Quantcast
Channel: Arcibiskupstvo Košice | Archidioecesis Cassoviensis
Viewing all 1038 articles
Browse latest View live

Nový ročník ADAŠ za dverami

$
0
0

Arcidiecézne centrum pre mládež (ACM) v Košickej arcidiecéze otvára v januári 2019 nový ročník ADAŠ. „Nový“ nielen tým, že to bude ďalší ročník, ale aj názvom. Po novom to bude Arcidiecézna dobrovoľnícka a animátorská škola, kým doteraz sa tento kurz venoval len animátorom. „Uvedomujeme si, že rast a formáciu nepotrebujú len animátori, ktorí budú viesť skupinku či spoločenstvo, ale aj tí, ktorí by sa radi dali k dispozícii Božiemu volaniu v inej ako animátorskej službe,“ ozrejmil moderátor ACM, o. Marek Rojak.

O čom teda nový ADAŠ je? Ide o formačný a vzdelávací program pre mladých dobrovoľníkov od 17 rokov. Jeho motto znie: „Stať sa zrelým kresťanom ochotným milovať a slúžiť.“ Celý program je zastrešený Združením kresťanských spločenstiev mládeže (ZKSM).

Jedným z cieľov animátorskej a dobrovoľníckej školy je vzdelávanie v oblasti systematickej práce s mládežou v malých skupinách. Zahŕňa aj rozvoj kompetencií (tímová práca, schopnosť pracovať so skupinou, vedenie tímu, motivácia, komunikácia, osobnostný rozvoj, neformálne vzdelávanie a líderské zručnosti), vďaka ktorým sa môžu osobnostne posúvať vpred a zároveň sa efektívne zapájať do organizovania rôznych aktivít. Úspešní absolventi získajú certifikát animátora s celoštátnou platnosťou (akreditovaný Ministerstvom školstva SR) a certifikát Rady pre mládež a univerzity KBS. Viac o programe je možné prečítať si aj tu: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20180906026 .

„Zároveň chceme ponúknuť možnosť viac spoznať a zakúsiť, že Boh je Láska a my sme Jeho milované deti. Rásť v túžbe darovať sa, objavovať a prehlbovať svoje dary, ktorými môžu slúžiť druhým a pochopiť dôležitosť a osvojiť si rôzne formy aktívneho pôsobenia kresťanov vo farnostiach, spoločenstvách a v spoločnosti,“ dodal Marek Rojak.

Prihlásiť sa je možné do 15. decembra 2018 na internetovej stránke www.premladez.sk, kde uchádzači nájdu aj ďalšie potrené informácie.


Sivester v Madride s Taizé

$
0
0
Priatelia, aj tento rok organizujeme (UPeCe Prešov) dopravu pre účastníkov stretnutia s bratmi z Taizé.
Stretnutie je určené mladým od 16 do 35 rokov a uskutoční sa na prelome rokov v Španielskom Madride. Mladí budú ubytovaní v rodinách madridských farností. Cena dopravy je 195,-€. Prihlasovanie končí 1. decembra. Ďalšie podrobnosti spolu s prihlasovacím formulárom nájdete na stránkach upc.unipo.sk

Katechézy pre deti v rámci 400. výročia Sv. košických mučeníkov

$
0
0

Pri príležitosti blížiaceho sa 400-tého výročia mučeníckej smrti sv. Košických mučeníkov sme pre Vás pripravili (a pripravujeme) katechézy na detské stretnutia. Raz mesačne (od decembra 2018 do júna 2019) Vám e-mailom odošleme katechézu. Cieľom katechéz je priblížiť deťom život a poslanie sv. Košických mučeníkov.

 Katechézy sú určené v prvom rade na farské detské stretnutia. Avšak po adekvátnej úprave ich môžete použiť aj v rámci detských sv. omší.

Katechézy nájdete tu.

PASTIERSKY LIST – Konferencie biskupov Slovenska

$
0
0

PASTIERSKY LIST Konferencie biskupov Slovenska

Upevňovanie zväzkov lásky a pokoja v medziľudských vzťahoch

Drahí bratia a sestry!

