Quantcast
Channel: Arcibiskupstvo Košice | Archidioecesis Cassoviensis
Viewing all 1038 articles
Browse latest View live

Pozvánka- Seminár pre organistov

$
0
0

Fórum cirkevných hudobníkov

Vás pozýva na ďalší ročník seminárov:

Liturgická hudba v praxi

dňa 24. novembra 2018 so začiatkom o 9.00 hod. na Teologickej fakulte, Hlavná 89, Košice.

Téma seminára: Spevy pri vysluhovaní sviatosti manželstva

Prihlásiť sa môžete na: forum.cirkevnych.hudobnikov@gmail.com najneskôr do 17. novembra 2018.

Účastnícky poplatok je 5 €.

Bližšie informácie: velbacky@gmail.com

plagát: Plagát 2018


Duchovná obnova pre kňazov s P. Petrom Dubovským, S.J. – Jozefov cyklus z Knihy Genezis , 12.14.2.2019

$
0
0

Veľmi nás teší, že môžeme pozvať kňazov na duchovnú obnovu s P. Petrom Dubovským, S.J.

Duchovná obnova sa uskutoční v exercičnom dome jezuitov v Prešove v dňoch 12.-14. februára 2019 a jej témou bude Jozefov cyklus z Knihy Genezis. Ďalšie informácie si môžete všimnúť na priloženom plagáte.

Pred začatím duchovnej obnovy vás pozývame zúčastniť sa odbornej prednášky P. Dubovského na tému: Exodus: od reality po kristologickú interpretáciu. Viac o tejto ponuke sa dozviete na tomto linku.

P. Dubovský je uznávaným odborníkom na Starý zákon (najmä na Knihy kráľov) nie len na Slovensku ale aj v zahraničí. Je dekanom a stálym profesorom Biblickej fakulty Pápežského biblického inštitútu v Ríme a členom Medzinárodnej teologickej komisie pri Kongregácii pre náuku viery.

Pred dvoma rokmi náš hosť viedol duchovnú obnovu pre kňazov zameranú na Knihu proroka Izaiáša. Zopár fotografií z týchto dní si môžete pozrieť tu.

Tešíme sa na vás!

Plagát – DC-Dubovsky-Jozef

Peter Dubovský, S.J. bude znova prednášať v Prešove

$
0
0

Sme veľmi radi, že vám môžeme oznámiť radostnú správu. Naše pozvanie prednášať opäť, po dvoch rokoch, prijal významný slovenský biblista Peter Dubovský, S.J. Po tom, čo sa náš hosť v predošlej prednáške venoval tematike Jeruzalemského chrámu, tentokrát bude hovoriť o exode Izraelského národa z Egypta z rôznych aspektov.

Nenechajte si ujsť príležitosť fundovanej prednášky k tejto tak dôležitej téme ako v židovskej tak v kresťanskej tradícii!

P. Dubovský je dekanom Biblickej fakulty Pápežského biblického inštitútu v Ríme a členom Medzinárodnej teologickej komisie pri Kongregácii pre náuku viery.

Podrobnosti o mieste a čase konania prednášky sa dozviete z priloženého plagátu.

Všetci ste srdečne vítaní a už teraz sa tešíme na vašu účasť!

Plagát – Dubovsky-Exodus

Zomrel kňaz Vincent Zonták, CM

$
0
0

So smútkom v srdci Vám oznamujeme, že dnes 29. októbra si Pán vo veku 68 rokov povolal nášho spolubrata v kňazskej službe pátra Vincenta Zontáka CM, administrátora farnosti Lučenec – Rúbanisko, ktorý roky pôsobil aj v košickej arcidiecéze zvlášť vo formácii kňazov. Je taktiež rodákom z farnosti Brezovica.

Zádušnú svätú omšu  bude 31. októbra o 16:30  hod. v Lučenci na Rúbanisku  celebrovať rožňavský diecézny biskup Mons. Stanislav Stolárik.

Odpočinutie večné daj mu Pane a svetlo večné nech mu svieti!

 

Deviata dušičková vigília za nenarodených v Košiciach

$
0
0

V stredu 7. novembra 2018 sa uskutočnila  v Košiciach v poradí deviata modlitbová  dušičková vigília  s názvom  Zapáľme svetlo obetiam potratov.

Zrána  sa zmobilizovali košické kresťanské spoločenstvá, ktoré spoločne vytvorili modlitbovú reťaz pri nemocnici na Rastislavovej ulici. Vystriedalo sa tu vyše 200 dobrovoľníkov, ktorí sa modlili od 8.00 do 16.00 hod. a popri modlitbe sa zamerali aj na kampaň vo forme distribúcie letákov, či výstavu modelov embryonálneho vývoja malého dieťaťa.

Podvečerný program sa začal svätou omšou v Kostole Kráľovnej pokoja na ulici Milosrdenstva . Hlavným celebrantom bol košický arcibiskup Bernard Bober, ktorý sa vo svojom príhovore zameral na falošné argumenty kultúry smrti a  prečo je dôležité byť budovateľmi kultúry života.

Vyvrcholením košickej dušičkovej vigílie za nenarodených bol sviečkový pochod a krížová cesta opäť pred nemocnicou na Rastislavovej ulici. Je to jedno zo siedmich miest v Košiciach, kde sa vykonávajú potraty.

V Košickej arcidiecéze funguje od 1.júla 2014 Úrad pre apoštolát ochrany života,  ktorý koordinuje aktivity zamerané na scitlivenie povedomia o hodnote a nenarušiteľnosti ľudského života od počatia po prirodzenú smrť. Jeho aktivity je možné sledovať na stránke http://zazivot.sk/

Pastierský list k 400. výročiu Sv. košických mučeníkov

$
0
0
Košická arcidiecéza je diecézou mučeníkov, pripomína v dnešnom pastierskom liste košický  arcibiskup – metropolita Mons. Bernard Bober o príprave na významné jubileum.

Drahí bratia a sestry v Kristovi!

Ešte stále v nás doznievajú vzácne chvíle blahorečenia Anny Kolesárovej, ktoré sme zažili 1. septembra tohto roku v Košiciach. Účasť veriacich na slávnosti vyrazila dych aj najväčším kritikom. Ani sa nám nechcelo veriť, že naša nová blahoslavená vyvolá také silné odozvy, nadšenie a sympatie aj za hranicami Slovenska. Naša mučeníčka čistoty sa stala dôkazom, že svätosť nie je iba pre kňazov, rehoľníkov či zasvätených. Anka zrazu zapálila svetlo do pochmúrnych čias, ktoré žijeme. Lúčom svojho blahorečenia nás vyzvala, aby sme nepozerali iba do zeme, ale aby sme zodvihli hlavu a nezabudli sa pozrieť aj na slnko, ktorým je pre nás Ježiš Kristus.

Košická arcidiecéza je diecézou mučeníkov. Okrem Anky Kolesárovej bola iba pred niekoľkými rokmi blahorečená košická rodáčka Sára Šalkaháziová, panna a mučeníčka zo Spoločnosti sociálnych sestier, ktorú v Budapešti zavraždili nacisti kvôli tomu, že chránila a ukrývala členov židovského národa počas vojnových rokov. V minulom dvadsiatom storočí pribudli do mozaiky našich mučeníkov ďalší prenasledovaní laici a kňazi, ktorí sa vzopreli novej diktatúre komunizmu. Niektorí za to zaplatili vlastným životom, iní boli celé roky väznení a ďalším bola zakázaná verejná činnosť.

