôl ocenenia za svoju prácu.

ZOZNAM MORÁLNE OCENENÝCH ZAMESTNANCOV

Mgr. Jozefína REČIČÁROVÁ
učiteľka
Gymnázium a ZŠ sv. Mikuláša Prešov

Mgr. Gabriela KOBULSKÁ
učiteľka
Gymnázium a ZŠ sv. Mikuláša Prešov

MVDr. Alžbeta ZACHARIÁŠOVÁ
učiteľka
ZŠ sv. Cyrila a Metoda
Košice

Božena HUDÁKOVÁ
nepedagogická zamestnankyňa
ZŠ sv. Cyrila a Metoda
Košice

Mgr. Ing. Jozef KOVALÍK
zástupca riaditeľa
CZŠ sv. Jána Krstiteľa
Sabinov

Mgr. Mária JANEČKOVÁ
učiteľka
CZŠ sv. Jána Krstiteľa
Sabinov

Mgr. Zuzana SUMMEROVÁ
učiteľka
CZŠ sv. Jána Krstiteľa
Sabinov

Mgr. Eva ANTOLOVÁ
učiteľka
CZŠ sv. Jána Krstiteľa
Sabinov

Mgr. Beáta BARLOVÁ
učiteľka
Gymnázium sv. Moniky
Prešov

Ing. Helena SLIVKOVÁ
učiteľka
Gymnázium sv. Moniky
Prešov

Jozefína KÉDEROVÁ
nepedagogická zamestnankyňa
SZŠ sv. Alžbety
Košice

PaedDr. Lucia KUDLOVSKÁ
učiteľka
SZŠ sv. Alžbety
Košice

Mgr. Ladislav VATEHA
zástupca riaditeľa
CZŠ sv. Petra a Pavla
Stropkov

Katarína KIRÁĽOVÁ
nepedagogická zamestnankyňa
ZŠ s MŠ sv. Marka Križina
Košice – Krásna

Mária NAGYOVÁ
nepedagogická zamestnankyňa
ZŠ s MŠ sv. Marka Križina
Košice – Krásna

RNDr. Mariana BAUEROVÁ
učiteľka
Gymnázium
sv. Tomáša Akvinského Košice

RNDr. Pavol SEDLÁK
učiteľ
Gymnázium
sv. Tomáša Akvinského Košice

Jozef POČEKAJLO
nepedagogický zamestnanec
Cirkevná spojená škola
Vranov nad Topľou

Ing. Jaroslava BABEJOVÁ
učiteľka
Cirkevná spojená škola
Vranov nad Topľou

Ing. Terézia MAŠLANKOVÁ
učiteľka
Cirkevná spojená škola
Vranov nad Topľou

RNDr. Pavol PETROVSKÝ
riaditeľ
Gymnázium sv. Moniky
Prešov

RNDr. Marcel TKÁČ
riaditeľ
Gymnázium a ZŠ sv. Mikuláša Prešov

Mgr. Štefan KORINOK
riaditeľ

CZŠ sv. Michala
Michalovce
Mgr. Alžbeta DRAGANOVÁ  riaditeľka CZŠ s MŠ sv. Petra a Pavla Belá nad Cirochou

Povolanie učiteľa a rovnako aj povolanie nepedagogického zamestnanca v školstve nepatrí na Slovensku medzi prestížne a oceňované povolania.  Oceňovanie prebehlo po svätej omši, ktorú pre zamestnancov katolíckych škôl slúžil arcibiskup Bernard Bober v seminárnom Kostole svätého Antona Paduánskeho. Arcibiskup vyzdvihol dlhoročnú a obetavú prácu ocenených pedagogických a nepedagogických pracovníkov. „Treba si všimnúť a oceniť tých, ktorí robia nielen svoju prácu, ale dávajú do nej niečo navyše. A iste je to aj pre nich dobrý impulz, že si okolie túto ich námahu všíma a ocení.“ Ako uviedol riaditeľ Školského úradu Košickej arcidiecézy, Miroslav Jacko, medailu svätého Ondreja, ktorú ocenení získali, dostalo tento rok 24 pedagogických i nepedagogických zamestnancov z 11-tich škôl Košickej arcidiecézy.

