Quantcast
Channel: Arcibiskupstvo Košice | Archidioecesis Cassoviensis
Viewing all 1038 articles
Browse latest View live

Konferenciu o pastorácii rodín v Košiciach z organizačných dôvodov zrušili

$
0
0

Košice 30. augusta (TK KBS) Konferenciu o pastorácii rodín v duchu Amoris Laetitia z organizačných dôvodov zrušili. Informoval o tom organizačný výbor konferencie.

Medzinárodné sympózium, na ktoré mal prísť aj Péter kardinál Erdő, arcibiskup Budapešti a Ostrihomu a prímas Maďarska, sa mala uskutočniť 19. septembra. “Náhradný dátum konferencie bude upresnený neskôr,” uviedol výbor.


Už o dva týždne sa uskutoční Národná púť k Sedembolestnej Panne Márii

$
0
0

Šaštín 30. augusta (TK KBS) Už o 2 týždne, 15. septembra 2017 privíta národná svätyňa, Bazilika Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne – Strážach tisíce veriacich z celého Slovenska pri príležitosti celonárodnej púte a sviatku Patrónky Slovenska.

Program pre pútnikov sa začne vo štvrtok 14. septembra o 17:00 Mariánskou hodinkou. Ústredným momentom národnej púte bude v piatok 15. septembra o 10.30 hod. svätá omša za účasti slovenských biskupov. Hlavným kazateľom bude prešovský arcibiskup – metropolita Mons. Ján Babjak SJ. Popoludní o 14.00 hod. bude akatist k Bohorodičke. Po ňom odštartuje bohatý sprievodný program, ktorý potrvá až do sobotného rána.

V sprievodnom programe zažijú pútnici koncerty komorného orchestra Zoe a tvorivej skupiny Poetica Musica. Redakcia Postoj pripravila diskusiu na tému odpustenia v rodine. Svojim predstavením sa zapojí i tanečné divadlo Atak. Kultúrne aspekty programu vhodne doplnia jeho duchovný rozmer. Chrámový zbor Chorus Salvatoris sprostredkuje modlidbové pásmo Taizé, po ňom bude nasledovať polnočná sv. omša celebrovaná redemptoristom Rastislavom Dluhým s hudobným doprovodom spoločenstva Martindom. V sobotu 16. septembra sa uskutoční tradičná Púť seniorov a chorých, hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši so začiatkom o 10.30 hod. bude bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.

Sviatosť smierenia bude vysluhovaná počas celej púte. V súvislosti s národnou púťou budú vypravené tri mimoriadne vlakové spojenia na trasách z Prievidze, Zlatých Moraviec a z Nitry. Informácie a grafikony týchto vlakových spojení sú dostupné na stránke www.slovakrail.sk. Bližšie informácie o národnej púti nájdete na www.bazilika.sk alebo na podstránke www.bazilika.sk/narodnaputa tiež na Facebook konte Bazilika Sedembolestnej.

– –

Pre vstup do Press centra (k dispozícii internet i prenos svätej omše) je nutné sa akreditovať. Urobiť tak môžete žiadosťou na e-mailovú adresu: miroslav.janak@bazilika.sk. Akreditovaní novinári budú mať prístup aj do koridorov pred hlavným oltárom.

TK KBS informoval Miroslav Janák

40-dňová reťaz pôstu a modlitieb za kňazov

$
0
0

Od 15. septembra do 24. októbra 2017 potrvá 40 – dňová reťaz pôstu a modlitieb za kňazov na Slovensku.

14.10.2017 bude púť za kňazov v bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Prosíme, aby sa kňazi pripojili najmä tým, že odslúžia sväté omše za seba a ostatných spolubratov. Veriaci sa môžu postiť v ľubovoľný deň. Odporúčame v daný deň zúčastniť sa na svätej omši a obetovať ju za kňazov, tiež modlitbu  sv. ruženca, litánie, adoráciu. Okrem individuálneho zapojenia sa je vhodné spolu s kňazmi zorganizovať vo farnostiach rôzne spoločné modlitby alebo adorácie. Viac info na www.postaputzaknazov.sk

Za čo sa postiť a modliť?

Pôstne úmysly môžu byť rôzne. Naše obety a modlitby potrebujú aj kňazi starí a chorí. Kňazi so zraneným srdcom, spútaní rôznymi závislosťami, alebo takí, ktorí sa cítia vyhorení. Pôst môžeš obetovať za pastiera vo svojej farnosti, za kňaza, ktorý ťa krstil, či vyslúžil a aj dnes vysluhuje sviatosti. Ale aj za tých kňazov, ktorí ti najviac pomohli na ceste k Bohu. Môžeš ho tiež obetovať za nové povolania do kňazstva, či za odvahu pre chlapcov urobiť konkrétne rozhodnutie ako reakciu na Božie povolanie.

Ako sa postiť?

Odporúčame pôst, ako ho v Katolíckej cirkvi prežívame na Popolcovú stredu a Veľký piatok. To znamená, že iba raz za deň sa dosýta najesť a zdržať sa mäsitého jedla. Ak máš zdravotné obmedzenia a nemôžeš sa týmto spôsobom postiť, môžeš si vybrať inú, tebe primeranú, formu pôstu..

Prosba kňazom

Spoločenstvo Modlitby za kňazov prosí aj samotných kňazov, aby sa k pôstu pripojili a odslúžili na tento úmysel sväté omše.