Azda sme si už zvykli na to, že katolícka viera zažíva odpor a prenasledovanie viac či menej v každej epoche svojich dejín. Od poreformačných čias nám v pamäti najviac rezonuje príklad Košických mučeníkov. Boli to traja katolícki kňazi, ktorých s Košicami navždy spojilo silné svedectvo ich vernosti Kristovi a Cirkvi. Boli to mladí kňazi. Sporadicky sa stretávali okrem iného aj v jezuitskom kolégiu v Humennom, no v septembri 1619 už všetci traja pôsobili spolu niekoľko mesiacov v Košiciach. Marek Križin, ostrihomský kanonik, mal iba štyri roky po kňazskej vysviacke, Štefan Pongrác zo Spoločnosti Ježišovej mal za sebou tiež štyri roky kňazskej služby a Melichar Grodecký, tiež jezuita, bol päťročným kňazom. Celý región v tom čase trpel napätou politickou a spoločenskou situáciou. Miestne svetské autority sa vzopreli cisárskemu dvoru a zorganizovali viacero povstaní. Vynucovali si nezávislosť od Viedne i od Ríma a ich rebélie boli výrazne protikatolícke. Na Katolícku cirkev, Svätého Otca a na katolíckych kňazov nemali v tom čase jedno dobré slovo. Každú príležitosť využívali na to, aby likvidovali štruktúry obnovy katolíckej viery na celom širokom okolí.

Marek, Melichar a Štefan žili v prostredí silnej nenávisti voči katolíkom. Začiatkom septembra 1619, keď sa ku Košiciam blížilo vojsko Gabriela Betlena a skoro všetci katolíci z mesta radšej utiekli, naši mladí kňazi napriek tomu zostali a svedčili. Ich odvahu zostať však druhá strana vnímala ako najväčšiu drzosť a provokáciu. Mestská rada ich bez procesu odsúdila na smrť. Po dvoch dňoch väznenia, v noci zo šiesteho na siedmeho septembra 1619, ich vojaci kruto mučili. Vyzlečených ich kopali, udierali, sekali, nadávali im do pápežských psov a priviazaných k trámom na strope im horiacimi fakľami prepálili boky. Pod zámienkou záchrany života ich vyzývali, aby zapreli svoje katolícke presvedčenie a vernosť pápežovi. A keď ani týmto trýznením nedosiahli svoj cieľ, rozhodli sa, že im zotnú hlavy. Počas mučenia, podobne ako Anna Kolesárová, aj títo traja kňazi vzývali sväté mená Ježiša a Márie. Ich telá agresori zneucťovali aj po smrti. Ako odstrašujúci príklad pre všetkých, ktorí by chceli žiť po katolícky, vhodili ich do žumpy.

Tieto krutosti, vykonané na nevinných kňazoch, otriasli obyvateľmi mesta a mnohí, hoci sa považovali za protestantov, začali prejavovať sympatie s prenasledovanými katolíkmi. Telá mučeníkov si vypýtala od Betlena zbožná grófka Katarína Pálfiová. S úctou ich preniesla najprv do Kostola sv. Andreja, apoštola, v Nižnej Šebastovej a potom do Hertníka. Nakoniec boli pozostatky mučeníkov prevezené do Trnavy, kde zostali až podnes. Pri ich hrobe sa udialo veľa nevysvetliteľných uzdravení a zázrakov. Za blahoslavených ich vyhlásil pápež sv. Pius X. v roku 1905 a svätorečení boli pápežom sv. Jánom Pavlom II. v Košiciach počas jeho návštevy Slovenska v roku 1995. Aj keď žiaden z týchto troch mladých kňazov nebol Slovák – Marek Križin bol Chorvát, Melichar Grodecký bol Poliak, Štefan Pongrác mal maďarsko-slovanský pôvod – predsa sú naši, košickí! Je to dôkaz, že Katolícka cirkev bola vždy nadnárodná, prekonávala národnostné rozdiely a politické ambície.

Drahí bratia a sestry! Odvaha a vernosť troch svätých Košických mučeníkov nás vyzýva k jednote a vernosti v našich rodinách, manželstvách, v kňazskom i zasvätenom živote. Žijeme v dobe, v ktorej sa na Katolícku cirkev pozerá s nedôverou a opovrhovaním. Zlyhania jednotlivcov sa neraz s obľubou zovšeobecňujú. Úmysel označiť všetkých duchovných za deviantov a zavrhnúť tak celú Božiu cirkev je evidentný. Keď sa nad tým zamyslíme, v niečom sa táto naša doba podobá na časy, ktoré prežívali Košickí mučeníci. Naša spoločnosť tiež potrebuje svedkov, ktorí by mali odvahu nahlas povedať: Nehanbím sa za to, že som kresťan-katolík! Nezakrývam ľudské zlyhania a hriechy členov Cirkvi, no ja chcem byť medzi prvými, ktorí prispejú k jej obrode a očisteniu! Naozaj, odskočiť by bolo to najľahšie, je to moderné, ale zostať a svedčiť aj v nepriaznivých okolnostiach, to je už hrdinstvo hodné večnosti. Je to mučeníctvo dnešnej doby.

V tomto zmysle vás všetkých chcem povzbudiť k hrdinskej odvahe a vernosti. Nech sa štvorsté výročie svedectva Košických mučeníkov v našej arcidiecéze stane príležitosťou na obnovu viery a vernosti. Povzbudzujme k vernosti a čistým vzťahom našich mladých, pre ktorých vytvárame nové priestory na stretávanie sa v rozšírenom Domčeku Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom a tiež aj v pripravovanom Pútnickom dome blahoslavenej Anny v Obišovciach. Na posilnenie vernosti v manželstvách by som chcel každý rok pozvať všetky strieborné a zlaté jubilujúce manželské páry na ďakovné slávenie do košickej katedrály, aby bolo zjavné, že vernosť v manželstve je základom šťastných rodín i Cirkvi. Dôležitá je aj starostlivosť o kňazov, preto práve v tomto roku nadobudne konkrétnu podobu permanentná formácia našich kňazov.

V sobotu 1. decembra 2018 o 10.00 h pri slávnosti sv. Ondreja, na ktorú vás už teraz pozývam do Košíc, budú do celej arcidiecézy vyslané dva relikviáre s ostatkami Košických mučeníkov. Navštívia postupne každú farnosť. Preto vás veľmi prosím, aby ste ich prijali s úctou a vďačnosťou. Spolu s vašimi kňazmi sa na ich príchod do farnosti pripravte spoločnou modlitbou deviatnika. Takto im dajme najavo našu vďačnosť za to, že dnes môžeme vyznávať a žiť katolícku vieru tu, na východe Slovenska. Veľké jubileum Košických mučeníkov sa zavŕši v sobotu 7. septembra 2019 v košickej katedrále. Kiežby nám orodovanie našich mučeníkov napomohlo k obnove, očisteniu Cirkvi, pevným rodinám i novým a veľmi potrebným duchovným a kňazským povolaniam. K tomu nech nám pomáha Nepoškvrnené Srdce Panny Márie a nech nás všetkých žehná Všemohúci Boh Otec i Syn i Duch Svätý!

Mons. Bernard Bober
košický arcibiskup – metropolita

Požehnanie novej farskej budovy v Lemešanoch

$
0
0

 

V nedeľu 11. novembra 2018 sa  uskutočnila v Lemešanoch, v jednej z najmladších farností Košickej arcidiecézy,  odpustová slávnosť sv. Martina. Hlavný celebrant Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup – metropolita, požehnal pri tejto príležitosti novú budovu farského úradu.

Veriaci postavili novú faru v pomerne krátkom čase. Od prvého výkopu až po slávnostné požehnanie ubehlo podľa slov miestneho farára dp. Petra Lazora iba štrnásť mesiacov.

Fara vyrástla blízko nového kostola po štyroch rokoch od jeho konsekrácie.

Mladé farské spoločenstvo, ktoré vzniklo odčlenením od pôvodnej drienovskej farnosti v júli 2012, tak naplnilo všetky základné podmienky pre samostatné jestvovanie. Košický arcibiskup vyzdvihol úsilie veriacich a ocenil príkladnú spoluprácu a pomoc predstaviteľov miestnej samosprávy.

Odpustová slávnosť sv. Alžbety Uhorskej – 18.11.2018

$
0
0

Srdečne vás pozývame na odpustovú slávnosť ku cti sv. Alžbety, patrónky katedrály, ktorá sa uskutoční 18. novembra 2018 o 10.30 hod. v katedrále. Slávnosti bude predsedať Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup. Pozývame vás taktiež na slávnostnú sv. omšu v maďarskom jazyku, ktorá sa uskutoční o 9.00 hod. Bude jej predsedať Mons. Zoltán Pásztor, biskupský vikár. Sv. omša v latinskom jazyku nebude.
V popoludňajších hodinách vás pozývame na slávnostnú modlitbu Vešpier o 16.00 hod. v katedrále.