Pred niekoľkými chvíľami sme na adventnom venci zapálili prvú sviecu. Pri jeho požehnaní sme prosili, aby tak ako na ňom bude pribúdať svetlo, rástla aj naša láska k Pánu Ježišovi. Advent je očakávaním Kristovho príchodu. Tešíme sa na Narodenie Pána a zároveň sa pripravujeme na jeho druhý príchod na konci čias. V evanjeliu sme počuli ako Pán Ježiš predpokladá obavy svojich učeníkov: hovorí o znameniach na hviezdach, na slnku i na mesiaci, a tiež o strachu, ktorý s tým bude spojený. Učeníkom však dodáva odvahu, aby sa nebáli – majú zdvihnúť hlavu, lebo sa blíži ich vykúpenie. Na týchto slovách, ktoré sú adresované aj nám, vidíme starostlivosť Božieho Syna. Dopredu nás upozorňuje, že prídu ťažké chvíle, ale aj povzbudzuje, aby nás nepremohol strach a ponúka rady, ako dobre obstáť. Kristovi záleží na každom jednom z nás. V podobnom duchu si môžeme všimnúť aj starostlivosť svätého Pavla, ktorý píše Solúnčanom. Tiež im dáva rady, ako sa pripraviť na Pánov deň. A nemenej pozorný je aj prorok Jeremiáš, ktorého hlas zaznieva z dávnej minulosti – i on pridáva nádej a pripomína prísľub spásy, ktorý Boh určite splní. To sa uskutočňuje v Ježišovi Kristovi. Boží Syn prichádza na svet, aby hľadal, čo sa stratilo.

Pomáha nám vrátiť sa na cestu, ktorá vedie k Otcovi; vyslobodzuje nás z pút strachu a z pasce hriechov. Adventné sviece symbolizujú svetlo, ktoré ukazuje Božiu cestu. „Lux mundi“ – svetlo sveta – rozjasní betlehemskú jaskyňu a zachráni stratených. To je radostná zvesť pre všetkých! Nás kresťanov tento zdroj svetla volá, aby sme ho sprostredkovali druhým. To dokážeme vtedy, ak sa obrátime tvárou k nemu. Nie sme schopní poskytnúť svetlo sami zo seba; môžeme iba odovzdávať svetlo Božie, byť nástrojmi jeho šírenia. Preto sa k zdroju svetla nesmieme obracať chrbtom. Naopak, máme byť „bez úhony a vo svätosti pred Bohom“, píše svätý Pavol. K tomu nám v Advente pomáha spytovanie svedomia a prijatie sviatosti zmierenia. Nezabudnime na to! Iba potom, keď sa necháme prežiariť Božím svetlom, môžeme byť spolupracovníkmi na diele evanjelia.

V tomto svetle máme potom prijať za svoju túžbu Boha po spáse ľudí a jeho starostlivosť o nich. Kristus preto prichádza, Pavol a Jeremiáš preto píšu, lebo sa vložili do Božej starostlivosti o spásu duší. Keď si toto uvedomíme, pochopíme, že svetlo sprostredkované kresťanmi nemá byť svetlom do očí, ktoré oslepuje, ale svetlom pre nohy, ktorým pomáha kráčať. Našou úlohou nie je „posvietiť si“ na tých, čo uviazli alebo zablúdili, ale pozvať ich na cestu k Bohu. Túžiť po tom, aby čím skôr pochopili a čím ľahšie objavili jeho dobrotu. V duchu slov svätého Pavla preto prosíme Pána, aby zveľadil a rozhojnil našu lásku – nielen k veriacim, ale voči všetkým ľuďom. Toto vám chceme, drahí bratia a sestry, na začiatku Adventu pripomenúť a o to vás poprosiť: rozhodnime sa upevňovať zväzky lásky a pokoja! Neprispievajme k rozbrojom, zvadám a hádkam. Nedajme sa k nim vyprovokovať: hoci od druhých zažijeme príkorie, výsmech, či pohŕdanie, prosme Pána, aby posilnil naše srdcia, aby sme dokázali reagovať s láskou.

Znepokojene sledujeme, ako sa z našej spoločnosti vytráca úcta. Medziľudské vzťahy za posledné roky zhrubli; na mnohých miestach sa ľudia k druhým chovajú nezdvorilo a sebecky. Žiaľ, tieto spôsoby prenikli do súkromného aj verejného života: dostali sa do politiky, kultúry i médií. Prosíme, vráťme sa k úcte! Začnime každý sám od seba, nepoukazujme na iných. Učme sa k ľuďom pristupovať s trpezlivosťou a láskou. Nie je to ľahké: je to však kresťanská služba, naše povolanie. To, že si niektorí našu láskavosť a slušnosť zamenia so slabosťou, nech nás nevyvedie z miery. Vytrvajme!