Oratórium sv. Filipa Neriho v USA oslávilo desať rokov od svojho vzniku

$
0
0

USA 1. septembra (TK KBS) Oratórium sv. Filipa Neriho v Spojených štátoch amerických oslávilo 10 rokov od svojho vzniku. Za svoju doterajšiu činnosť poďakovali Pánu Bohu slávením svätej omše v slovenskej farnosti svätých Cyrila a Metoda v meste Clifton.

TV Správa: Video

Vo veku 92 rokov zomrel bývalý pomocný biskup Mons. Štefan Vrablec

$
0
0

TRNAVA/NITRA 1. septembra (TK KBS) V piatok 1. septembra vo večerných hodinách si Pán povolal do večnosti titulárneho tasbaltského a bývalého bratislavsko-trnavského pomocného biskupa Mons. Štefana Vrableca. Zomrel vo veku 92 rokov. Informácie o dátume a čase rozlúčky so zosnulým biskupom budú zverejnené neskôr.

Biskup Štefan Vrablec sa narodil 21. februára 1925 v Závode na Záhorí. Tesne pred vianočnými sviatkami, 23. decembra 1950 bol v Ríme vysvätený za kňaza. Kvôli totalitnému režimu sa však z Talianska nemohol vrátiť na Slovensko, a tak sa v roku 1951 stal kaplánom v Cesio Maggiore. Od roku 1955 pôsobil ako farár vo farnosti Goima di Zoldo až do roku 1957, keď sa stal v Chieti špirituálom kňazského seminára. V roku 1963 pokračoval v Ríme v štúdiu špirituálnej teológie. V roku 1964 sa stal špirituálom v Assisi.

Od roku 1967 pôsobil ako redaktor vydavateľstva SÚSCM v Ríme a vypomáhal v Isola Farnese. V roku 1992 sa stal riaditeľom Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

19. júna 1998 bol pápežom Jánom Pavlom II. vymenovaný za titulárneho biskupa tasbaltského. 26. júla 1998 bol v Šaštíne konsekrovaný za biskupa. Jeho hlavným svätiteľom bol nitriansky biskup Mons. Ján Chryzostom kardinál Korec a spolusvätiteľmi bratislavsko-trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol a apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Luigi Dossena.

Po skoro šiestich rokoch aktívnej biskupskej služby sa vzdal úradu pomocného biskupa z dôvodu veku a od 2. apríla 2004 bol bývalým bratislavsko-trnavským pomocným biskupom. Odvtedy žil na zaslúženom odpočinku najprv v priestoroch trnavského Arcibiskupského úradu, neskôr, po odchode z Trnavy, v kláštore Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul (Vincentky) v Nitre.

Mons. Štefan Vrablec sa vrátil do domu Otca v piatok 1. septembra 2017. Zomrel v kláštore Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul v Nitre vo veku 92 rokov života, 66 rokov kňazstva a 19 rokov biskupskej služby.

Pastiersky list KBS pri príležitosti blahorečenia dona Titusa Zemana v Bratislave

$
0
0

Pastiersky list KBS

pri príležitosti blahorečenia dona Titusa Zemana v Bratislave

Drahí bratia a sestry,

v týchto dňoch dostávame cenný dar na posilnenie našej viery. Dar, v ktorom sa ukrýva príklad odvahy, rozhodnosti a ochoty na službu blížnym. Týmto darom je pre nás blahorečenie muža, ktorý dokázal, že na Božie povolanie je možné odpovedať aj v ťažkých časoch a za mimoriadne náročných okolností.

Vo februári tohto roku Svätý Otec František vydal dekrét o mučeníctve dona Titusa Zemana, saleziánskeho kňaza, ktorý dokázal žiť Božiu vôľu bez ohľadu na nemilosrdné prenasledovanie zo strany nepriateľov viery a odporcov Boha. Už o štyri týždne, v sobotu 30. septembra 2017, budeme v Bratislave sláviť blahorečenie tohto mučeníka za duchovné povolania.

Titus Zeman sa narodil 4. januára 1915 vo Vajnoroch. Spolu s deviatimi súrodencami prijal dar viery v Boha od svojich rodičov Jána a Agnesy. Titus mal iba desať rokov, keď sa na príhovor Panny Márie uzdravil z vážnej choroby. Vtedy dal Božej Matke sľub: „Stanem sa saleziánskym kňazom.“ A slovo dodržal. 23. júna 1940 prijal v Turíne ako salezián kňazskú vysviacku. Potom sa vrátil na Slovensko a pôsobil v Bratislave, v Trnave a v Šenkviciach ako mimoriadne horlivý duchovný syn Dona Bosca. Očití svedkovia naňho spomínajú ako na Božieho muža: Čo veril a učil, to naplno žil a uskutočňoval.

Je známe, že don Titus bol mužom činu. Nesmieme však zabudnúť, že bol na prvom mieste mužom modlitby. Bolo preňho typické, že v rukách často nosieval breviár alebo ruženec. A keď sa práve s niekým, kto potreboval pomoc, nerozprával, veľa sa modlil. Podľa očitých svedkov sa na Titusovi dalo poznať, keď hovoril s Bohom, či prosil Pannu Máriu za svoje saleziánske a kňazské poslanie. Práve modlitbu a osobnú askézu totiž pokladal za „zlatý poklad“ a skrytý základ všetkých pastoračných aktivít.