Plagát odpustovej slávnosti

Godzone Tour v Košiciach – 13. 11. 2018 od 18.00 hod. – Cassosport

$
0
0

Evanjelizačný projekt Godzone v rámci Týždňa Cirkvi pre mládež, ktorý sa uskutoční 13. novembra 2018 od 18.00 hod. v Cassosport hale Košice.
Godzone projekt vznikol v roku 2009, ako túžba byť odpoveďou na výzvy pápežov minulého storočia, ktorí pozývali členov Katolíckej cirkvi k novej evanjelizácii. Víziou projektu je prostredníctvom novej evanjelizácie prinášať prebudenie, zjednotenie, motiváciu a pozvať mladých ľudí do osobného vzťahu s Ježišom Kristom. Budovať generáciu ľudí, ktorí budú vo svojich životoch hľadať Božie kráľovstvo a uplatňovať jeho hodnoty. Veríme, že tento svet potrebuje počuť silné posolstvo evanjelia a chceme ho priniesť atraktívnym a moderným spôsobom, ktorý zasiahne.

Nové pútnické miesto arcidiecézy – Vysoká nad Uhom

$
0
0

Kostol Sedembolestnej Panny Márie o Vysokej nad Uhom, v rodisku bl. Anny Kolesárovej, panny a mučenice, bol dňom 1. novembra 2018 ustanovený za pútnické miesto (1261/18). Okrem pravidelných podujatí, ktoré sa tam každoročne konajú, sa začína s pútnickým programom pre všetky vekové kategórie: pravidelné sv. omše v nedeľu o 10.00 hod. a vo štvrtok o 17.00 hod. Každú 3. sobotu v mesiaci bude pútnická sobota s programom o 15.00.
Ponúka sa aj možnosť prijatia pútnikov – skupiny (ružencové bratstvá, farské a iné spoločenstvá) i jednotlivcov. Je potrebné sa vopred nahlásiť a dohodnúť putovanie: pavlovce.farnost@gmail.com alebo 0950 539 695. Informácie aj na annakolesarova.sk, farnost-pavlovce.webnode.sk, domcek.org

Liturgická spomienka a texty – Anna Kolesárová – 20.11.2018

$
0
0

Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí listom Prot. N. 225/18 zo dňa 12. septembra 2018 stanovila pre Košickú arcidiecézu 20. november ako liturgickú ľubovoľnú spomienku na blahoslavenú Annu Kolesárovú, pannu a mučenicu.

V prílohe nájdete k Liturgii hodín posvätné čítanie a k svätej omši schválený text modlitby dňa – kolekty. Ostatné modlitby zo spoločnej omše mučeníkov (o mučenici panne) alebo panien. Čítania sú zo dňa.

Liturgické texty – bl. Anna Kolesárová

Odpustová slávnosť sv. Alžbety Uhorskej v katedrále

$
0
0

Kult svätej Alžbety bol od 13. storočia rozšírený takmer po celej Európe. Svätá Alžbeta sa stala patrónkou manželiek, mladých matiek, chudobných a chorých, sirôt a vdov, pekárov a charity. Mesto Košice, ako aj tunajšia katedrála sú  zasvätené tejto svätici.

V nedeľu 18. novembra bola v Košiciach odpustová slávnosť ku cti sv. Alžbety, patrónky katedrály a mesta. Slávnosť sa začala o 9:00 hod. svätou omšou v maďarskom jazyku, ktorej predsedal Mons. Zoltán Pásztor, biskupský vikár.

Nasledovala odpustová svätá omša o 10:30 hod., ktorej predsedal Mons. Bernard Bober. Ten vo svojej homílii vyzdvihol príklad a veľkosť sv. Alžbety a dôležitosť jej odkazu. Vo svojej dobe využila všetky prostriedky, aby pomohla svojim blížnym.

Homília Mons. Bernarda Bobera , košického arcibiskupa  metropolitu :

Prednedávnom som čítal krátku správu o jednom cestovateľovi, ktorý mal iba tri dni na to, aby po vycestovaní do Južnej Afriky čo najlepšie opísal situáciu v tejto exotickej krajine. Zaujalo ma hlavne pomenovanie, ktorým označil článok, kde opísal svoje tri dni na cestách. Dal mu veľmi výstižný nadpis: Južná Afrika včera, dnes a zajtra! Týmto nadpisom vystihol nielen históriu tejto krajiny, ale aj celé tri dni svojej návštevy i vyhliadky do budúcna.

Hneď mi to pripomenulo známe logo jubilejného roka 2000, na ktorom dominoval nadpis: Kristus ten istý včera, dnes a naveky! Bol to tiež vynikajúci titul prevzatý od apoštola Pavla z listu Hebrejom, ktorý sme dnes čítali ako prvé čítanie: Ježiš Kristus je ten istý včera i dnes a naveky! (Hebr 13, 1-8).

Toto je prekrásne Božie prisľúbenie, že Božia láska je nemenná, že je stále verná voči nám hriešnikom a že sa to nikdy nezmení, ani vtedy keď my budeme neverní. Apoštol nás v tom istom liste vyzýva, aby sme si všímali tých, ktorí nám hlásali Božie slovo a stali sa pre nás príkladom. Máme si všímať aj koniec ich života a máme napodobňovať ich vieru, ich lásku ku Kristovi. Lebo: Kristus je v nich – ten istý včera, dnes a naveky!

Kristus viditeľne pôsobil v živote tej, ktorú dnes oslavujeme – svätice zo začiatku 13. storočia – svätej Alžbety. Láska k ľuďom a láska k Bohu sa v nej spájajú a sú neoddeliteľné! Na jej živote vidno, že slúžiť ľuďom a urobiť ich trvalo šťastnými, možno jedine vtedy, keď sa skutky milosrdenstva spoja s láskou k Bohu.

Alžbeta bola mladá a krásna – vo vnútri i navonok. Bola to vysoko postavená šľachtičná, a predsa sa dokázala skloniť tak hlboko k všetkým biednym, aby preukázala lásku na tak vysokej úrovni! Keď mala 20 rokov, zomrel jej milovaný manžel. Zaopatrila deti, zariadila všetko potrebné a opustila svoj slávny hrad Wartburg. Prvú noc strávila v maštali. Ráno zašla k františkánom a po speve Teba Bože chválime, povedala: Teraz som konečne taká chudobná, ako bol Kristus! Jej zjednotenie s Ježišom bolo príťažlivé a oslovujúce. Každý to videl a ľahko rozpoznal. Alžbeta už žila iba pre neho, doslova sa doňho zaľúbila a sľúbila mu vernosť a jednotu s ním. A v jednej omilostenej chvíli vraj počula Ježišove slová: Ak zostaneš pri mne, aj ja zostanem vždy pri tebe! A zostal s ňou – ten istý včera, dnes i naveky!

S Ježišom plánovala a organizovala pomoc pre všetkých, ktorých stretla. Poznala ich osobné príbehy a vedela im dať do ruky prostriedky, aby sa aj vlastným pričinením dokázali vymaniť z biedy. Jej pomoc nebola jednorazová či chaotická. Alžbeta dobre poznala ako fungoval systém vtedajšieho sveta a vedela presne čo má podniknúť, aby sa Boží projekt pomoci v tomto sebeckom svete udržal na dlhšiu dobu. Preto ani starostlivosť o chorých nezjednodušila iba na empatický prístup a utešujúce prísľuby. Alžbeta ešte spolu so svojim manželom a aj potom neskôr zakladala a budovala nemocnice a hospice. Nezostala iba pri rečiach, ale konala, robila čo mohla a zo svojho obetovala vždy všetko. Robila to s jediným cieľom – všetko pre Ježiša!

Uvedomovala si, že Kristova Cirkev nie je len charitatívnou organizáciou, ona žije z Ježiša a pre Ježiša, pracuje k jeho chvále, a jej jediným cieľom je zjednotenie všetkých ľudí s milosrdným Bohom, tu i vo večnosti.