V našej spoločnosti silnie vedomie práva na vlastný názor, no bez rešpektu voči akejkoľvek autorite: učiteľovi, lekárovi, policajtovi, sudcovi, predstaviteľovi štátu, kňazovi. Tak ako je jasné, že nositeľ autority sa musí správať na úrovni úradu, ktorý zastáva, musí zostať jasné, že mu prináleží úcta a rešpekt, bez ktorých naša spoločnosť nemôže fungovať. Popri úcte k autoritám je potrebné zachovať úctu k názorovým oponentom. Šíri sa mentalita vzájomného znevažovania či dokonca mávanie zdvihnutými päsťami: a zapáčilo sa to aj niektorým kresťanom. Heslo „ja ti ukážem!“ nezodpovedá kresťanskej viere o nič lepšie, ako hrozba „ja si na teba posvietim!“ To nie je našou úlohou. Správnejšie pochopili výzvu evanjelia naši predkovia, keď do svojich porekadiel zaradili zásadu „kto do teba kameňom, ty doňho chlebom“. Nazbierajme odvahu vrátiť sa k takémuto spôsobu „obrany“. To je najúčinnejšie nastavenie zrkadla aj najlepšia pomoc tým, čo zblúdili. Pripomeňme si, že naším cieľom nemá byť získanie moci nad spoločnosťou, ale jej vnútorná premena mocou kríža. Ten je naším symbolom. Nie kameň ani meč.

Nenavštevujme webové stránky, ktoré podporujú neznášanlivosť a pohŕdanie druhými. Nepodporujme také stránky! „Čím je duša v tele, tým sú kresťania vo svete“, môžeme čítať v starobylom Liste Diognetovi: našou úlohou je spoločnosť spájať, nie rozdeľovať. Úsilie zjednocovať nám však nebráni svedčiť o evanjeliu a držať sa pravdy o živote, rodine, manželstve, človeku a jeho dôstojnosti. To, že si životom podľa evanjelia vyslúžime nevôľu, nech nikoho neprekvapí. Pripomeňme si, že kresťania sa snažia milovať „aj tých, čo ich nenávidia. Keď im nadávajú, oni žehnajú. Vydané zákony poslúchajú, no svojím životom ľudské zákony prevyšujú!“ (List Diognetovi, 2. stor.)

Drahí bratia a sestry, ak chceme byť svetlom pre svet, stoja pred nami náročné požiadavky. Na ich splnenie nestačia len naše sily. Evanjelium nás preto pozýva k modlitbe. Zároveň k striedmosti a zdržanlivosti. Aby nám srdcia „neoťaželi“ neresťami a starosťami o pozemské veci. Striedmosť v užívaní svetských dobier, ktorú kresťanstvo hlása, nikdy nebude populárna. K čomu vedie svojvôľa a strata zdržanlivosti však vidíme na príklade škandálov, ktoré zasiahli spoločnosť i Cirkev. Práve preto nesmieme podľahnúť „bezbrehosti“ ani naivnej predstave, že nám neostáva iné, než uvoľňovať mravy a rušiť požiadavky náročných predpisov – údajne pre uľahčenie a zlepšenie života. Kresťanská láska má iné smerovanie. Ovládanie žiadostivostí nie je škodlivé, ale prospešné, ba priam nevyhnuté na dobro medziľudských vzťahov.

Aj v tomto Advente bdejme a modlime sa. Na neúctu odpovedajme úctou. Na uvoľňovanie mravov zdržanlivosťou a sebaovládaním. Na ohrozenie života nenarodených či starých a chorých veľkodušnosťou k životu, ochotou slúžiť a pomáhať. A dajme si aspoň jedno dobré predsavzatie: pokúsim sa o väčšiu láskavosť k druhým! Tak sa môžeme pripraviť na príchod Pána, a čím viacerým pomôcť nájsť cestu k nemu. Takto spoločne, v láske a bez strachu, chceme raz stáť pred Synom človeka, ktorého s radosťou očakávame. Pozdravujú vás, žehnajú a o modlitbu prosia vaši biskupi.

(Prečítať na Prvú adventnú nedeľu, 2. decembra 2018, pri svätých omšiach namiesto homílie.)

Pastiersky list v maďarskom jazyku: PLM Advent 2018

Pastierky list na stiahnutie: PL Advent 2018

Odpustová slávnosť Sv. Ondreja odštarovala Jubileum Sv. Košických mučeníkov

$
0
0

V sobotu 1. decembra sa veriaci košickej arcidiecézy stretli v  katedrále pri oslave svojho diecézneho patróna svätého Ondreja. Táto slávnosť zároveň odštartovala prípravný rok na 400. výročie Troch sv. košických mučeníkov. Sú nimi traja kňazi: Štefan Pongrác, Melichar Grodecký a Marek Križin, ktorí 7.septembra 1619 počas povstania Gabriela Betlena zomreli v Košiciach mučeníckou smrťou.