V jeho vlastnoručne napísanej žiadosti o kňazskú vysviacku nachádzame tieto slová: „Dúfam, že Najsvätejšia Panna Mária Pomocnica – ktorá bola voči mne vždy veľkodušná svojou pomocou – bude ma chcieť vziať ešte viac pod svoju ochranu, keďže budem zviazaný ešte väčšími putami s Ježišom a s ňou. Nech mi svätý don Bosco pomáha z neba, aby som mohol naplniť moje povinnosti s tou horlivosťou a s tým zápalom, ktorým bol on zapálený.“ Zo slov mladého Titusa priam žiari túžba po duchovnom živote a kňazskej službe. Hĺbka a stálosť jeho odovzdanosti však čoskoro musela prejsť tvrdou skúškou.

Prečo ho mučili? Keď komunisti zatvorili semináre a internovali rehoľníkov, Titus Zeman prišiel s myšlienkou pomôcť seminaristom, aby doštudovali v Turíne a tam prijali kňazskú vysviacku. Chcel ich do Turína sprevádzať osobne. Samozrejme, poznal nebezpečenstvá spojené s prechodom ostro stráženej hranice, ale vyšší cieľ, záchrana kňazských povolaní, mu dodávali silu uskutočniť tento plán – v duchu slov Pána Ježiša v evanjeliu dnešnej nedele: „Kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa, nájde ho“ (Mt 16, 25).

Dvakrát sa prechod cez hranice podaril. Pri treťom pokuse však dona Zemana a ďalších členov výpravy zatkli. Potom ho vypočúvali a mučili. Počas bezmála šesťdesiatich výsluchov ho topili vo výkaloch, spôsobovali mu nepredstaviteľné bolesti, bitkami a kopancami mu vybili zuby, zlomili kľúčnu kosť aj nosnú prepážku, poškodili sluch. Ponižovali ho, nechali nahého v zime, lámali drogami, vyhrážali sa mu obesením. Ako vedúceho výpravy napokon Titusa Zemana komunisti dňa 22. februára 1952 odsúdili na 25 rokov väzenia.

V skutočnosti však bolo ich cieľom urobiť z neho muža určeného na likvidáciu. Po takmer trinástich rokoch mučivého väznenia bol v roku 1964 so zničeným zdravím podmienečne prepustený. Zostávalo mu len pár rokov života. V civilnom zamestnaní, ako skladník, potom vydával svedectvo Božieho služobníka, ktorý odpustil svojim prenasledovateľom. Don Titus vedome prijal z Božích rúk povolanie mučeníka. Po prepustení na slobodu odmietal hovoriť o zverstvách prenasledovateľov, a modlil sa za nich.

 Následky mučenia, ktoré vo väzení podstúpil, spôsobili jeho predčasnú smrť 8. januára 1969. A pri jeho pohrebe z úst tajného provinciála saleziánov, dona Andreja Dermeka, zaznelo toto vyznanie: „Dnes sme tu pochovali mučeníka“. Od tej chvíle sa začala šíriť povesť jeho svätosti a mučeníctva.

Milí bratia a sestry. My v súčasnosti žijeme v čase slobody, za ktorú iní v minulosti draho zaplatili. Táto naša doba je ale paradoxne poznačená krízou rozhodnutí. Ľudia dnes nechcú robiť kroky, ktoré zaväzujú na celý život. Mnohým sa zdajú náročné, niektorí ich dokonca vyhlasujú za prekonané, či zbytočné. Chceme radšej všetko, čo sa ponúka, rad-radom vyskúšať. Ideálne s možnosťou vrátiť, odstúpiť od zmluvy, nič neriskovať. Vidíme okolo seba neochotu sľúbiť manželskú vernosť, aj obavu zasvätiť sa večnými sľubmi, či natrvalo prijať kňazskú službu. Za tým všetkým je ale hlboko ukrytá rovnaká príčina: nedostatok našej viery v Božiu prítomnosť, Božiu pomoc a Božiu prozreteľnosť.

Don Titus Zeman nám – do týchto čias ustráchaného prítmia pohodlnosti a svojvôle – žiari svetlom odvahy a vernosti;  jasom ochoty čeliť aj vážnym rizikám, keď ide o dobrú vec. Jeho príbeh je symbolom rozhodne daného a obetavo dodržaného slova. Na celý život. Nie však z ľudskej, ale z Božej moci, a vďaka dôvere v Božiu pomoc. Prestať túžiť po cieľoch, ktoré nás presahujú, práve to znamená ísť skutočne do rizika. Do rizika, že zakrpatieme a nepohneme sa z miesta. V duchu slov Svätého Otca Františka je don Zeman výzvou pre všetkých, čo len „polihujú na gauči“, aby vstali a nabrali odvahu k vyšším cieľom.

 Milí bratia a sestry, pozývame vás na slávnosť blahorečenia mučeníka dona Titusa Zemana do Bratislavy-Petržalky.

Bude to v sobotu 30. septembra 2017 na mieste, ktoré mnohí z vás poznajú: tam, kde sv. Ján Pavol II. pred štrnástimi rokmi osobne blahorečil gréckokatolíckeho biskupa Vasiľa Hopka a sestru Zdenku Šelingovú.

 Miestom trvalého uctievania telesných pozostatkov mučeníka dona Titusa Zemana sa potom stane Kostol Sedembolestnej Panny Márie v jeho rodisku, vo Vajnoroch.

 Kto môžete a vládzete, príďte osobne zažiť duchovnú radosť, povzbudenie aj posilu z tohto daru pre našu Cirkev. Chceme tam spoločne ďakovať, ale aj prosiť o príhovor dona Titusa za nové duchovné povolania, ktoré tak veľmi potrebujeme.