Arcidiecézna charita Košice doručuje vyše 31 tisíc balíkov, celkovo 268 ton potravín a hygienických potrieb

$
0
0

 

 

Vyše 18 tisíc potravinových a viac ako 12 tisíc hygienických balíkov distribuujú pracovníci Arcidiecéznej charity Košice od včera v desiatich okresoch Východného Slovenska. 13,5 kilogramový balík trvanlivých potravín a 1,5 kg balík s hygienickými potrebami je určený najodkázanejším osobám v rámci programu Európskej únie OP FEAD 2014 -2020.

 

Potravinový balík obsahuje 21 trvanlivých potravín, okrem iného olej, ryžu, cestoviny, šošovicu, hrach, fazuľu, múku, sušené mlieko, sardinky, instantné polievky, ako aj guláš, bravčové mäso a paštétu v konzervách. Spolu distribuujeme 250 ton potravín.

Hygienický balíček obsahuje šampón, mydlo, zubnú pastu a zubné kefky. Spolu rozdáme takmer 18,8 ton hygienických potrieb.

Príjemcami podľa zoznamov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sú prioritne rodiny s nezaopatrenými deťmi, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi a príjemcovia pomoci v hmotnej núdzi, ktorí sú invalidní, sú s ťažkým zdravotným postihnutím alebo dovŕšili vek s nárokom na starobný dôchodok, zároveň však nemajúci príjem zo zárobkovej činnosti

 

Distribúcia, ktorú zabezpečuje ADCH Košice,  prebieha v  okresoch Košice II, Košice  III, Košice IV, Michalovce, Prešov, Sabinov, Snina, Sobrance, Stropkov a Vranov nad Topľou.

Na telefónnom čísle sekretariátu charity M 0910 842 576 sa môžu občania informovať, či sú alebo nie sú do zoznamov príjemcov zaradení.

O možnosti prevzatia balíkov, mieste ich výdaja alebo čase doručenia sú prijímatelia vopred informovaní osobnou pozvánkou alebo telefonicky. Tým, ktorým zdravotný stav nedovoľuje dostaviť sa na prevzatie balíka na oznámenom mieste, je  balík odovzdaný priamo v mieste ich trvalého bydliska.

V uvedených okresoch sú aktuálne odovzdávané nasledovné celkové počty balíkov:

 

Okres Potravinové balíky Hygienické balíky
Košice II. 1 204 781
Košice III. 288 167
Košice IV. 484 260
Michalovce 3 417 2 174
Prešov 3 815 2 666
Sabinov 3 025 2 188
Snina 956 609
Sobrance 851 554
Stropkov 786 539
Vranov nad Topľou 3 696 2 612

           Spolu:                                                        18 522  balíkov             12 550 balíkov

           Počet prijímateľov:                                8 033                                6 458

 

 

ADCH Košice je do potravinovej pomoci zapojená v rámci Slovenskej katolíckej charity, ktorá je partnerskou organizáciou Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v 41 okresoch Slovenskej republiky. Päťtýždňová distribúcia trvá do 21. júna,  ďalšie dve tohtoročné sú plánované od 28.augusta a následne od 30.októbra2017.

 

Ďalšie informácie:

Slovenská katolícka charita http://www.potravinovapomoc.sk/                             

UPSVAR http://www.upsvar.sk/buxus/generate_page.php?page_id=530818

Harmonogramy realizácie 17.5.-21.6.2017

http://www.upsvar.sk/harmonogram-realizacie-o1-a-o4-maj-jun-2017.html?page_id=626276

 

KONTAKT PRE MÉDIÁ:                                                                                                                                                                                       

Mgr. Adriana Čurajová, PR manažér; 0910 842 955; adriana.curajova@charita-ke.sk

 

 

ARCIDIECÉZNA CHARITA KOŠICE

je oficiálnou charitatívnou organizáciou katolíckej cirkvi na Slovensku. Pomáhame všetkým, bez ohľadu na rasu, národnosť, politické zmýšľanie či vierovyznanie. Arcidiecézna charita Košice pôsobí od roku 1992 v oblasti sociálnych, zdravotníckych, humanitárnych a vzdelávacích služieb.