Keďže šlo o prvú sobotu v mesiaci, pred odpustovou svätou omšou sa košický pomocný biskup Marek Forgáč pomodlil pobožnosť fatimskej soboty.

Svätý Ondrej je patrónom košickej diecézy od roku 1804. Na odpustovej svätej omši sa v rámci celodiecéznych rekolekcií zúčastnili i kňazi Košickej arcidiecézy. Aj im boli adresované slová homílie košického arcibiskupa a metropolitu Bernarda Bobera:

”To, čo robí Boh, robí v tichosti. Nerobí to s veľkým vytrubovaním s veľkým tímom, ale všetko, čo robí, robí v tichosti. Pochopiteľne, že počíta vždy aj s našou účasťou, našou pomocou a predovšetkým s otvorenosťou nášho srdca. K tej spolupráci si vybral svojich učeníkov a medzi nimi bol predovšetkým prvopovolaný sv. Ondrej, náš patrón. O ňom sa dá povedať, že je taký ľudí k Ježišovi, pretože, keď bol sám povolaný, zavolal aj svojho brata šimona Petra, ktorý sa tiež stal prvým medzi ostatnými 12 apoštolmi, a ďalších bratov. Ale do cirkvi sú povolaní všetci ľudia, nielen kňazi a zasvätení, ale všetci laici. Od krstu su povolaní nasledovať ježiša Krista. Takže všetci sme učeníci.“

Sobotňajšia slávnosť zároveň odštartovala prípravný rok na 400. výročie Troch sv. košických mučeníkov. Ako uviedol pomocný košický biskup Marek Forgáč, títo traja umučení kňazi sú veľkým príkladom vernosti cirkvi, Sv.Otcovi, svojmu povolaniu a viere. Ako ďalej dodal, Rok svätých košických mučeníkov bude sprevádzať množstvo aktivít: “Napríklad aula Teologickej fakulty v Košiciach bude pomenovaná  po sv. košických mučeníkoch, chceme dať vyhotoviť aj ich nový obraz. V pláne sú aj aktivity orientované smerom ku kňazom, keďže mučeníci boli kňazmi. Chceme otvoriť novú kapitolu permantnej formácie pre kňazov našej arcidiecézy. Takisto máme pripravené aktivity zamerané smrom k rodinám a k manželom. Chceme pozvať na svätú omšu do košickej katedrály jubilujúcich manželov, strieborných a zlatých, aby sme tak zvýraznili vernosť, ktorú si zachovali v manželstve. Teda tých aktivít je naozaj požehnane.“

Arcibiskup Bernard Bober súčasne počas sobotňajšej slávnosti požehnal dva relikviáre s ostatkami košických mučeníkov. Tie počas celého Roka sv. košických mučeníkov budú putovať po jednotlivých farnostiach košickej arcidiecézy, kde budú vystavené k verejnej úcte.

 

Homília Mons. Bernarda Bobera, košického arcibiskupa a metropolitu

Milí spolubratia v biskupskej službe, Marek a Alojz, drahí bratia kňazi, diakoni, rehoľníci, ctihodné rehoľné sestry, seminaristi, drahí bratia a sestry v Kristovi!

Keď Boh začína uskutočňovať nejaký svoj plán a projekt, začína v tichu a nenápadne. Nepotrebuje k tomu veľké reklamy a  realizačné tímy. Boh si vystačí aj s tým málom, čo mu ochotný človek prinesie vo vlastných rukách, no ešte viac sa pritom spolieha na veľkosť ľudského srdca. Božie kráľovstvo nie je plné senzácií, ale rastie potichu.

Veď onedlho, počas Adventu, nám prorok Izaiáš pripomenie aké vlastnosti má Pánov služobník, a aký je Pánov pomazaný, povolaný a poslaný slepým otvárať oči a priniesť svetlo pre pohanov: Nebude kričať, ani hlasno volať, nebude na ulici počuť jeho hlas (Iz 42, 1-9).

Taký bol, je a vždy bude náš Pán Ježiš Kristus. Nepostavil svoje poslanie na moci a sláve sveta, ale na dobrote a láske pokorného srdca. A podľa tohto kritéria si vyberal účinné nástroje svojej dobroty a milosti. Hľadal si ľudí, ktorí sa mu dokázali otvoriť a odovzdať. Doslova si vyhľadával ľudí jednoduchých, ale s otvoreným srdcom.