Alžbeta veľmi dobre poznala spoločenské príčiny chudoby, a preto konkrétne bojovala proti nespravodlivým praktikám vtedajšieho biznisu. Presne sledovala, či jedlo, ktoré prichádzalo na jej kniežací stôl, bolo získané spravodlivým spôsobom. Ak bolo daňové zaťaženie roľníkov príliš vysoké a zdieralo ich práve v rokoch neúrody, Alžbeta odmietala jesť takto vynútené potraviny. Takto bojkotovala spolu so svojimi priateľkami všetky princípy nespravodlivosti a zotročovania chudobných. Ovplyvňovala kniežací dvor a vplývala na šľachticov a vtedajších politikov, aby pre lásku k Bohu a hlas svedomia nezabúdali na ľudí, ktorí sú na okraji.

Svätá Alžbeta je tak aktuálna a tak presvedčivá aj pre dnešnú dobu, žeby sme mohli nahlas vysloviť prianie, aby nám Boh aj v tomto čase poslal takú poličku, právničku, lekárku, členku inteligencie, učiteľku, umelkyňu, akademičku, aktivistku, či významnú predstaviteľku spoločenského života! Boh nám v posledných desaťročiach takú jednu sv. Alžbetu už daroval v osobe svätej Matky Terezy, ale vždy znovu a na ďalších miestach potrebujeme nanovo vidieť toto Ježišovo svetlo lásky a pomoci.

Alžbeta mala veľkú odvahu zrieknuť sa svojho postavenia, obetovala i moc, slobodu a slávu svojho šľachtického stavu, zriekla sa svojho príjmu i majetku, len aby mohla konať a slúžiť – ale nie zhora dolu – ale na rovnakej úrovni s trpiacimi – ako chudobná pre chudobných!

Nenechala sa odradiť ani výsmechom, ani nepochopením okolia, ani tlakom vtedajšej verejnej mienky či dvornej etikety a nedala by sa odradiť ani terajšou politickou korektnosťou – povedala by vždy pravdu a myslím, že najhlasnejšie by za ňu hovorili jej skutky – najvnútornejšie spojené s Ježišom. Alžbeta je svedkom jednoty lásky k Bohu i lásky k ľuďom.

Dnešnej Európe by Alžbeta jasne odkázala, že akýkoľvek sociálny projekt v sociálnej sfére je neudržateľný na dlhšiu dobu, pokiaľ nevychádza z prameňa lásky ku Kristovi. Akákoľvek angažovanosť pre sociálne znevýhodnených, trpiacich a chorých, sa bez lásky ku Kristovi rýchlo vyčerpá, radikalizuje, alebo predčasne stroskotá a povedie k rezignácii.

Alžbeta to dobre vedela, a preto sa v jej službe vždy spája obetavé nasadenie s neustálou modlitbou. Znova a znova počas dňa odbehla do kaplnky, aby sa posilnila modlitbou, rozhovorom s Ježišom. Pýtala si od neho silu, radu, prosila o pomoc dobre formulovať slová útechy a žiadala si od Krista schopnosť dobre evanjelizovať každú úbohú dušu. Z Krista v Eucharistii čerpala odhodlanie obetovať sa až do krajnosti. Pri nohách Nebeskej Matky Panny Márie si vyprosovala schopnosť byť matkou všetkým chudákom. Práve kvôli tomu je Alžbetina služba príkladom pre nás veriacich.

Bratia a sestry! Možno si poviete: Ja by som to takto nedokázal – vždy znovu prerušiť prácu a venovať sa modlitbe! Ak to nedokážeme urobiť počas práce, tak potom prerušme niekedy aspoň na chvíľu to nepochopiteľné strácanie času pred televízorom, či pri bezcieľnej komunikácii na sociálnych sieťach, aby sme cez silu modlitby mohli byť viac obetaví a presvedčiví v skutkoch! Staňme sa konečne ľuďmi činu, nezostávajme iba pri odovzdávaní informácií hovoreným či písaným slovom, formujme sa navzájom a motivujme jeden druhého dobrými skutkami.

Ježiš nám to pripomína v dnešnom evanjeliu: Milujte svojich nepriateľov, dobre robte, požičiavajte a nič za to nečakajte! Tak bude vaša odmena veľká a budete synmi Najvyššieho, lebo on je dobrý aj k nevďačným a zlým (Lk 6, 27-38).

Otvorené oči pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc a jasný príkaz kresťanskej lásky k blížnym, sú dostatočne silnou motiváciou, aby sme konali skutky Božej lásky aj napriek tomu, že mnohokrát máme prázdne účty i vrecká. Veď keby sme sa vyhovárali na iba nedostatok peňazí, neurobili by sme nikdy nič.

Boh však dáva človeku silu prekonať všetky prekážky na ceste k službe všetkým ľuďom bez rozdielu. Lebo kto nezištne slúži ľuďom, oslavuje Boha! Preto apoštol Pavol hovorí: Milujte sa navzájom bratskou láskou, predbiehajme sa vzájomne v úctivosti, v horlivosti neochabujte, buďte vrúcneho ducha, slúžte Pánovi! … Radujte sa s radujúcimi, plačte s plačúcimi. Navzájom rovnako zmýšľajte a nezmýšľajte vysoko, ale prikláňajte sa k nízkym (Rim 12, 9-16).

Drahí bratia a sestry! Nech sa raz všetky naše dobré skutky premenia pred Pánom života i večnosti na voňavé ruže, podobne ako v prípade svätej Alžbety. Verme, že Matka Božia Panna Mária ich ukáže a zanesie rovno k svojmu Synovi a pripomenie mu, že sme ho počas pozemského života zakaždým spoznali tam, kde bol vždy – v chudobných, trpiacich, chorých, väznených, utečencoch, bezdomovcoch, opustených a pokorných – lebo on je v týchto maličkých vždy ten istý – včera, dnes a naveky!

Svätá Alžbeta, oroduj za nás a za naše mesto! AMEN

V Košickej arcidiecéze je slávnosť sv. Alžbety aj príležitosťou konať reálne dobro. Celodiecézna zbierka pod názvom „Dobročinná zbierka sv. Alžbety“, ktorá prebieha aj tento rok, napomôže vytvoreniu pútnického zázemia vo Vysokej nad Uhom.

Spomienka na Anku v katedrále – 20.11.2018 o 18.00hod.

$
0
0

Srdečne vás pozývame na sv. omšu z prvej liturgickej spomienky na bl. Annu Kolesárovú, pannu a mučenicu do katedrály sv. Alžbety. 20.11.2018 o 18.00 s našim otcom arcibiskupom Bernardom.

Program:
17.15 – modlitba posvätného ruženca
18.00 – eucharistické slávenie

Možnosť uctiť si relikvie.

Plagát Anka 20.11.2018

 

Oslava patróna diecézy sv. Ondreja – 1.12.2018 – 10.00 hod.

$
0
0

V sobotu 1. decembra sa o 10.00 hod. stretneme v košickej katedrále pri oslave nášho diecézneho patróna sv. Ondreja.
Keďže bude prvá sobota v mesiaci, pred svätou omšou sa otec biskup Marek spolu s veriacimi pomodlí pobožnosť fatimskej soboty so začiatkom o 9.00 hod.
22. novembra sa začíname modliť deviatnik k sv. Ondrejovi, ktorý je pripojený v prílohe.
Zároveň touto slávnosťou začíname prípravný rok na 400. výročie Troch sv. košických mučeníkov.

Plagát sv. Ondrej 1.12.2018

deviatnik ondrej (1)

Na stiahnutie – 400. výročie košických mučeníkov


Rozpis putovania relikvií Košických mučeníkov 1.12.18-6.9.19

$
0
0

Pozn.: Relikvie sa majú dostať do každého farského kostola. Je potom na jednotlivých farároch, či vezmú relikvie aj do všetkých filiálnych kostolov, čo by bola chvályhodná iniciatíva, pretože odpustky možno za obvyklých podmienok (sv. prijímanie, modlitba Verím v Boha a modlitba na úmysel Sv. Otca) získať pri návšteve relikvií aj tam. Každý farár má v predstihu začať modlitbu deviatnika, aby sa tak pri návšteve relikvií vo farnosti veriaci spolu s kňazom pomodlili ôsmy, resp. deviaty deň deviatnika, a tak deviatnik ukončili v prítomnosti relikvií. V menších farnostiach sa relikvie zdržia iba jeden deň. V rozľahlých farnostiach a vo väčších mestách sa relikvie zdržia viac ako dva dni. V Gaboltove, Obišovciach a vo farnostiach dekanátu Košice – stred sa modlí celý deviatnik s relikviami počas deviatich dní.