Práve v deň blahorečenia zámerne začneme aj deväťmesačnú prípravu na Národné stretnutie mládeže „P18“, ktoré bude o rok v Prešove. Pozývame mladých, aby prišli už teraz do Bratislavy s nádejou, že práve medzi nimi Boh vzbudí odvahu, rozhodnosť a ochotu pomáhať blížnym, a azda aj duchovné povolania.

 Nech nás príklad nového blahoslaveného vedie k odvážnej vernosti evanjeliu Ježiša Krista, aby osobné dejiny svätých neboli pre nás len pohľadom do minulosti, ale najmä povzbudením ku konkrétnemu konaniu dnes, i do budúcnosti.

 Žehnajú vás biskupi Slovenska: V mene Otca i Syna i Ducha Svätého.

(Pastiersky list treba prečítať v nedeľu, 3. septembra 2017, namiesto homílie.)

Pastiersky list v PDF v slovenskom  jazyku tu:PL Titus Zeman

Pastiersky list v PDF v maďarskom  jazyku tu: PLM Titus Zeman

Celodiecézne stretnutie v Dóme sv. Alžbety

$
0
0

Rehoľníci, rehoľníčky, zasvätení a kňazi košickej arcidiecézy sa  2. septembra stretli so svojimi biskupmi a veriacimi  v tunajšom Dóme svätej Alžbety. Rekolekcie sa niesli v duchu spomienok  na sv. košických mučeníkov Marka, Melichara a Štefana a zároveň  boli spojené s celodiecéznou fatimskou sobotou.

Od soboty 2. septembra sú natrvalo v katedrále sv. Alžbety uložené relikvie sv. Charbela pustovníka . Tento svätec sa narodil v roku 1828 v Beka Kafra v severnom Libanone. Šestnásť rokov žil v Annayi v opátstve sv. Marona a neskôr sa rozhodol pre život pustovníka. Týmto spôsobom života žil až do svojej smrti v roku 1898.

Niekoľko mesiacov po jeho smrti bolo badať okolo jeho hrobu oslňujúce svetlo a z jeho tela začal vytekať pot a krv.  Pútnici, ktorí prichádzali k jeho hrobu získavali mnoho milostí. Okrem iného aj zázrakov uzdravenia.  Tieto nezvyčajné  udalosti spustili v Libanone a okolitých krajinách návrat k viere a obnovu úsilia o duchovné hodnoty.

Hlavným celebrantom svätej omše bol košický arcibiskup, Bernard Bober. Ten vo svojej homílii pripomenul veriacim nadchádzajúce 400. výročie smrti troch košických mučeníkov, ktorí sa navzájom povzbudzovali k odvahe a prosili jeden druhého, aby neodpadli od viery.

Práve túto vzájomnosť pripomenul arcibiskup zídeným kňazom. „Choroba dnešnej doby má príchuť individualizmu. Aj nám kňazom hrozí, aj nás sa dotýka. Keď sme zahľadení do displeja svojich problémov, nevidíme, že Ježiš je tak blízko a spolu s ním aj naši spolubratia – naši spoločníci.

Potrebujeme prerozprávať a zdieľať naše kňazstvo, spolu sa pomodliť aj zasväcovať. A keď sa niečo nepodarí, ideme znovu, hodíme nové siete, vyzbrojíme sa novou dôverou v Pána a zatiahneme na hlbinu v jednote so spolubratmi, ktorí žijú to isté povolanie, tú istú službu a milujú toho istého Pána. Nik nepomôže kňazovi tak ako kňaz, nik nepochopí viac ako spolubrat.“

Na záver svätej omše poďakoval Bernard Bober za prvý rok služby pomocnému biskupovi, Marekovi Forgáčovi. Zároveň pozval kňazov a veriacich 1.októbra do Obišoviec na celodiecéznu púť k milostivému obrazu Ružencovej Panny Márie, kde prebehne počas hlavnej svätej omše zasvätenie arcidiecézy Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Celý text homílie Mons. Bernarda Bobera , arcibiskupa-metropolitu

Drahí spolubratia v biskupskej službe, bratia kňazi, diakoni, rehoľníci a rehoľnice, seminaristi, drahí bratia a sestry v Kristovi!

Ako malý chlapec som prežíval svoje detstvo väčšinou vonku v prírode, medzi kamarátmi. Bola to naša partia rovesníkov. Keď sa z času na čas stretneme, zvyknú sa mi moji starí známi posťažovať, že ich deti a vnúčatá sú už iné. Už nechodia vonku. Žijú iný život. Majú iné zábavky. Na jednom sa skoro všetci rodičia i starí rodičia zhodli: Naše deti sa dnes stále viac pozerajú na displej telefónu ako na svoje okolie.

Je to tak, stávajú sa z nás ľudia čím ďalej tým viac zahľadení do seba a do svojho sveta. Na osobné stretnutia nemáme veľa času. Nepotrebujeme sa už stretnúť, lebo všetko potrebné si vybavíme na diaľku.

Je to však naozaj pravda? Vystačí si človek sám? Sú siete sveta silnejšie ako siete Božieho kráľovstva? Pri pohľade na svet sa naozaj zdá, že Božie siete dnes už nikoho nelákajú a že aj služba kňazov ako Božích služobníkov je zbytočná.

V čítaní z evanjelia sme počuli zúfalé konštatovanie Šimona Petra: Toľko sme sa namáhali a nič sme nechytili! Ale Ježiš ho povzbudzoval: Dôveruj! Pozdvihni oči, odpútaj sa od svojej námahy, odlep sa od svojho „ja“, zatiahni na hlbinu! Duc in altum!