Jedným z týchto jednoduchých ľudí bol aj apoštol Ondrej. Nebol ani intelektuál, ani teológ, ani politik. Bol to obyčajný rybár z Betsaidy pri Genezaretskom jazere. Spolu so svojim bratom Šimonom Petrom a s ďalšou dvojicou bratov – Jakubom a Jánom tvorili, dalo by sa povedať, akýsi rybársky tím. A z takejto bežnej každodennej práce bol Ondrej vytrhnutý cez nečakanú udalosť. Dotkol sa ho Boží Syn a oslovil ho. Ondrej ho spoznal už skôr vďaka Jánovi Krstiteľovi. A preto Ondrej vo chvíli povolania pri rybolove nezaváhal. Povzbudil aj ostatných, aby sa nebáli dať seba samých k dispozícii Božím plánom.

Toto je podstatný odkaz apoštola Ondreja pre nás! Spolu s ním máme hľadať odpoveď na otázku: Chcem si žiť svoj vlastný život, alebo som otvorený pre Božie volanie, otvorený pre Ježiša, na mieste kde stojím, žijem a pracujem?! Som ochotný stať sa apoštolom, teda Božím poslaným – poslom viery a Božej dobroty?

Podobne ako Ondrej sme povolávaní všetci. Žiť s Ježišom a ohlasovať jeho Slovo a jeho princípy života – to je naše povolanie v dnešnom svete. Ježiš si povoláva do služby nielen kňazov a zasvätených, veď nádherným dôkazom povolania každého pokrsteného laika, je svätý život našej novej blahoslavenej Anky Kolesárovej, mučeníčky čistoty.

Boli sme svedkami jej blahorečenia. Bolo to dielo, ktoré rástlo potichu, bez hluku, bez vytrubovania, často aj s určitou skepsou z radov samotných kňazov – či to má zmysel a či to dnes ešte niekoho osloví?! Ale i napriek váhaniam a kritike zo strany svetských médií, sa Ankin príbeh stal veľkým Božím dielom. Zostať verný Bohu, jeho čistej láske a jeho princípom sa skutočne oplatí! Anka nás teraz pozýva a pomáha nám, aby sme aj my zabojovali o vernosť svojmu kresťanskému povolaniu. Ona nezaváhala a svedčila o Bohu aj v ťažkých okolnostiach života. Preto ani my nezahadzujme svoje povolanie, nevzdávajme sa hodnôt Evanjelia len kvôli pohodlnejšiemu životu. Nežime svoj život iba pre seba, nežime ho tak, akoby sme žili iba pre tento svet! Začnime ho žiť viac v Cirkvi a pre Cirkev.

Aj keď všade okolo seba vnímame veľký tlak na naše rozhodovanie, nepodľahnime pokušeniu byť lákavými. Takto nás vyzval Svätý Otec František pred dvomi týždňami pri svätej omši v Dome svätej Marty. Kristova Cirkev má tichú povahu, prináša plody bez hluku, bez vytrubovania, rastie v skrytosti a často až po rokoch utrpenia prináša svoje voňavé kvety a bohaté ovocie. Taká je Kristova a naša Cirkev.

Pán nám vysvetlil ako rastie Cirkev – v Eucharistii a v dobrých skutkoch, aj keď, tie sa zjavne nedostanú do správ. Naša duchovná rodina rastie svedectvom, modlitbou, príťažlivosťou Ducha Svätého a nie skvelými podujatiami podľa vzoru sveta. Aj tie môžu pomáhať, ale často nás privádzajú do pokušenia lákavosti. Chceli by sme, aby sa Cirkev viac zviditeľnila. Ale, čo viac môžeme urobiť pre jej zviditeľnenie, ako odovzdať ju do Ježišových rúk?!

Vonkajškovosť teda nestačí! Ježiš, ktorý nás povoláva, si vybral cestu kázania, modlitby, dobrých skutkov, cestu kríža a utrpenia. Ak chceme ísť za ním, vyberme si tú istú cestu. Verme, že Cirkev rastie aj vďaka krížu, ktorému sa svet vyhýba. Podobne ako apoštol Ondrej, veľa pokrstených mužov a žien potvrdilo vernosť Ježišovi svojím vlastným krížom a svojou krvou. Cirkev rastie aj vďaka krvi mučeníkov. A dnes je ich mnoho. Je to zaujímavé – nedostanú sa do správ. Svet to ukrýva. Duch sveta neznesie mučeníctvo, ukrýva ho. My ho však nemáme prečo ukrývať, naopak, mučeníci pre Krista sú pre nás potvrdením, že ľudia sú aj dnes pripravení položiť svoj život za Evanjelium.