 

RELIKVIÁR  Č. 1:

Dekanát Moldava nad Bodvou (2.12. – 18.12.2018) – relikviár č. 1

  1. Buzica – (2.12. – 3.12. 2018) do večernej omše, ráno 4.12. prevoz do ďalšej farnosti
  2. Janík – (4.12. – 5.12.2018)
  3. Drienovec – (6.12. – 7.12.2018)
  4. Čečejovce – (8.12. – 9.12.2018)
  5. Paňovce – (10.12.2018)
  6. Veľká Ida – (11.12. – 12.12.2018)
  7. Perín – (13.12. – 14.12.2018)
  8. Nižný Medzev – (15.12. – 16.12.2018)
  9. Moldava n/B – (17.12. – 18.12.2018), ráno 19.12.2018 presun do KE – Šaca.

Dekanát Košice – západ (19.12.2018 – 8.1.2019) – relikviár č. 1

  1. KE – Šaca – (19.12. – 20.12.2018)
  2. Nováčany – (21.12.2018)
  3. Zlatá Idka – (22.12.2018), ráno 23.12. presun do Hýľova
  4. Hýľov – (23.12.2018), V Hýľove zostáva relikviár cez vianočné sviatky. Ráno 28.12. presun do Vyšného Klátova.
  5. Vyšný Klátov – (28.12. – 29.12.2018)
  6. KE – Myslava – (30.12. – 31.12.2018)
  7. KE – Poľov – (1.1. – 2.1.2019)
  8. KE – Pereš – (3.1. – 4.1.2019)
  9. Košická Belá – (5.1. – 6.1.2019)
  10. KE – KVP – (7.1. – 10.1.2019); ráno 11.1. presun do Hanisky.

Dekanát Košice – juh (9.1. – 30.1.2019) – relikviár č. 1

  1. KE – Barca – má vlastné relikvie
  2. Haniska – (11.1. – 12.1.2019)
  3. Seňa – (13.1. – 14.1.2019)
  4. Kechnec – (15.1. – 16.1.2019)
  5. Trstené pri H – (17.1. – 18.1.2019)
  6. Čaňa – (19.1. – 20.1.2019)
  7. Valaliky – (21.1. – 22.1.2019)
  8. Nižná Myšľa – (23.1. – 24.1.2019)
  9. Bohdanovce – (25.1. – 26.1.2019)
  10. Ruskov – (27.1. – 28.1.2019)
  11. Slanec – (29.1. – 30.1.2019), ráno 31.1. presun do Slivníka.

Dekanát Trebišov (31.1. – 4.3.2019) – relikviár č. 1

  1. Slivník – (31.1. – 1.2.2019)
  2. Kazimír – (2.2. – 3.2.2019)
  3. Čerhov – (4.2. – 5.2.2019)
  4. Lastovce – (6.2. – 7.2.2019)
  5. Zemplínsky Branč – (8.2. – 9.2.2019)
  6. Cejkov – (10.2. – 11.2.2019)
  7. Brehov – (12.2. – 13.2.2019)
  8. Hraň – (14.2. – 15.2.2019)
  9. Nižný Žipov – (16.2. – 17.2.2019)
  10. Plechotice – (18.2. – 19.2.2019)
  11. Veľké Ozorovce – (20.2. – 21.2.2019)
  12. Sečovce – (22.2. – 23.2.2019)
  13. Parchovany – (24.2. – 25.2.2019)
  14. Vojčice – (26.2. – 27.2.2019)
  15. Trebišov – (28.2. – 3.3.2019); ráno 4.3. presun do Svinice.

Dekanát Košice – východ (2.3. – 24.3.2019) – relikviár č. 1

  1. Svinica – (2.3. – 3.3.2019)
  2. Kecerovce – (4.3. – 6.3.2019)
  3. Ploské – (7.3. – 8.3.2019)
  4. Budimír – (9.3. – 10.3.2019)
  5. Kostoľany n/H – (11.3. – 12.3.2019)
  6. Rozhanovce – (13.3. – 14.3.2019)
  7. Košické Olšany – (15.3. – 16.3.2019)
  8. Košická Polianka – (17.3. – 18.3.2019)
  9. KE – Košická Nová Ves – (19.3.2019)
  10. KE – Heringeš (augustiniáni) – (20.3.2019)
  11. KE – Furča – (21.3. – 22.3.2019)
  12. KE – Ťahanovce – obec – (23.3.2019)
  13. KE – Ťahanovce – sídlisko – (24.3.2019); ráno 25.3. presun do Obišoviec.

Dekanát PO – Solivar (25.3. – 29.4.2019) –relikviár č. 1

  1. Obišovce – (25.3. – 3.4.2019) – celých deväť dní s relikviou.
  2. Veľká Lodina – (4.4.2019)
  3. Ličartovce – (5.4.2019)
  4. Lemešany – (6.4. – 7.4.2019)
  5. Drienov – (8.4. – 9.4.2019)
  6. Brestov – (10.4. – 11.4.2019)
  7. Červenica – (12.4. – 13.4.2019)
  8. Kokošovce – (14.4. – 15.4.2019)
  9. Petrovany – (16.4. – 17.4.2019); V Petrovanoch zostáva relikviár cez veľkonočné sviatky do nedele 21.4; V pondelok 22.4 ráno presun do Kendíc.
  10. Kendice – (22.4. – 23.4.2019)
  11. PO – Sekčov – (24.4. – 26.4.2019)
  12. PO – Solivar – (27.4. – 29.4.2019); ráno 30.4 presun do Nižnej Šebastovej.

Dekanát PO – I. (30.4. – 19.5.2019) –relikviár č. 1

  1. Nižná Šebastová – (30.4. – 1.5.2019)
  2. Fintice – (2.5. – 3.5.2019)
  3. Záhradné – (4.5. – 5.5.2019)
  4. Terňa – (6.5. – 7.5.2019)
  5. Tulčík – (8.5. – 9.5.2019)
  6. Podhorany – (10.5. – 11.5.2019)
  7. Pušovce – (12.5. – 13.5.2019)
  8. Kapušany pri PO – (14.5. – 15.5.2019)
  9. Prešov – konkatedrála – (16.5. – 19.5.2019); ráno 20.5. presun do Veľkého Šariša.

Dekanát PO – II. (20.5. – 6.6.2019) –relikviár č. 1

  1. Veľký Šariš – (20.5. – 22.5.2019)
  2. Hubošovce – (23.5. – 24.5.2019)
  3. Župčany – (25.5. – 26.5.2019)
  4. Svinia – (27.5. – 28.5.2019)
  5. Bajerov – (29.5. – 30.5.2019)
  6. Radatice – (31.5. – 1.6.2019)
  7. Sedlice – (2.6. – 3.6.2019)
  8. Prešov – sídlisko III. – (4.6. – 6.6.2019); ráno 7.6. presun do Šarišských Michalian.

Dekanát Sabinov (7.6. – 27.6.2019) –relikviár č. 1

  1. Šarišské Michaľany – (7.6. – 8.6.2019)
  2. Jarovnice – (9.6. – 10.6.2019)
  3. Hermanovce – (11.6. – 12.6.2019)
  4. Chminianska Nová Ves – (13.6. – 14.6.2019)
  5. Krížovany – (15.6. – 16.6.2019)
  6. Víťaz – (17.6. – 18.6.2019)
  7. Široké – (19.6. – 20.6.2019)
  8. Fričovce – majú vlastný relikviár – vlastný program!
  9. Lipovce – (21.6. – 22.6.2019)
  10. Ražňany – (23.6. – 24.6.2019)
  11. Sabinov – (25.6. – 27.6.2019); ráno 28.6. presun do Pečovskej Novej Vsi.