 


Dnes začína Arcidiecézna púť do Fatimy

$
0
0

Košická arcidiecéza si pripomína rôznymi spôsobmi sté výročie  začiatku fatimských zjavení. Jedným zo spôsobov ako viac prežiť túto výnimočnú udalosť  je návšteva samotného miesta zjavení.  Od 19. mája,  do stredy 24. mája sa uskutoční  Arcidiecézna púť do Fatimy.  Arcibiskup Mons. Bernard Bober, kňazi a laici, celkom okolo dvesto pútnikov, navštívia pútnické mesto Santiago de Compostela, mestá Lisabon a Porto, no a samozrejme samotnú Fatimu. Vo Fatime je pre pútnikov pripravený bohatý náboženský program. Navštívia Baziliku s hrobmi svätých Francisca a Jacinty Marto a tiež Lucie. Navštívia Kaplnku zjavení s milostivou sochou Panny Márie, moderný chrám Najsvätejšej Trojice.  Môžu  absolvovať krížovú cestu z Fatimy do dedinky Aljustrel, navštíviť rodné domy troch vizionárov, Lucie Santos, Francisca Marto a Jacinty Marto. Tiež je tu možnosť návštevy centra Svetového apoštolátu Fatimy /WAF/. Toto medzinárodné modlitebné združenie, schválené Svätou Stolicou, sa riadi heslom Svet zjednotený v modlitbe. Členovia šíria autentické posolstvo nádeje a pokoja fatimských zjavení. Slovensko je členom od roku 2012.  No a pútnici tu majú možnosť zúčastniť sa na  medzinárodnej  modlitbe ruženca a sviečkovej procesii. Vyprosme pútnikom veľa duchovných zážitkov a šťastný návrat.

Medžugorie: aké sú závery skúmania komisie, ktorú viedol kardinál Ruini?

$
0
0

Bratislava 17. mája (TK KBS) Keďže v posledných dňoch zaznelo v médiách viacero vyjadrení týkajúcich sa Medžugoria a prípadne tiež vzťahu pápeža Františka k tomuto miestu, pokladáme za užitočné predstaviť kontext skutočností, ktoré s týmto fenoménom súvisia. Ponúkame preto čitateľom pracovný preklad článku vatikanistu Andrea Tornielliho, ktorý sa tejto téme venoval po publikovaní rozhovoru Svätého Otca so žurnalistami počas spiatočného letu z portugalskej Fatimy.

———————-

Trinásť hlasov v prospech uznania nadprirodzenosti prvých siedmich zjavení v Medžugorí, jeden hlas proti a jeden sa zdržal. Naopak, väčšina hlasov sa zdržala – kvôli množstvu pochybností – ohľadom pokračovania fenoménu zjavení od konca roku 1981 po súčasnosť. Taký je konečný výsledok práce komisie pre Medžugorie, ktorú v roku 2010 ustanovil Benedikt XVI., a jej vedením poveril kardinála Camilla Ruiniho. Ruiniho komisia vypracovala dokument, o ktorom sa zmienil aj pápež František v rozhovore so žurnalistami počas letu z Fatimy, keď poukázal na rozdiel medzi prvými zjaveniami a nasledujúcimi udalosťami: “Komisia schopných teológov, biskupov, kardinálov. Schopných, veľmi schopných. Správa Ruini je veľmi, veľmi dobrá.” Signál, ktorý vzišiel zo slov pápeža, ako je známe, je pozitívny vzhľadom na duchovné ovocie a obrátenia (“ľudia, ktorí tam idú, sa obracajú, stretávajú Boha, menia život”) ale skôr negatívny, čo sa týka zjavení, ktoré vraj dodnes pokračujú: “Dávam prednosť Panne Márii – matke, a nie Panne Márii – vedúcej telegrafického úradu, ktorá každý deň o určitej hodine posiela odkaz.