V septembri na budúci rok uplynie presne 400 rokov od mučeníckej smrti troch Košických mučeníkov. Traja mladí kňazi, ktorí zostali verní Svätému Otcovi a ani po krutom mučení nezapreli Katolícku cirkev, dokázali oveľa viac ako dobre premyslené a niekedy aj násilné plány vtedajšej rekatolizácie. Marek Križin, Melichar Grodecký a Štefan Pongrác sú zvlášť pre nás, košických kňazov, veľkou výzvou a hlasnou ozvenou práve vo chvíľach, keď nás prepadne pokušenie ísť vlastnou cestou, či zjednodušiť si svoje kňazské povolanie, keď si niekedy až úzkostlivo chránime privátnu sféru a svoj voľný čas. A to platí aj pre každého veriaceho muža či ženu – každý by mal zabojovať o vernosť vo svojom povolaní – v zasvätenom živote, v manželstve, v rodine i slobodnom stave, aby sme sa nebáli dať za Ježiša celý svoj život. Potrebujeme v sebe obnoviť túžbu po vernosti v povolaní – túžbu po vernosti Ježišovi!

Preto si pripomíname našich troch hrdinov, a preto sa chceme na významné výročie ich svedectva dobre pripraviť. Budeme ich prosiť o príhovor u Boha, o požehnanie pre našu arcidiecézu, pre naše rodiny. Ich kosti v týchto mesiacoch doslova ožijú a pohnú sa – rozbehnú sa do každej jednej farnosti, aby nás vytrhli zo skepticizmu a smutného pohľadu na svet a na Cirkev. Nie je všetko iba zlé! Tak často teraz počuť hlasy, že celibát je zlý, že hierarchia je zlá, že biskupi sú zlí, kňazi sú zlí, náuka Cirkvi je zlá… Mučeníci mali na to iný názor, a zaplatili zaň vlastnou krvou!

Počúvajme ich teda dobre, čo nám chcú povedať. Aj po štyristo rokoch sú ich slová živé a ich skutky príťažlivé. Kiežby sa niečo z ich horlivosti a vernosti prilepilo na všetkých, ktorí priložia k ich relikviám svoje pery alebo prsty. Využime tento čas milosti – ďalší z veľkých Božích darov pre našu miestnu košickú Cirkev. Budujme v našej diecéznej rodine vzájomnú svornosť a spolupatričnosť, bez ohľadu na národnosť. Každý z nás, aj ako osoba, je síce iný, má inú povahu, iný charakter, ale každý z nás má niečo spoločné. Povoláva nás Pán! Vážme si na druhom to Božie povolanie! Očami Pánovho povolania sa pozerajme na tých druhých.

Drahí bratia a sestry! Všetci pokrstení sme bratmi a sestrami v Kristovi. Podstatou nášho povolania je láska a vernosť. Verná láska k Ježišovi a jeho Cirkvi! V modlitbe a slávení Eucharistie napomáhajme rastu Cirkvi. Netreba veľa slov, ani veľké plány, ani roky skúseností. Stačí mať otvorené srdce plné túžby, pokory a horlivosti. Vzývajme Pannu Máriu, tak ako ju vzývali naši mučeníci, aby nás upevnila vo vernosti. A ak raz príde Pán a zaklope, ak nás navštívi nejakou skúškou vernosti, alebo nastane čas prenasledovania pre vieru, neváhajme dať za Ježiša celý svoj život! AMEN

Katechézy pre deti – 400. výročie Košických mučeníkov

$
0
0

Pri príležitosti blížiaceho sa 400-tého výročia mučeníckej smrti sv. Košických mučeníkov, pracovníci DKÚ v Košiciach, pripravili (a pripravujeme) katechézy na detské stretnutia. Raz mesačne (od decembra 2018 do júna 2019) Vám e-mailom odošleme katechézu. Cieľom katechéz je priblížiť deťom život a poslanie sv. Košických mučeníkov.

Katechézy sú určené v prvom rade na farské detské stretnutia. Avšak po adekvátnej úprave ich môžete použiť aj v rámci detských sv. omší.