Vtedy sa stalo to, čo už nikto nečakal. Chytili veľké množstvo rýb. Ježiš mu vtedy naznačil veľkú vec: Posielam ťa k ľuďom – zachytávaj ich Božím slovom, priťahuj lanami lásky! Toto bude odteraz tvoja úloha a zmysel života. Odteraz budeš loviť už ľudí! (Lk 5, 1-11) Budeš ich loviť pre večnosť a Božie kráľovstvo.

Loviť ľudí pre večnosť neznamená striehnuť na nich a zabíjať ich, zbaviť ich mobilov a počítačov. Loviť ľudí podľa Ježiša znamená získať si ich srdce. Získať ich pre Ježiša. Otvoriť ich pre spoločenstvo, obetu a spoločné dobro.

Milí bratia kňazi! My veľmi dobre vieme, že loviť ľudí, zaujať ich a motivovať – to je dnes náročné. Sami to nedokážeme. Svet má pre nich lákavejšie ponuky, má lepší marketing a viac premyslenú stratégiu. Pri tom všetkom si uvedomujeme si, že chytať ľudí do Božích sietí nemožno na vlastnú päsť. Okrem dôvery v Božiu pomoc máme sa aj my podľa vzoru apoštolov ako kňazi dávať dokopy a spolupracovať pri love – dať znamenie spoločníkom na druhej lodi, aby prišli na pomoc. V spoločenstve a dobrej partii sa lepšie pracuje, oddychuje, ľahšie sa verí i menej sa trpí.

Všimnime si ukážkové príklady! Pred sto rokmi vo Fatime, tri deti videli Božiu Matku. Spolu videli, spolu svedčili a spolu sa modlili. Z malých pastierikov sa stali malí rybári ľudí. Starosta mestečka ich dal dokonca zatvoriť a vypočúvať, vyhrážal sa im smrťou, no nezlomil ich. Ich spoločné svedectvo zmenilo svet a pomohlo priblížiť víťazstvo Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.

Darmo, aj my, keď sa stretávame a svedčíme spolu o našej viere, keď sa spolu modlíme ruženec, dokážeme vyprosiť i urobiť oveľa viac, ako keby si každý žil a pracoval na vlastnú päsť. Bol som povzbudený, koľkí z vás ste so svojimi veriacimi počas tohto jubilejného roka prišli v prvé soboty do Obišoviec. Mnohí teoretici by mohli namietať, či toto je nová evanjelizácia!? Ale, keby sme neurobili nič a nestretávali sa, nemodlili sa, urobili by sme snáď lepšie?

Niet väčšej sily ako spoločná modlitba! O tom vedeli svoje aj naši Košickí mučeníci. O dva roky to bude presne 400 rokov odvtedy, čo vydali spoločné svedectvo odvahy. Títo traja kňazi, spolu trpeli, spolu sa modlili a spolu svedčili. Spolu a nerozdelene! Navzájom sa povzbudzovali k odvahe. Jeden druhého prosili, aby neodpadli od viery, od Cirkvi a svätého Otca. Jeden za druhého sa modlili, aby nikto z nich neodskočil od Božej lásky v Kristovi. Ani prenasledovanie, ani meč, ani život ani smrť a ani nijaké iné stvorenie ich neobralo o kňazstvo a radosť z obety života pre Ježiša! (Rim 8, 35-39).

Milí bratia! Aké je dôležité, aby sme sa stretávali. A nielen na modlitbách a pri oltári, ale aj na farách či v Božej prírode. Nikto z nás si nevystačí sám. Nikto sám nezasvieti ako sólo hráč, ani sa nezaskveje čnosťou samoty keď sa vedome izoluje. Samota je čnosťou v modlitbe a tichu s Pánom. Každý dobrý rybár ľudí však na Pánovo slovo spúšťa siete a ide medzi ľudí, nebojí sa zašpiniť si ruky a hlavne, ide medzi svojich bratov, medzi kňazov, rád sa s nimi delí o čas, skúsenosti a dobrodenia. Sme diecézni kňazi, ktorí nemôžu byť zavretí vo farských domoch akoby v nedobytnej bašte.

Iný extrém hrozí, keď si vytvárame priestor vlastného sveta mimo fary a mimo farnosti – neustále sme na cestách a na kolesách, utekáme od ľudí i od spolubratov. To je samota na úteku. Vtedy sme akoby štvancami vlastných túžob a predstáv, už nelovíme ľudí, ale Ježišovu loďku zneužívame vo svoj vlastný prospech – využívame každú príležitosť, aby sme sa zbavili ťarchy Božích sietí a ušli do svojho sveta. Chceme si to všetko zrežírovať sami a stránime sa kňazského spoločenstva. Nečudo, že nás potom na rozbúrenom mori prevráti prvá väčšia vlna. A koľkí sme v tej chvíli smutní, prežívame krízu. Loďka nášho kňazstva je zrazu prázdna a my sa čudujeme, že aj napriek toľkej námahe sme po celé tie roky nič nechytili.

Choroba dnešnej doby má príchuť individualizmu. Aj nám kňazom hrozí, aj nás sa dotýka. Keď sme zahľadení do displeja svojich problémov, nevidíme, že Ježiš je tak blízko a spolu s ním aj naši spolubratia – naši spoločníci. Potrebujeme prerozprávať a zdieľať naše kňazstvo, spolu sa pomodliť aj zasväcovať. A keď sa niečo nepodarí, ideme znovu, hodíme nové siete, vyzbrojíme sa novou dôverou v Pána a zatiahneme na hlbinu v jednote so spolubratmi, ktorí žijú to isté povolanie, tú istú službu a milujú toho istého Pána. Nik nepomôže kňazovi tak ako kňaz, nik nepochopí viac ako spolubrat.