Komisia zriadená Ratzingerom

Od 17. marca 2010 do 17. januára 2014, z nariadenia Benedikta XVI., pracovala so zameraním na Medžugorie komisia, ktorej predsedal kardinál Ruini. Okrem bývalého predsedu Konferencie biskupov Talianska boli jej členmi aj kardináli Jozef Tomko, Vinko Puljić, Josip Bozanić, Julián Herranz a Angelo Amato. S nimi spolupracovali prizvaní odborníci – psychoanalytik Tony Anatrella, teológovia Pierangelo Sequeri, Franjo Topić, Mihály Szentmártoni a Nela Gašpar, ako aj mariológ Salvatore Perrella, antropológ Achim Schütz, cirkevný právnik David Jaeger, relátor pre kauzy svätých Zdzisław Józef Kijas, psychológ Mijo Nikić a oficiál Kongregácie pre náuku viery Krzysztof Nykiel. Ich úlohou bolo “zozbierať a preskúmať všetky materiály” o Medžugorí a predstaviť “detailnú správu” spolu s hlasovaním ohľadom “nadprirodzenosti” daných zjavení – a okrem toho načrtnúť najvhodnejšie možné “pastoračné riešenia”. Komisia sa stretla 17 krát, preskúmala všetku dokumentáciu uloženú vo Vatikáne, vo farnosti Medžugorie a tiež v archívoch tajných služieb bývalej Juhosláve. Vypočula všetkých vizionárov a svedkov – a v apríli 2012 urobila obhliadku miesta v dedinke v Hercegovine.

Pozitívne posúdenie prvých zjavení

Komisia vyznačila veľmi jasný rozdiel medzi počiatkami javu a jeho následným vývojom. Rozhodla sa preto vyjadriť prostredníctvom dvoch rozličných hlasovaní o dvoch rôznych fázach: o prvých siedmich zjaveniach, ku ktorým došlo medzi 24. júnom a 3. júlom 1981 – a o všetkom, čo nasledovalo neskôr. Členovia aj prizvaní odborníci sa vyjadrili 13 hlasmi v prospech uznania nadprirodzenosti prvých zjavení. Jeden člen komisie hlasoval proti a jeden spomedzi prizvaných odborníkov sa zdržal hlasovania. Komisia vyjadrila mienku, že vizionári boli psychicky v poriadku, zjavenie ich prekvapilo a v tom, čo rozprávali o videní, sa neprejavil nijaký vplyv zo strany františkánov pôsobiacich vo farnosti, ani zo strany nikoho iného. Vytrvali v rozprávaní toho, čo videli – napriek tomu, že polícia ich zatkla a vyhrážala sa im smrťou. Komisia tiež zavrhla hypotézu o démonickom pôvode zjavení.

Pochybnosti o pokračovaní javu

Čo sa týka druhej fázy zjavení, komisia si všimla vážne rozpory vyplývajúce z konfliktu medzi biskupom a františkánmi pôsobiacimi vo farnosti, ako aj fakt, že po zjaveniach, vopred ohlásených a jednotlivo plánovaných pre vizionárov, ktorí už neboli spolu v jednej skupine, nasledovali opakujúce sa odkazy. Tieto pokračujú ďalej, napriek tomu, že sami vizionári povedali, že skončia; to sa však nikdy nestalo. Potom je tu téma “tajomstiev” s apokalyptickou príchuťou, o ktorých vizionári tvrdia, že im boli postupne odhaľované. O tejto druhej fáze komisia hlasovala na dvakrát. Prvý raz sa sútredila na duchovné ovocie Medžugoria, nebrala však do úvahy správanie vizionárov. V tom prípade 3 členovia komisie a 3 prizvaní odborníci vyjadrili mienku, že ovocie bolo pozitívne, 4 členovia a 3 odborníci sa domnievali, že bolo prevažne pozitívne a ďalší 3 členovia sa nazdávali, že ovocie bolo zmiešané, tak pozitívne ako aj negatívne. Keď sa však pri druhom hlasovaní zobralo do úvahy aj správanie vizionárov, 8 členov a 4 odborníci deklarovali, že sa nemožno jednoznačne vyjadriť (zdržali sa) a ďalší dvaja členovia hlasovali proti nadprirodzenosti pokračujúcich zjavení.

Pastoračné riešenie

Vezmúc do úhahy skutočnosť, že vizionári z Medžugoria neboli z duchovného hľadiska nikdy adekvátne doprevádzaní a tiež to, že už netvoria jednu skupinu, komisia sa vyslovila v prospech ukončenia zákazu organizovania pútí do Medžugoria (13 členov a odborníkov zo 14 prítomných) a väčšinovo tiež hlasovala v prospech zriadenia “úradu zodpovedného Svätej Stolici” v Medžugorí a za transformáciu farnosti na pápežskú svätyňu. Toto rozhodnutie motivované pastoračnými dôvodmi – starostlivosťou o milióny pútnikov, ktorí tam prichádzajú, snahou vyhnúť sa tomu, aby vznikli “paralelné cirkvi” a úsilím, aby sa dosiahla prehľadnosť v ekonomických otázkach – by však nemalo byť chápané ako uznanie nadprirodzenosti zjavení. O tom hovoril pápež František v rozhovore s novinármi na palube lietadla.