01. katechéza – Dejinné udalosti

Katechézy pre birmovancov – 400. výročie Košických mučeníkov

Narodenie Pána v Dóme sv. Alžbety

$
0
0

Na slávnosti Narodenie Pána sa v košickej katedrále 25. decembra dopoludnia prihovoril Mons. Bernard Bober , košický arcibiskup metropolita

Milí bratia kňazi, rehoľné sestry, drahí bratia a sestry v Kristovi!

Keď dnes nejaký múdry človek rieši zložité otázky života, odvoláva sa na rôzne vedecké výskumy a teórie. Možno raz príde čas, keď nám vedci budú môcť predložiť podrobné informácie ako vznikal vesmír a život. Lenže, aj keď toto všetko raz spoznáme, stále zostane nevysvetlený zmysel našej existencie. Prečo sme tu a prečo vlastne žijeme!?

Jánovo evanjelium, ktoré sme počúvali, opisuje počiatok všetkých vecí z inej strany ako veda. Ján nezačína matériou. Nehovorí o hmote, o veľkom tresku, nespomína galaxie. Ján začína duchovnou dimenziou. Bolo mu zjavené, že na počiatku všetkého bolo Slovo – Logos, ako spomína grécky originál. Cez tieto riadky očividne prehovorila Božia múdrosť, lebo týmto hymnom a týmito výrazmi i obrazmi sa dáva najavo, že Boh je počiatok i cieľ všetkého. Tento hymnus, ktorý nám do staroslovienčiny preložili aj naši vierozvestovia sv. Cyril a Metod, ide ešte viac do hĺbky a opisuje, čo je vlastne v Bohu a čo ním hýbe.

Logos nie je obyčajné slovo pospájané z hlások alebo písmen. To Slovo bolo Boh. Malo božskú podstatu. Logos teda označuje celú podstatu Boha, ktorý bol na počiatku. On je začiatok i koniec, on je Alfa i Omega, príčina i zmysel celého kozmu i nášho bytia.

Logos Boha nám približuje Božiu podstatu. Nie je to nejaká neurčitá sila. Nie je to magnetizmus, nie je to ani svetlo či teplo. Najhlbším jadrom Božej podstaty je láska. Ak teda pojem Logos z evanjelia nepreložíme výrazom Slovo, ale slovom Láska, dostaneme sa k centru celého vianočného posolstva.

Potom by riadky dnešného evanjelia zneli takto: Na počiatku bola Láska a Láska bola u Boha a tá Láska bola Boh. Ona bola na počiatku u Boha. Všetko povstalo z Lásky a bez Lásky nepovstalo nič z toho, čo povstalo. V nej bol život a život bol svetlom ľudí.

       Tu je teda odpoveď! Príčinou vzniku nášho sveta i nášho života nie je hmota, ale láska – Božia láska – dokonalá, obetavá, verná a svätá! Láska s veľkým L! Ona sa nám najviac ukázala v Božom Synovi Ježišovi Kristovi, ktorý prišiel aby nás oslobodil od hriechu, lebo hriech bráni láske. Hriech lásku zraňuje a degraduje, robí z nej sebeckú samoľúbosť. A v tom sme potrebovali pomôcť – tak vtedy ako aj dnes! Jedine Boh to mohol urobiť – iba ten, ktorý nás stvoril a najlepšie nás pozná.

Preto keď Boh prichádza na svet, aby pomohol ľuďom uzdraviť svoj život a získať večnosť, stáva sa človekom. Berie si ľudské telo z Panny Márie. A ona, hoci presne nevedela čo sa robí a ako sa to presne stane, prestala klásť otázky, na ktoré nie sú odpovede. Stačilo jej vysvetlenie, že do jej života vstúpil Boh. Vtedy pocítila pokoj a lásku. Bola veľmi šťastná že smela nosiť Boha vo svojom živote. Ona bola naplnená Božou láskou. Pomohla sprítomniť Božiu lásku v našom svete i v našom živote.

Veľmi pekne to opísal staroveký biskup Anzelm:

Boh Otec splodil toho, skrze ktorého je všetko stvorené.

Mária porodila toho, skrze ktorého všetko je zachránené pre večnosť.

Boh splodil toho, bez ktorého nie je vôbec nič.

Mária porodila toho, bez ktorého nič nie je dobré!

Drahí bratia a sestry!