Iba na jednote s Pánom a na princípe vzájomnej bratskej solidarity a lásky môžeme niečo dobré urobiť pre Cirkev a pre tento svet. Iba tak sa Božie siete pod našimi rukami naplnia skutočne veľkými a početnými rybami.

Niet lepšej spoločníčky na ceste kňazstva ako Ježišova Matka. Panna Mária nám otvára svoje Srdce ako bezpečné útočište a láskavú kliniku našich sŕdc. Ona ich perfektne lieči z depresie, rezignácie a egoizmu. Samozrejme že chce, aby sme sa v pokore a dôvere odovzdali a zasvätili nielen jej, ale najmä jej Synovi: Mária, celý Tvoj, pre Ježiša! Podobné zvolania Božej Matke adresovali Košickí mučeníci Marek, Štefan a Melichar krátko pred mučeníckou smrťou. Vzývali jej meno, lebo vedeli, že ona ich bezpečne prevedie cez všetko trápenie priamo k svojmu Synovi.

Drahí bratia a sestry, chcem vás všetkých poprosiť, aby ste sa modlili za svojich kňazov i biskupov. Modlime sa jedni za druhých i zasväcujme sa, to je základ! Vydajme spoločné svedectvo ochoty zasvätiť celú našu loďku Košickej arcidiecézy Máriinmu Nepoškvrnenému Srdcu. Dobre sa pripravme na nedeľu 1. októbra! Nebude to len formálny úkon, ale verejné potvrdenie našej odovzdanosti do rúk Božej Matky. Ona odlepí náš zrak z displejov nášho individualizmu, ona nás vytrhne zo sietí tohto sveta a s istotou nás privedie bližšie k Ježišovi. AMEN

 

Stretnutie s Rúfusom

$
0
0

TF KU Košice a OZ Naveky závažná Vás pozýva na podujatie
Z RODNÉHO HNIEZDA MILANA RÚFUSA.
Uskutoční sa 26. septembra 2017 o 17:30 v átriu TF KU Košice.
Stretneme sa s tými, ktorí nám život a dielo Milana Rúfusa priblížia cez osobné skúsenosti.

Plagát Rúfus


Odpustová slávnosť Sedembolestnej Panny Márie v Záhradnom pri Prešove

$
0
0

Farnosť Záhradné srdečne pozýva na odpustovú slávnosť ku cti Sedembolestnej Panne Márii. Program začína 13.9.2017 a končí 16.9.2017. Viac informácii na plagáte.

Plagát Odpust Záhradné

Odpustová slávnosť Narodenia Panny Márie v Malej Vieske pri Košiciach

$
0
0

Farnosť Kostoľany nad Hornádom vás pozýva na odpustovú slávnosť ku cti sviatku Narodenia Panny Márie na pútnické miesto k milostivému obrazu do Malej Viesky. Slávnosť bude prebiehať od 8.9.-10.9.2017. Viac informácii o slávnosti na plagáte.

Plagát odpust – MalaVieska2017

Odpustová slávnosť Narodenia Panny Márie v Michalovciach

$
0
0

Farnosť Michalovce pozýva na odpustovú slávnosť ku cti sviatku Narodenia Panny Márie. Program slávnosti začne 9.9. a skončí 10.9.2017. Bližšie informácie o programe nájdete na plagáte.

Plagát odpust Michalovce2017

Zomrel otec kňaza Vincenta Drába

$
0
0

S kresťanskou nádejou vo vzkriesenie oznamujeme,

že dňa 3. septembra 2017 zaopatrený sviatosťami odišiel do Domu Otca

Jozef Dráb,

otec nášho kňaza Vincenta Drába.

S našim zosnulým sa rozlúčime pri svätej omši v stredu 6. septembra 2017 o 10.00 hod. v Kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Belej nad Cirochou.

Odporúčame ho do vašich modlitieb.

Michael Kolarcik, SJ bude prednášať v Košiciach

$
0
0

Pozývame vás na odbornú prednášku

Michaela Kolarčíka, SJ

O Bohu a ľuďoch v Knihe Genezis

Prednáška sa uskutoční 16.9.2017 o 17:00 v Centre spirituality Východ-Západ Michala Lacka, na Ulici Komenského 14 v Košiciach.

Plagát – úrednáška Kolarcik

Michael Kolarčík, SJ (1950) je rektorom Pápežského biblického inštitútu v Ríme, na ktorom v roku 1989 získal doktorát. Do roku 2014 bol profesorom na Teologickej fakulte na Regis College Torontskej univerzity.

Vstupné je dobrovoľné.

Viac informácií na rlapko@gmail.com.

Spúšťa sa prihlasovanie na Konferenciu o výzvach digitálnej komunikácie pre evanjelizáciu

$
0
0

Medzinárodná konferencia s mediálnym zameraním bude jedinečná svojím obsahom a formou. S ponukou prichádzajú zasvätení v rámci projektu Z4P (Zasvätení pre ľudí) spolu s katedrou žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Témou tejto konferencie bude digitálna komunikácia s jej výzvami pre evanjelizáciu a „je určená širšej odbornej verejnosti, predovšetkým kňazom, zasväteným a laikom, ktorí sa venujú alebo by sa chceli venovať evanjelizácii v internetovom priestore,“ povedal Imrich Gazda, odborný garant konferencie z katedry žurnalistiky.

