Bratislava 21. augusta (TK KBS) Rada pre Rómov a menšiny pri Konferencii biskupov Slovenska organizuje konferenciu “Služba Cirkvi v rómskych komunitách” pod záštitou jej predsedu – košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera. Rada ponúka kňazom, rehoľníkom i laikom stráviť podnetný čas v Spišskej Kapitule, kde sa sympózium uskutoční od 31. augusta do 2. septembra 2014. Pri tejto príležitosti prinášame rozhovor so saleziánom Mariánom Drahošom SDB, ktorý bol jedným z iniciátorov tohto sympózia.
Konferencia je určená pre tých, ktorí s Rómami aktívne pracujú alebo vnímajú povolanie pre túto službu. Na konferencii spoznajú príklady dobrej praxe, prednášky ľudí z terénu, workshopy, duchovné a kultúrne aktivity. Poplatok za konferenciu je päť eur na osobu. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 31. júla 2014. Prihlasovací formulár a ďalšie informácie sú na stránke: romskakonferencia.webnode.sk.
TK KBS: Kde, kedy a u koho vznikla myšlienka zorganizovať túto konferenciu?
Myšlienka zorganizovať túto konferenciu vznikla u Mariána Drahoša SDB – kňaza pôsobiaceho v Bardejove – Poštárka a stáleho diakona rómskej národnosti Michala Horváta, pôsobiaceho v Hanušovciach na základe skúsenosti z obdobnej konferencie, ktorú dvakrát do roka organizujú v Maďarsku pre tamojších kňazov, rehoľníkov a laikov, ktorí sa venujú Rómom.
TK KBS: Kto ju organizuje a kto participuje na organizácii?
Hlavným organizátorom je Rada pre pastoráciu menšín a Rómov pri KBS pod vedením košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera a hlavným partnerom a sponzorom je Nadácia Düsseldorf z Nemecka.
TK KBS: Čo je hlavným cieľom a pre koho je určená?
Hlavným cieľom konferencie je dať ľuďom, ktorí pracujú s Rómami pozitívny pocit a oporný bod, aby dokázali aj naďalej s nadšením pracovať s touto etnickou skupinou. Ďalej je to predstavenie úspešných projektov zo Slovenska, ako aj z okolitých krajín, ktoré by sa mohli dať nasledovať a stretnutie s viacerými odborníkmi z tejto oblasti, aby sa tí, ktorí sa Rómom venujú mohli s nimi poradiť ako ďalej. Konferencia je určená všetkám, ktorí sa v katolíckej Cirkvi venujú Rómom – farárom, katechétom, animátorom, ale aj tým, ktorý by v tejto oblasti chceli pracovať.
TK KBS: V čom spočíva program a čo si od neho sľubujete?
Program spočíva v predstavení viacerých vecí, ktoré sa dotýkajú tých, ktorí sa Rómom venujú – predstavenie samotných významných diel, predstavenie rómskeho divadla, rómskej histórie – v rámci rómskeho múzea, prednášky o historickom vývoji Rómov v rámci Európy, ako aj to, čo čaká niekoho, kto len prvý raz vstúpi do rómskej osady. Okrem toho je naplánované stretnutie s odborníkmi – napr. Ako pracovať s Rómami, keď som farár, keď som katechét, keď sa pri práci stretám s nejakou sektou a pod. A prednáška najväčšieho odborníka dona Petra Bešeneyiho SDB na tému Ako byť verným a zodpovedným v tejto práci s Rómami. Organizátori si sľubujú nadšenie pre ďalšiu prácu s Rómami a jasnejší cieľ ako efektívnejšie a s úžitkom pracovať.
TK KBS: Prečo ste sa ju rozhodli pripraviť práve v tomto čase?
Od roku 1989 sa podobná – celoslovenská konferencia nekonala a je to cítiť najmä v malom počte ľudí, ktorí sa navzájom poznajú, v nepoznaní možností ako pracovať lepšie s Rómami a chýba to, že sú viacerí, ktorí majú rovnaký problém a nikto pri tejto práci nemusí byť sám.
TK KBS: V čom vidíte jej hlavný prínos pre spoločnosť a pre Cirkev na Slovensku?
Hlavný prínos – vzájomné spoznanie sa, vzájomné ubezpečenie sa, že sa oplatí naďalej pracovať s touto skupinou a zodpovedanie na otázku Ako ďalej Katolícka cirkev na tomto poli?
TK KBS: Pozývate aj zástupcov štátu, samospráv a predstaviteľov Rómov?
Je to určené tým, ktorí sa Rómom venujú, takže je oficiálne pozvaný splnomocnenec vlády Peter Pollák.
TK KBS: Koľko ľudí sa už prihlásilo?
Doteraz je prihlásených 70 ľudí a prihlásiť sa ešte dá na stránke www.romskakonferencia.webnode.sk
TK KBS: Koľko kňazov sa v súčasnosti venuje pastorácii Rómov na Slovensku?
Počet osád je približne 20, nie všade sú však kňazi, niekde len rehoľné sestry.
TK KBS: Aká je v týchto osadách situácia?
Situácia je ovplyvnená rómskym spôsobom života – viera je ovplyvniteľná tým, kto prv príde, ten prv melie – sú osady v ktorých pôsobia etablované cirkvi, ale je veľa osád, kde pôsobia sekty. Z celkového počtu cca. 820 rómskych osád však nie je pokrytá akoukoľvek náboženskou spoločnosťou ani stovka osád. Tým následkom je veľa osád skutočným getom – vyčleneným prostredím so samostatným životom. Aj v tých osadách, kde sa niekto Rómom venuje sú mnohé problémy, ktoré sa dajú riešiť len jediným – vydržať pracovať dlhodobo a čakať na pomalú zmenu – v náboženskej, ale aj sociálnej oblasti.