Pochybnosti Kongregácie pre náuku viery

Kongregácia pre náuku viery vedená kardinálom Gerhardom Ludwigom Müllerom vyjadrila o fenoméne zjavení viaceré pochybnosti, a isté pochybnosti mala aj vo vzťahu k správe kardinála Ruiniho, ktorá je všeobecne pokladaná za smerodajný referát, ktorý treba konfrontovať s ďalšími mienkami a dokumentmi. V roku 2016 sa preto uskutočnila “Feria IV”, mesačná schôdza členov dikastéria, zvolaná kvôli diskusii o prípade Medžugorie a správe Ruini. Každý z kardinálov a biskupov, ktorí sú členmi dikastéria, dostal text správy komisie a ďalšie materiály, ktoré má k dispozícii Kongregácia pre náuku viery. Prítomní boli na schôdzi vyzvaní, aby vyjadrili svoju mienku. Pápež František kongregáciu požiadal, aby mu tieto jednotlivé mienky priamo poslali. Tak sa aj stalo.

Rozhodnutie pápeža Františka

Pápež – potom, čo sa oboznámil so správou kardinála Ruiniho a názormi členov Kongregácie pre náuku viery – sa rozhodol zveriť poľskému arcibiskupovi Henrykovi Hoserovi úlohu “zvláštneho vyslanca Svätej Stolice”, s cieľom “získať hlbšie poznatky o pastoračnej situácii” v Medžugorí a “predovšetkým o potrebách veriacich, ktorí tam prichádzajú na púť”, aby bolo možné “navrhnúť eventuálne pastoračné iniciatívy do budúcnosti”. Do konca leta 2017 Mons. Hoser odovzdá výsledky svojej práce pápežovi. Ďalšie rozhodnutie bude na Svätom Otcovi.

Pozvánka na animátorskú prípravku

$
0
0

 

Prihlášku na animátorskú prípravku od 3. do 7.  júla v Hermanovciach  nájdete na www.premladez.sk

Vo farnosti Kráľovej pokoja v Prešove privítali miništrantov z arcidiecézy

Pozvánka pre slobodných

$
0
0

Katolícka zoznamka katRande.org  pozýva slobodných katolíkov, ktorí vo viere hľadajú svojho životného partnera na víkendovku katRande v Raji. Bude sa konať 16. – 18. júna 2017 v Centre Božieho milosrdenstva v Smižanoch. Duchovným programom na tému Zostala nám nádej…? nás bude viesť páter Kristiánom OP.

Bližšie informácie nájdete na plagátoch a na stránke: katRande.org alebo Výveska.sk

 

Ďakujeme za podporu a prajeme sviatočný požehnaný deň!

Martina Brenčičová, katRande tím

Televízia LUX pozýva už najbližšiu sobotu svojich divákov do Košíc

$
0
0

Košice 26. mája (TK KBS) Sobota pred 7. veľkonočnou nedeľou (ktorá je zároveň Nedeľou spoločenských komunikačných prostriedkov) sa stala už pravidelným termínom dňa otvorených dverí v TV LUX. Tento rok otvára TV LUX nové dvere. V sobotu 27. mája 2017 pozýva svojich divákov do Svätyne Božieho milosrdenstva na Sídlisku KVP v Košiciach. Spoločný program sa začne o 14:00 h a potrvá do 16:00 h.


Návštevníci sa budú môcť stretnúť so známymi tvárami TV LUX, naživo sa zúčastniť hudobno – zábavného programu Paliho Danka s Mirom Jilom, pomodliť sa Korunku Božieho milosrdenstva o 15:00 h a byť naživo účastní relácie Luxáreň, v ktorej budú vyžrebovaní výhercovia klubovej súťaže k 9. výročiu TV LUX. Špecialitou bude priamo na mieste súťaž o najlepšiu domácu bábovku. Celý program bude možné sledovať v priamom prenose vo vysielaní TV LUX.