Už tri roky organizujú zasvätení v spolupráci s ružomberskou univerzitou mediálne kurzy ON LINE. Tentoraz to bude však niečo výnimočné a nepôjde o „klasický“ kurz. „Konferencia bude iná v medzinárodnej účasti a pôjde o načúvanie expertom v oblasti digitálnych médií alebo ľuďom, ktorí sú v nich aktívni. Bude možnosť s nimi diskutovať, rozlišovať, učiť sa, ako byť prítomný na digitálnom kontinente a prinášať evanjelium aj tam,“ povedal P. Juraj Pigula, šéf organizačného tímu konferencie.

Kvalita konferencie stojí na kvalite pozvaných hostí, spomínaných expertov, na ktorých si organizátori dali záležať. Medzi pozvanými hosťami zaznieva meno profesora Daniela Arasa z prestížnej pápežskej univerzity Santa Crocev Ríme a ďalších skvelých hostí ako Tomasza Dostatniho OP, Libora Všetulu SDB, Juraja Holdoša a Viery Kačinovej. „Podujatie je zaujímavé nielen vďaka špičkovým prednášajúcim, ale aj svojou praktickou časťou, workshopmi, v rámci ktorých biskup Mons. Jozef Haľko, benediktín Michal Kukuča či salezián Pavol Dzivý predstavia svoje skúsenosti s evanjelizáciou na sociálnych sieťach. V dobe, keď deti a mladí ľudia sledujú rôznych youtuberov, účastníci konferencie sa budú môcť zoznámiť s niekoľkými inšpiratívnymi youtubermi, pre ktorých nie je prioritou ich osobná popularita, ale šírenie kresťanského posolstva,“ dodal k hosťom odborný garant.

Táto konferencia „má špecifické zameranie a verím, že dokáže pomôcť všetkým účastníkom, aby vedeli ešte s väčšou istotou a radosťou evanjelizovať digitálny kontinent. Budú si vedomí, ktorým smerom sa uberať a na čo dávať pozor, ako lepšie komunikovať a nad čím ešte veľa premýšľať. Téma je výsostne aktuálna a ovocie konferencie hádam uvidíme o zopár rokov…,“ dodal P. Juraj.

Medzinárodná konferencia sa uskutoční v dňoch 12. – 13. októbra 2017 v Ružomberku. Ak viacerí porozumieme digitálnej komunikácii, dokážeme nájsť spôsob, ako odpovedať aj na výzvy pre evanjelizáciu. Ak ťa táto téma zaujíma, príď načerpať a inšpirovať sa cez prednášky, workshopy, svedectvá.

Prihlasovanie ::TU:: / Plagát na stiahnutie ::TU::

Odpustová slávnosť na prešovskej kalvárii 14.-17.9.2017

$
0
0

Srdečne Vás pozývame na odpustovú slávnosť Povýšenia Svätého Kríža na Prešovskú kalváriu.

Program z Prešovskej kalvárie môžete sledovať aj online.

Plagát – Kalvária PO 17

Program:

Štvrtok 14.09.2017 – Povýšenie Svätého kríža
19.00 – sv. omša (pri sv. omši Korunka Božieho milosrdenstva)

Piatok 15.09.2017 – Slávnosť Sedembolestnej Panny Márie
19.00 – celoprešovská mládežnícka sv. omša

Sobota 16.09.2017
18.45 – krížová cesta (začiatok pri Exercičnom dome sv. Ignáca)
20.00 – sv. omša (prof. PaedDr. ThDr. Jozef Leščinský, PhD.)

Nedeľa 17.09.2017
8.00 – sv. omša (PhDr. Mgr. Jozef Dronzek, PhD., dekan-farár Prešov-sv. Mikuláš)
9.00 – večeradlo (Ružencové bratstvo + možnosť sviatosti zmierenia)
10.00 – slávnostná sv. omša (Mons. Bernard Bober, arcibiskup-metropolita)


Odpustová slávnosť v diecéznej svätyni v Obišovciach – 30.9.-1.10.2017

$
0
0

Srdečne pozývame všetkých veriacich na Celodiecéznu odpustovú slávnosť na pútnickom mieste v Obišovciach. Uskutoční sa v dňoch 30. septembra a 1. októbra 2017.
Vyvrcholí slávnostnou sv. omšou v nedeľu o 10:30, ktorú bude celebrovať arcibiskup-metropolita Mons. Bernard Bober.

Plagát-Obišovce2017

Program:

SOBOTA 30. september 2017
15:00 Korunka k Božiemu milosrdenstvu – Privítanie pútnikov a modlitba s duchovným otcom Michalom
15:30 Celodiecézne večeradlo – Jediná zbraň, ktorá zostáva je ruženec  – Modlitba Radostného ruženca
16:30 Otváracia svätá omša – Mons. Alojz Tkáč, emeritný arcibiskup
17:10 Modlitba Bolestného ruženca spojená s modlitbou za oslobodenie
18:30 Svätá omša za všetkých chorých, nielen telom, ale aj duchom, spojená s modlitbami za oslobodenie.- PhDr. Imrich Degro PhD. „Spoločenstvo Sv. Michala Archanjela“ a spoločenstvo sv. Pátra Pia v Kysaku“
20:00 Hudobná katechéza „Kde si?“ – Kerygma
21:00 Svätá omša za mladých a pre mladých – Mgr. Stefan Kaňuk. Hudobné zoskupenie Kočiš- Band
22:10 Krížová cesta – Triumf srdca – mladí Košickej arcidiecézy
23:30 Nočná eucharistická adorácia – v kostole
15:00 – 21:00 Vysluhovanie sviatosti zmierenia pre pútnikov