Dekanát Lipany (28.6. – 28.7.2019) – relikviár č. 1

  1. Pečovská Nová Ves – (28.6. – 29.6.2019)
  2. Rožkovany – (30.6. – 1.7.2019)
  3. Dubovica – (2.7. – 3.7.2019)
  4. Krivany – (4.7. – 5.7.2019)
  5. Torysa – (6.7. – 7.7.2019)
  6. Šarišské Dravce – (8.7. – 9.7.2019)
  7. Nižný Slavkov – (10.7. – 11.7.2019)
  8. Brezovička – (12.7. – 13.7.2019)
  9. Brezovica – (14.7. – 15.7.2019)
  10. Kamenica – (16.7. – 17.7.2019)
  11. Ľubotín – (18.7. – 19.7.2019)
  12. Plaveč – (20.7. – 21.7.2019)
  13. Plavnica – (22.7. – 23.7.2019)
  14. Lipany – (24.7. – 28.7.2019); ráno 29.7. prevoz relikviára do Košíc na ABÚ – zabezpečí RKFÚ Lipany.

 

RELIKVIÁR  Č. 2:

Dekanát Veľké Kapušany (2.12.2018 – 23.12.2018) – relikviár č. 2

  1. Boťany – (2.12. – 3.12.2018) do večernej omše, ráno 4.12. prevoz do ďalšej farnosti
  2. Veľké Trakany – (4.12. – 5.12.2018)
  3. Leles – (6.12. – 7.12.2018)
  4. Boľ – (8.12. – 9.12.2018)
  5. Kráľovský Chlmec – (10.12. – 11.12.2018)
  6. Veľký Kamenec – (12.12. – 13.12.2018)
  7. Streda n/B – (14.12. – 15.12.2018)
  8. Rad – (16.12. – 17.12.2018)
  9. Čičarovce – (18.12. – 19.12.2018)
  10. Ruská – (20.12. – 21.12.2019)
  11. Veľké Kapušany – (22.12. – 23.12.2019), ráno 24.2. presun do Pavloviec n/U, kde začnú až 26.12.

Dekanát Sobrance (24.12.2018 – 11.1.2019) – relikviár č. 2

  1. Pavlovce n/U – začnú prvý a druhý deň deviatnika s relikviou (26.12 – 27.12)
  2. Senné – (28.12. – 29.12.2018)
  3. Lekárovce – (30.12. – 31.12.2018)
  4. Jenkovce – (1.1. – 2.1.2019)
  5. Tibava – (3.1. – 4.1.2019)
  6. Úbrež – (5.1. – 6.1.2019)
  7. Remetské Hámre – (7.1. – 8.1.2019)
  8. Sobrance – (9.1. – 10.1.2019), ráno 11.1. presun do Zalužíc.

Dekanát Michalovce (11.1 – 3.2.2019) – relikviár č. 2

  1. Zalužice – (11.1. – 12.1.2019)
  2. Vinné – (13.1. – 14.1.2019)
  3. Staré – (15.1. – 16.1.2019)
  4. Strážske – (17.1. – 18.1.2019)
  5. Nacina Ves – (19.1. – 20.1.2019)
  6. Trhovište – (21.1. – 22.1.2019)
  7. Horovce – (23.1. – 24.1.2019)
  8. Malčice – (25.1. – 26.1.2019)
  9. Budkovce – (27.1. – 28.1.2019)
  10. Žbince – (29.1. – 30.1.2019)
  11. Michalovce – saleziáni – (31.1. – 1.2.2019)
  12. Michalovce – mesto (2.2. – 4.2.2019); ráno 5.2. presun do Topoľovky.

Dekanát Humenné (5.2. – 3.3.2019) – relikviár č. 2

  1. Topoľovka – (5.2. – 6.2.2019)
  2. Lieskovec – (7.2. – 8.2.2019)
  3. Ohradzany – (9.2. – 10.2.2019)
  4. Jankovce – (11.2. – 12.2.2019)
  5. Nižná Sitnica – (13.2. – 14.2.2019)
  6. Hrubov – (15.2. – 16.2.2019)
  7. Humenné – sídl. III. má vlastné relikvie! Vlastný program. Deviatnik hlavne: 29.8. – 6.9.2019
  8. Udavské – (17.2. – 18.2.2019)
  9. Vyšný Hrušov – (19.2. – 20.2.2019)
  10. Ľubiša – (21.2. – 22.2.2019)
  11. Zbudské Dlhé – (23.2. – 24.2.2019)
  12. Medzilaborce – (25.2. – 26.2.2019)
  13. Humenné – sídl. Pod Sokolejom (27.2 – 28.2.2019)
  14. Humenné – mesto (1.3 – 3.3.2019); ráno 4.3. presun do Ptičieho.

Dekanát Snina (4.3 – 22.3.2019) – relikviár č. 2

  1. Ptičie – (4.3. – 5.3.2019)
  2. Kamenica n/C – (6.3. – 7.3.2019)
  3. Modra n/C – (8.3. – 9.3.2019)
  4. Dlhé n/C – (10.3. – 11.3.2019)
  5. Belá n/C – (12.3. – 13.3.2019)
  6. Snina – sídl. (14.3. – 15.3.2019)
  7. Papín – (16.3. – 17.3.2019)
  8. Snina – mesto (18.3. – 21.3.2019); ráno 22.3. presun do Holčíkoviec.

Dekanát Vranov n/T (22.3. – 5.5.2019) – relikviár č. 2

  1. Holčíkovce – (22.3. – 23.2.2019)
  2. Žalobín – (24.3. – 25.3.2019)
  3. Slovenská Kajňa – (26.3. – 27.3.2019)
  4. Ondavské Matiašovce – (28.3. – 29.3.2019)
  5. Sedliská – (30.3. – 31.3.2019)
  6. Hencovce – (1.4. – 2.4.2019)
  7. Nižný Hrabovec – (3.4. – 4.4.2019)
  8. Nižný Hrušov – (5.4. – 6.4.2019)
  9. Sečovská Polianka – (7.4. – 8.4.2019)
  10. Sačurov – (9.4. – 10.4.2019)
  11. Vechec – (11.4. – 12.4.2019)
  12. Čaklov – (13.4. – 14.4.2019)
  13. Soľ – (15.4. – 16.4.2019)
  14. Bystré – (17.4. – 21.4.2019); V Bystrom relikviár zostane cez veľkonočné sviatky až do nedele a v pondelok 22.4. ráno sa presunie do Hanušoviec.
  15. Hanušovce n/T – (22.4. – 23.4.2019)
  16. Skrabské – (24.4. – 25.4.2019)
  17. Michalok – (26.4. – 27.4.2019)
  18. Vranov n/T – Čemerné – (28.4. – 29.4.2019)
  19. Vranov n/T – Sever – (30.4. – 2.5.2019)
  20. Vranov n/T – Juh – (3.5. – 5.5.2019); ráno 6.5. presun do Giraltoviec.

Dekanát Stropkov (6.5. – 1.6.2019) – relikviár č. 2

  1. Giraltovce – (6.5. – 7.5.2019)
  2. Brezov – (8.5. – 9.5.2019)
  3. Hankovce – (10.5. – 11.5.2019)
  4. Koprivnica – (12.5. – 13.5.2019)
  5. Želmanovce – (14.5. – 15.5.2019)
  6. Kračúnovce – (16.5. – 17.5.2019)
  7. Turany n/O – (18.5. – 19.5.2019)
  8. Breznica – (20.5. – 21.5.2019)
  9. Radoma – (22.5. – 23.5.2019)
  10. Svidník – (24.5. – 26.5.2019)
  11. Duplín – (27.5. – 28.5.2019)
  12. Stropkov – (29.5. – 1.6.2019); ešte večer 1.6. presun do Zborova.