Práve zo Svätyne Božieho milosrdenstva v Košiciach začala TV LUX v apríli 2017 vysielať v pracovných dňoch o 15:00 naživo Hodinu milosrdenstva a od mája 2017 odtiaľ vysiela aj štvrtkové ranné omše o 7:00 h.

Televízia LUX je slovenská katolícka televízia, ktorá spustila samostatné vysielanie v roku 2008 prostredníctvom satelitu a káblovej televízie. Jej ambíciou je budovať na Slovensku televíznu alternatívu, prostriedok šírenia pokoja, povzbudenia a hodnôt.

TK KBS informovala Eva Hrešková

Arcidiecézna púť do Fatimy presiaknutá pokojom

$
0
0

Navštíviť miesta spojené s fatimskými zjaveniami, vyprosiť si milosti a zažiť spoločenstvo. Toto boli hlavné ciele, ktoré sprevádzali dve stovky pútnikov z Košickej arcidiecézy na ich púti do Portugalskej Fatimy, ktorá trvala od 19. do 24 mája.

Jedno z prvých miest, ktoré navštívili, bolo starobylé pútne miesto Santiago de Compostela. Toto miesto je už od stredoveku cieľom pútnikov z celej Európy, ktorí sem dodnes predovšetkým putujú pešo. Jedna z tzv. Ciest svätého Jakuba začína aj v košickom Dóme svätej Alžbety. Cieľom pútnikov je tunajšia katedrála, v ktorej sú uložené ostatky svätého Jakuba.

Pútnici z Košíc sa následne presunuli do samotnej Fatimy. V sobotu večer bola azda najväčším zážitkom skúsenosť modlitby svätého ruženca vo veľkom medzinárodnom spoločenstve a následný sviečkový sprievod. Modlitbe po tri večery predsedal košický arcibiskup, Bernard Bober. Ako zdôraznil,  vnímal to ako veľkú milosť, ktorej sa mu dostalo. „Na tomto mieste som poďakoval Bohu za svoje kňazstvo a celú arcidiecézu. Pripojil som aj úmysly osobné a samozrejme i tie, ktoré mi dávali ľudia, keď som išiel na toto miesto.“   Pobyt vo Fatime pútnici na chvíľu prerušili, keď sa vybrali do Lisabonu, kde navštívili Katedrálu svätého Antona Paduánskeho postavenú na mieste, kde sa svätec narodil. Na tomto mieste odslúžili pútnici aj svätú omšu.

Vrcholom arcidiecéznej púte bola v pondelok svätá omša slúžená vo Fatime, priamo v Kaplnke zjavenia Panny Márie. Hlavným celebrantom bol opäť košický arcibiskup, Bernard Bober. „Vnímal som to ako vrchol nášho putovania. Tu sme ďakovali za dar, ktorý skrz ňu prišiel k nám. Mária dala deťom jednoduché odporúčania pre svet. Robiť pokánie, očisťovať svoje srdce, modliť sa a zasvätiť sa jej Nepoškvrnenému Srdcu. Mohli sme si uvedomiť, že Mária od nás nežiada nemožné veci. Jej odporúčania dokážu pomáhať jednotlivcom, ale aj celým národom.“


Siedmy ročník súťaže vyhrali mladí z Belej nad Cirochou.

$
0
0

V piatok 26. mája sa v Košiciach uskutočnil VII. ročník. vedomostnej súťaže miestnych spoločenstiev Pápežských misijných diel. Súťažilo trinásť trojčlenných družstiev, tvorených žiakmi II. stupňa základných škôl. Žiaci formou testov odpovedali na otázky z aktuálneho diania v cirkvi a zo svätého písma.

Mladých súťažiacich povzbudil v ich práci aj emeritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč. Slúžil pre nich svätú omšu v dominikánskom kostole Nanebovzatia Panny Márie a vyzdvihol misijnú angažovanosť mladých súťažiacich.  

Siedmy ročník súťaže miestnych spoločenstiev pápežských misijných diel tento rok vyhrali mladí z Cirkevnej základnej školy sv. Petra a Pavla Belá nad Cirochou. Druhé miesto obsadili žiaci zo ZŠ Široké a tretie miesto patrilo skupinke mladých z farnosti Kobyly.