NEDEĽA – 1. október 2017
05:00 Slávnostné ranné chvály ku cti Ružencovej Panny Márie + Ruženec svetla
06:30 Svätá omša za všetkých farníkov, Mgr. Michal Harakaľ, administrátor farnosti
08:00 Svätá omša za rodiny a za rozpadnuté manželstvá. – ThDr. Štefan Novotný, PhD. rektor kňazského seminára
09:15 Fatimská pobožnosť- Slávnostný ruženec –Inštitút Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Košiciach – modlitbe predsedá Mons. Bernard Bober, arcibiskup-metropolita
10:30 Slávnostná svätá omša- Zasvätenie arcidiecézy Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie Mons. Benard Bober, arcibiskup-metropolita
08:00-12:00 Vysluhovanie sviatosti zmierenia pre pútnikov
(Po skončení slávnostnej svätej omše bude požehnanie náboženských predmetov pri vonkajšom oltári)

 

Kurz Katechéz Dobrého pastiera

$
0
0

Dovoľte nám informovať vás o kurze Katechéz Dobrého pastiera, ktorý je rozdelený do dvoch častí. Prvá časť sa bude konať v termíne 13. – 15. 10. 2017, druhá v termíne 12. – 14. 1. 2018. Je určený pre všetkých, ktorí chcú umožniť svojim deťom budovať s Bohom vzťah, pretože sami vedia, že len „o Bohu vedieť“, nestačí. Preto sú srdečne vítaní rodičia, kňazi, katechéti, učitelia, vychovávatelia, či animátori.

Katechézy je možné praktizovať doma s vlastnými deťmi, vo farnosti, či v školách, škôlkach a spoločenstvách. Obsah katechéz vychádza z priamej skúsenosti s deťmi a reaguje na ich duchovné potreby a vývojové možnosti. Prepája princípy pedagogiky Márie Montessoriovej a vovádza do kontaktu s Božím slovom, ktoré k nám prichádza skrze Sväté písmo a liturgiu. Tento kurz je zameraný na katechézu detí v predškolskom veku 3-6 rokov. Bližšie informácie nájdete na plagáte a webovej stránke www.sdobrympastierom.sk

Plagát – kdp

Pozvánka na seminár: Narodenie Krista podľa Matúša – 21.-22.11.2017

$
0
0

V rámci Celoživotného biblického štúdia 2017
vás pozývame na seminár

Narodenie Krista podľa Matúša

Plagát Detstvo Krista podľa Matúša

Program:

utorok 21.11.2017
10:30–12:30
 prednáškový blok I
12:30 obed
15:00–17:00 prednáškový blok II
17:30 večera a rekreácia

streda 22.11.2017
8:00
 raňajky
9:00–10:30 prednáškový blok III
11:00–12:30 prednáškový blok IV
12:30 obed a záver

Séria prednášok ponúka detailnejší pohľad do textov Mt 1 – 2 ako podnet pre prežívanie Adventu a Vianoc.

Prednášajú:
Blažej Štrba (Prečo a ako hovorí Matúš o Ježišovi na základe Starého zákona)
Juraj Pigula OSA (Cirkevní otcovia a začiatok Matúšovho evanjelia)

Seminár sa uskutoční v penzióne Augustineum v Bardejovských Kúpeľoch (www.augustineum.sk). Stretnutie je zároveň možnosťou krátkej rekreácie.

Bližšie informácie: rlapko@gmail.com
Možnosť prihlásenia: csbbske@gmail.com do 8.11.2017. Cena: 40 EUR.

Výstava “Príbeh Biblie. Od tabuľky ku knihe”

$
0
0

v spolupráci s Centrom spirituality Východ-Západ Michala Lacka
vás pozývame na výstavu:

Príbeh Biblie
Od tabuľky ku knihe

Termín: 5.-6.10.2017 (od 9:00 do 18:00)

Miesto: Centrum spirituality Východ-Západ Michala Lacka, Komenského 14, Košice

Plagát: Výstava Príbeh Biblie

Bližšie info: rlapko@gmail.com

Pozývame na vedeckú konferencia k výročiu reformácie

$
0
0

V spolupráci s Centrom spirituality Východ-Západ Michala Lacka, TF TU vás pozývame na vedeckú konferenciu 

Martin Luther po 500 rokoch

Na konferenciu prijali pozvanie títo prednášajúci so svojimi príspevkami:

Christoph Levin: Die Bibelübersetzung Martin Luthers
und ihre neueste Revision

Juraj Pigula, OSA: Augustiniánska formácia Martina Luthera

Bohdan Hroboň: Lutherov vplyv na interpretáciu Žalmov

Blažej Štrba: Milosť v moderných – ostatných vydaniach Lutherovej Biblie
a v banskobystrickej Biblii wittenbergského vydania z roku 1555

Ján Veľbacký: Lutherova nadčasová reforma sakrálnej hudby

Hlavným prednášajúcim bude Christoph Levin, emeritný profesor a dekan Evanjelickej teologickej fakulty na Ludwig-Maximilians-Universität v Mníchove (2009-2015), koordinátor starozákonnej sekcie revízie Lutherovej Biblie (2010-2016), prezident Medzinárodnej organizácie pre štúdium Starého zákona, IOSOT (2010-2013).

Termín: 5.10.2017 (9:00 – 13:00)

Miesto: Centrum spirituality Východ-Západ Michala Lacka, TF TU Komenského 14, Košice

Viac informácii: rlapko@gmail.com

Luther-plagat-2

Vstup voľný.

Viewing all 1038 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>