Dekanát Bardejov (2.6. – 16.7.2019) – relikviár č. 2

  1. Zborov – (2.6. – 3.6.2019)
  2. Bardejovské Kúpele – (4.6. – 5.6.2019)
  3. Hrabovec – (6.6. – 7.6.2019)
  4. Hažlín – (8.6. – 9.6.2019)
  5. Kurima – (10.6. – 12.6.2019)
  6. Raslavice – (13.6. – 15.6.2019)
  7. Osikov – (16.6. – 17.6.2019)
  8. Hertník – (18.6. – 19.6.2019)
  9. Kobyly – (20.6. – 22.6.2019)
  10. Richvald – (23.6. – 24.6.2019)
  11. Lenartov – (25.6. – 26.6.2019)
  12. Mokroluh – (27.6. – 28.6.2019)
  13. Vyšná Voľa – (29.6. – 30.6.2019)
  14. Bardejov – Poštárka – (1.7. – 2.7.2019)
  15. Bardejov – Vinbarg – (3.7. – 4.7.2019)
  16. Bardejov – mesto – (5.7. – 7.7.2019)
  17. Gaboltov – prvý až deviaty deň deviatnika (8.7. – 16.7.2019); ráno 17.7. presun do Košice – Krásna. Prevoz relikviára zabezpečí RKFÚ Gaboltov.

Dekanát Košice – stred (17.7. – 30.8.2019) – relikviár č. 2

  1. KE – Krásna – (17.7. – 25.7.2019)
  2. Košice – Terasa – (26.7. – 3.8.2019)
  3. Košice – Podhradová – (4.8. – 12.8.2019)
  4. Košice – Kavečany – (13.8. – 21.8.2019)
  5. Košice – Juh – (22.8. – 30.8.2019)

vlastné relikviáre – deviatnik pred sviatkom 3 KM (29.8. – 6.9.2019):

  1. Košice – Nad jazerom – vlastný relikviár (29.8. – 6.9.2019)
  2. Košice – katedrála – vlastný relikviár (29.8. – 6.9.2019)
  3. Košice – premonštrátsky kostol – vlastný relikviár (29.8. – 6.9.2019)
  4. Košice – seminárny kostol – relikviár č. 1 (29.8. – 6.9.2019) – vyzdvihnúť relikviár č. 1 z ABÚ a potom ho priniesť naspäť – zabezpečí vicerektor seminára.
  5. Košice – Kalvária – vyzdvihnú menší relikviár č. 3 z ABÚ (29.8. – 6.9.2019)

Návrh aktivít na Prípravný rok sv. Košických mučeníkov (2018 – 2019)

$
0
0

Motto: Obnoviť túžbu po vernosti

Cieľ Roka sv. Košických mučeníkov: Prehĺbenie úcty k sv. Košickým mučeníkom a vzbudenie túžby po vernosti vo viere u kňazov, zasvätených i laikov.

Historické skúmanie a oživenie posolstva sv. Košických mučeníkov

  • Nové vedecké publikácie o živote a smrti sv. Košických mučeníkov.
  • Vedecká konferencia o živote a smrti sv. Košických mučeníkov (TF KU – január 2019).

Aktivity pre rozšírenie úcty sv. Košických mučeníkov

  • Vyhotovenie dvoch nových relikviárov pre putovanie po farnostiach arcidiecézy.
  • Digitálna vizualizácia podôb tvárí Košických mučeníkov podľa existujúcich ostatkov.
  • Vyhotovenie reprezentačného vyobrazenia sv. Košických mučeníkov.
  • Titulovanie Veľkej auly TF KU na Aulu sv. Košických mučeníkov.

Liturgické slávenia so zvýraznením témy Roka sv. Košických mučeníkov

  • Vernosť sv. Ondreja, apoštola a príklad sv. Košických mučeníkov. Ondrejské dni a celodiecézne rekolekcie (Katedrála sv. Alžbety, koniec novembra 2018).
  • Ježišova obeta – prameň pravej vernosti. Celodiecézne rekolekcie na Zelený štvrtok (Katedrála sv. Alžbety – 18. 4. 2019).
  • Túžba po vernosti. Diakonská a kňazská vysviacka (Katedrála sv. Alžbety – 14. a 15. 6. 2019)
  • Liturgické slávenia vo všetkých kostoloch a kaplnkách arcidiecézy zasvätených sv. Košickým mučeníkom (KE – Nad jazerom, Fričovce, HE – sídlisko III, UPC Košice, GKM Košice).
  • slávnosť sv. Koš. mučeníkov – Jubileum 400 rokov (Katedrála sv. Alžbety – 7. 9. 2019).

Formačné aktivity pre kňazov

  • Všetky 4 dekanátne rekolekcie venované téme hrdinského odkazu sv. Koš. mučeníkov.
  • Vernosť – víťazstvo nad slabosťami. Novembrové rekolekcie formou zjednotených dekanátov na tému prevencie pred závislosťami (6. – 8. november 2018).

Pastoračné aktivity

  • Pomôcka pre katechézu: „Ozdoby košickej cirkvi“ – zbierka životných príbehov rôznych hrdinov košickej cirkvi ako priamy i nepriamy odkaz sv. Košických mučeníkov s posolstvom a modlitbami pre rôzne príležitosti.
  • Modlitbová pobožnosť k úcte k sv. Košických mučeníkov.
  • Žiadosť Pápežskej penitenciárii o možnosť udeľovania odpustkov.
  • Vernosť v spoločenstve. Pastoračný projekt pre mladých YANA (You are not alone) podľa vzoru Vranovského dekanátu.
  • Služba seniorom – inšpiratívny projekt pre farnosti.

Obnoviť túžbu po vernosti – Nové začiatky

  • Pre kňazov: Vyhlásenie a iniciovanie permanentnej formácie kňazov v Košickej arcidiecéze.
  • Pre zasvätených: Vernosť v zasvätení. Prvá konsekrácia zasvätených panien v Košickej arcidiecéze.
  • Pre mladých: Požehnanie základného kameňa nového pastoračného centra pre mladých v Obišovciach.
  • Pre rodiny: Promócia prvých absolventov kurzu Master v teológii manželstva a rodiny.
  • Pre manželov a snúbencov: Slávnostná bohoslužba v katedrále pre jubilujúcich manželov s individuálnym biskupským požehnaním.
  • Pre laikov všeobecne: Oceňovanie za vernosť a vytrvalú službu Cirkvi – medaila sv. Košických mučeníkov

Možnosť získať úplné odpustky z príležitosti jubilea sv. Košických mučeníkov

$
0
0

Na základe žiadosti Mons. Bernarda Bobera, arcibiskupa-metropolitu, Apoštolská penitenciária zaslala oznam, že dar odpustkov z príležitosti jubilea sv. Košických mučeníkov bude možné získať od 1. decembra 2018 do 30. novembra 2019 na týchto miestach:

Katedrála sv. Alžbety v Košiciach
Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove
Bazilika sv. Egídia v Bardejove
Bazilika Narodenia Panny Márie vo Vranove nad Topľou
Kostol sv. Vojtecha v Gaboltove – diecézna svätyňa
Kostol ružencovej Panny Márie – diecézna svätyňa
Kostol Najsv. Tela Pána v Stropkove – diecézna svätyňa
Kostol sv. Jakuba vo Veľkom Šariši – diecézna svätyňa
Kostol Božieho milosrdenstva v Košiciach – diecézna svätyňa
Kostol sv. Košických mučeníkov – Fričovce, Humenné, Košice,
Stanča, Stretava, Pusté Čemerné
a tiež pri uctení relikvií sv. Košických mučeníkov počas ich putovania – v čase ich prítomnosti v jednotlivých kostoloch Košickej arcidiecézy

Liturgická spomienka mučeníčky čistoty Anny Kolesárovej

$
0
0

V košickej katedrále sa 20. novembra po prvý raz slávila liturgická spomienka na blahoslavenú Annu Kolesárovú. „Je to obrovský dar pre mládež a pre rodiny , že sa dnes všetci spájame pri oltári“, pripomenul Pavol Hudák, rektor Pastoračného centra vo Vysokej nad Uhom.

Hlavný celebrant košický arcibiskup metropolita Mons.  Bernard Bober sa v úvode príhovoru vrátil k atmosfére blahorečenia.

„Vonku sa už poriadne ochladilo, a aj tu v katedrále je už chladnejšie, ale ešte vždy to nie je také strašné, aby sme nemohli vydržať. Naopak, dnes večer nás hreje pri srdci nadšenie a radosť z našej čerstvej blahoslavenej Anky Kolesárovej.