Pápežské misijné diela sú ústredná organizácia Katolíckej cirkvi, ktorá sa stará o rast a rozvoj celej misijnej cirkvi. Vo veriacich rozvíja misijného ducha a organizuje finančnú pomoc pre zahraničné misie. Pápežské misijné diela pôsobia vo vyše 140 krajinách sveta. V Košickej arcidiecéze boli založené v roku 2002 ako v prvej diecéze na Slovensku so sídlom v Prešove. Dôležitým dielom sú Pápežské misijné diela detí. Toto dielo sa zameriava v rozvinutých krajinách predovšetkým na výchovu detí k misijnému duchu, záujmu a solidarite s ich rovesníkmi v misiách. O toto sa snaží aj vedomostná súťaž miestnych spoločenstiev Pápežských misijných diel v Košickej arcidiecéze.

 

 

Zomrel otec kňaza Vladimíra Nemca

$
0
0

S kresťanskou nádejou vo vzkriesenie a večný život oznamujeme,
že dňa 26. mája 2017,
zaopatrený sviatosťami, v 80. roku života, odišiel do Domu Otca

Jozef Nemec

Pohrebné obrady spojené so svätou omšou budú

v nedeľu 28. mája 2017 o 14:30 hod.

v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Plavnici.

Requiescat in pace!

Parte – Nemec Jozef

Základný kurz bioetiky v Herľanoch od 2. do 4. júna 2017

$
0
0

Priatelia, pripravili sme jednu pro-life novinku.

Opakovane zaznievajú hlasy, že treba sa v pro-life oblasti viac vzdelávať, že je niekedy ťažké argumentovať, lebo nie sme dostatočne pripravení atď.
Preto sme pripravili víkendový bioetický rýchlokurz.
Bude sa konať od 2. do 4. júna 2017 v Herľanoch (medzi Prešovom a Košicami).
Ste vítaní. Prosím, zdieľajte svojim priateľom, prípadne na sociálnych sieťach.
Viac info v plagáte:

Turíčna novéna v Gaboltove od 25.5.-3.6.2017

$
0
0

 

Srdečne pozývame na putovanie počas Turíčnej novény do Gaboltov aj tohto roku, kedy si pripomíname 100 rokov od zjavenia vo Fatime. A spoločne si vyprosovať potrebné milosti pre každodenný život celej arcidiecézy. Zároveň poprosiť o pomoc pri vysluhovaní sv. zmierenia.

Novéna začne vo štvrtok 25.5. o  17. 00 hod. a ukončí sa na slávnosť zoslania Ducha Svätého

v nedeľu 4.6.2017  o 10.30 hod. slávnostnou sv. omšou.

Celebrant: P. Václav Hypius CSsR. Bratislavsko-Pražský provinciál. Predseda KVRP.

Každý deň od 17.00 hod. do 21.00 hod. bude spoločný modlitbový program

(modlitba posvätného ruženca, adorácia, vysluhovanie sv. zmierenia), vrátane sv. omše (približne o 19.00).

Sviatosť Oltárna v čase Turíčnej novény bude vystavená k ustavičnej poklone.

Urob prvý krok k animátorstvu – POĎ NA APku!

$
0
0

Plagát APka17

Prvý júlový týždeň organizujeme kurz s názvom ANIMÁTORSKÁ PRÍPRAVKA. Bližšie informácie o kurze nájdeš tu.

Od pondelka do piatka sa budeš dozvedať základné informácie, ktoré sú pre službu animátora potrebné. Nebude chýbať priestor na modlitbu a spoločenstvo.

APka sa uskutoční v termíne 3.-7. júl 2017,  na fare v Hermanovciach.

Prihlásiť sa je možné do 25. júna 2017 prostredníctvom formulára. Kapacita je obmedzená, preto sa prihlás čím skôr.

Cena:

  • do 15.júna – 39 €
  • od 16. do 25. júna – 45 €
  • členovia ZKSM prihlásení do 15. júna – 35,10 €

V cene je:

  • 5x obed (16,50 €)
  • 4x nocľah (8 €) -> je potrebný spacák
  • 4x raňajky a večera (cca 12 €)
  • materiály, PHM a iné náklady spojené s organizáciou (cca 10 €)

Ak sa chceš stať animátorom, alebo sa chceš v tejto službe zdokonaliť, neváhaj a vykroč 😉

Viewing all 1038 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>