Pamätáte si, ako nám bolo horúco 1. septembra na štadióne Lokomotíva? Verte, že kedykoľvek si v týchto chladnejších dňoch spomeniem na svätú omšu blahorečenia, zohrieva ma pri srdci dobrý pocit z toho, že sa doslova pohli ľady. Niečo sa pohlo v našej arcidiecéze a na celom našom Slovensku, dokonca zo zahraničia, konkrétne pred týždňom, zo Švajčiarska prišla správa o tom, že Ankin odkaz rozoberajú na duchovných cvičeniach laici i zasvätení, a že si ju vybrali mladí v rôznych spoločenstvách za svoju patrónku a chcú k nej putovať do Vysokej.

Je to vlna radosti, ktorá sa cez brehy rieky Uh vyliala a zaplavila nielen našu arcidiecézu. V unavenej Európe, kde sme si prestali vážiť samých seba, lebo už pomaly všetko sme vyskúšali a všetko sme dosiahli, zrazu si potrebujeme uvedomiť krásu, nežnosť, nevinnosť, čistotu a svätosť nášho vlastného života. Je to ideál, ktorého sme sa tak lacno vzdali pri rýchlom konzume materiálnych vecí a pri nekritickom preberaní informácií. Vysmiali sme sa Božiemu plánu s nami, lebo sme začali veriť iba v silu ekonomiky a vlastných plánov.

A zrazu sme zostali smädní. Stratili sme prameň čistej vody, ktorou by sme mohli uhasiť smäd našej duše po pravde, po kráse a dobre. Začali sme sa cítiť osamelí, lebo sme žili silno individualisticky a boli sme doslova závislí a zamotaní v sociálnych sieťach či na internete. Dlho nám bola zima – celé desaťročia, hoci všade vonku cítiť dopady globálneho otepľovania. Vychladla v nás láska!

Cítite ako nám všetkým chýba? Sťažujeme sa na nedostatok slušnosti všade okolo nás, na neúctu, drzosť a hrubosť. Potrebujeme čistú lásku, potrebujeme sa zohriať pri jej čírych plameňoch. Preto nás Boh volá, preto nám dal svojho Syna, aby nám ukázal, kde ju možno nájsť a kde sa zohriať i posilniť.

Naša láska dlho nevydrží bez tej Božej, buď sa rýchlo vyčerpá, alebo sa radikalizuje či vychladne. Potrebujeme vieru, potrebujeme ideál, potrebujeme princípy, ktoré v nás zobudia vedomie vlastnej hodnoty a nášho povolania k svätosti. Preto vnímam Ankino blahorečenie ako lúč svetla do našej tmy. Bohu vďaka za jej život a za jej svedectvo! Anka sa stala prototypom sebaúcty ženy. Ona stelesňuje všetky ženy, ktoré podobne zápasili o svoju dôstojnosť, integritu, panenstvo a intimitu.

Tak veľmi potrebujeme učiť našich mladých tejto sebaúcte, chlapcov a hlavne dievčatá, predovšetkým v období dospievania. Mali by sme spolu s nimi častejšie vyzdvihovať a oslavovať ich celistvú krásu a neporušenosť! Nemali by sme ich odrádzať skazenosťou dnešnej doby – jednoducho, že im povieme, že dnes sa už ináč žije ako pred sto rokmi. To je práve problém, že dnes sa nežije správne. Nemali by sme vysmievať mladých, keď bojujú o čistotu. Naopak, povzbudzujme ich k tomuto dlhodobému zápasu! Čistota a sebaúcta, to je hodnota, ktorá musí dostať väčší priestor v našej kultúre i spoločnosti. Veď sebaúcta ženy učí muža skutočnej, obetavej a hrdinskej láske.

To čo je posvätné, nemôže sa stať lacným, nemôže z toho byť objekt rýchleho konzumu a biznisu, ako keby išlo o bežné veci dostupné v každom obchode. Láska je z Boha – láska chce byť čistá, celistvá, obetavá a chce žiť pre inú osobu až do krajnosti. Cítite to takto aj vy? Láska je hodná úcty!

Ak takto prejavíme úctu našim dospievajúcim dievčatám i chlapcom, budeme mať aj pekné a silné rodiny. Preto využívajte každú príležitosť na to, aby ste hlavne tínedžerov, ktorých máte doma, učili sebaúcte a úcte k druhým, aby rešpektovali posvätnosť čistej lásky. Dajte im vieru v Boha, ostané sa bude upevňovať oveľa ľahšie!

Anka bude vašou orodovníčkou v tomto úsilí. Ona vám vyprosí silu pripomínať, že žiť čisto sa oplatí. Lebo čistý život je radostný. Všimnite si, že ľudia, ktorí žijú ako otroci svojich vášní, chvália sa tým, že si vedia užiť a že im je fajn, že si nemusia nič odopierať – všimnite si, že práve títo ľudia, keď zhasnú reflektory a ozve sa im svedomie, zrazu sa cítia mizerne – trpia.

Je to akýsi druh depresie, a predstavte si, že dnes už aj malé deti trpia depresiami. Keď vidia, že ich rodičia žijú vojnu a bojujú každý deň – nevážia si jeden druhého, sú k sebe hrubí – deti trpia a znášajú dôsledky neúcty a sebectva vlastných rodičov. Potom si aj tieto zranené deti prestávajú vážiť samé seba, prestávajú si veriť a zraňujú aj iných, lebo tak to videli doma.

Blahoslavená Anka prišla v pravý čas! Bola nám poslaná v hodine dvanástej!

Zverme jej predovšetkým všetky naše dievčatá a ženy zranené na tele i na duši rôznymi násilnosťami – ženy, ktoré strácajú svetlo v živote, nemajú zmysel a nevidia možnosť voľby, lebo sú zneužité a zotročované v krutom systéme diktatúry peňazí. Zverme blahoslavenej Anke našich chlapcov a mužov, ktorí rezignovali v sebaovládaní, prestali byť dobrými otcami, lebo sa zaplietli do klamstva a nevery. Zverme Anke našich mladých i naše rodiny! Prosme ju o orodovanie za všetkých, čo sa starajú o obete násilia a zranených bolestnými vzťahmi. Nech nám Anka vyprosí milosť uzdravenia čistou láskou!

Rozširujme Ankin príbeh a upevňujme úctu k jej svedectvu. A aby sa tak dialo – ideme okrem iného aj stavať! Vo Vysokej už parkujú nedočkavé bagre, aby mohli roztlačiť zeminu a vytvoriť viac priestoru pre mladých i starších, ktorí tam putujú vo väčších počtoch. Som povzbudený, koľko skupín tam v týchto posledných mesiacoch doputovalo. A potom – aj v Obišovciach – tam už dokonca prebehol archeologický výskum, aby sme na jar mohli začať stavať Ankin pútnický dom. To všetko preto, aby sme vedeli viac chváliť Boha za čistú lásku, ku ktorej nás pozýva a aby sme sa z nej dokázali viac tešiť! Tieto chystané priestory budú akoby duchovné nemocnice, kde sa naše zranené srdcia budú môcť nielen očistiť, vyžalovať, ale znovu i posilniť Pánom. Naše srdce sa bude radovať a znovu usmievať.

Drahí bratia a sestry! Vážme si svoje srdce a chráňme si ho, strážme si ho, aby ho neprerástla pýcha a z nej chlipnosť či smilstvo, ktoré zotročuje a vytvára ťažké závislosti. Dajme svoje srdce Bohu, skryme ho do Nepoškvrneného Srdca Panny Márie ako to urobila Anka a prosme Ježiša o väčšiu schopnosť úcty k sebe samým i voči sebe navzájom.Blahoslavená Anna Kolesárová, oroduj za nás! AMEN“

V závere slávnosti Pavol Hudák  predstavil nový deviatnik s názvom Deväť dní s Ankou, ktorý vychádza pri príležitosti dnešného prvého slávenia liturgickej spomienky na blahoslavenú Annu Kolesárovú.

Videospomienka na Anku

$
0
0

Na liturgickú spomienku bl. Anny Kolesárovej, 20. novembra 2018 uzrela svet videospomienka na slávnosť blahorečenia 1.9.2018. Nechajte sa povzbudiť životom našej novej blahoslavenej.

Viewing all 1038 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>