Príčinou i cieľom nášho bytia je Boh, ktorý je láska. Túto pravdu našej viery si pripomíname teraz, na Vianoce. Tešíme sa z narodenia nášho Pána, ďakujeme Bohu za jeho veľký dar a aj my si dávame dary, lebo chceme byť aspoň v štedrosti podobní nášmu Bohu. Ale uvedomujeme si, že na Vianoce človek nepotrebuje veľa darov, veľa matérie – ale veľa lásky! Tú potrebujeme všetci, všade a vždy.

Sme Božie deti, máme v sebe jeho Ducha, prijímame Telo a Krv jeho Syna v Eucharistii. Preto nemôžeme žiť bez jeho lásky. Nedá sa to. Život bez Boha, ktorý je láska, nemá zmysel ani cieľ, zostáva nenaplnený a prázdny.

Prajem vám všetkým, aby ste práve teraz, na Vianoce pocítili ako veľmi Bohu záleží na nás, ako nás nekonečne miluje! Zároveň vám vyprosujem silu a odvahu ponúkať túto skúsenosť našej viery všetkým ľuďom okolo seba. Vo vašich rodinách nech zavládne Boží pokoj a jeho láska nech posilňuje všetkých vašich blízkych v jednote a vernosti. Nech má vždy miesto medzi vami vďačnosť, odpustenie, zmierenie a obetavá láska. Požehnané vianočné sviatky! AMEN


Arcidiecézna púť: Rím – San Giovanni Rotondo – Bari – 06.05.-10.05.2019

$
0
0

K O Š I C K Á   A R C I D I E C É Z N A   P Ú Ť
s pánom arcibiskupom Mons. Bernardom Boberom

Rím – San Giovanni Rotondo – Bari

 5-dňový letecký pútnický zájazd
06.05.-10.05.2019
v cene:
515,-€

 V cene je zahrnuté:   letenka Budapešť – Bari (priamo, alebo cez Rím), Rím – Budapešť, servisné poplatky, doprava lux bus, 4 x ubytovanie s polpenziou,  príručná batožina 10 kg, odbavovaná batožina 10 kg, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:  mestská  taxa  – platí sa na mieste,  cestovné lístky na metro /1 lístok 100 min. – 1,50 €, celodenný 7 €,  fakultatívne návšteva Vatikánskych múzeí /16,-€, s potvrdením biskupského úradu 8,- €/,  transfer na /z letisko Budapešť 25,-€,  vstupy                                                                    

Možný príplatok:     – poistenie liečebných nákladov v zahraničí 5,40 €

– poistenie storna zájazdu, krytie až do výšky 80 % storno poplatku, cena  10,- €

 Program zájazdu:

1.deň:  stretnutie skupiny v Košiciach, transfer na letisko do Budapešti, odlet do Bari. Po prílete  presun do centra, zastávka v Bazilike sv. Mikuláša, ktorá je skutočným skvostom a aj preto do nej smeruje mnoho pútnikov. V krypte pod Bazilikou sú pochované pozostatky sv. Mikuláša. Presun do San Giovanni Rotondo, kde žil páter Pio  od roku 1916 až do svojej smrti v roku 1968. V kláštornej kaplnke pri modlitbe 20 septembra 1918 prijal dar stigiem, ktoré nosil na svojom tele 50 rokov.  Hoci sa páter Pio snažil svoje stigmy  skrývať,  chýr o nich sa rozniesol  a do San Giovani Rotondo začali prichádzať zástupy  veriacich, aby sa zúčastnili na Piovej svätej omši a potom v dlhých radoch čakali uňho na spoveď. Ubytovanie. Po večeri individuálne možnosť účasti na modlitbe ruženca v starej Bazilike o 20.30 hod.

2. deň: po raňajkách náboženský program v San Giovanni Rotondo. Prehliadka areálu, navštívite miesta spojené so životom a pôsobením sv. pátra Pia (prehliadka Bazilík Santa Maria delle Grazie , nová Bazilika sv. Pia),  hrob a múzeum, spoločná slovenská  krížová cesta. Asi o 16 hod. odchod  do Ríma, večera, ubytovanie.

3. deň: po raňajkách Všeobecná audiencia so Svätým Otcom na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Fakultatívne návšteva Vatikánskych múzeí, prípadne výstup na kupolu. Prehliadka Baziliky sv. Petra, osobné modlitby pri hrobe sv. Jána Pavla II. a sv. Jána XXIII. Návšteva Baziliky Santa Maria Maggiore. Bazilika je  jeden z najstarších  a najvýznamnejších mariánskych chrámov na svete. Pôvodná Bazilika bola postavená v 4. stor. V roku 867 pápež Hadrián II. v chráme za prítomnosti sv. Cyrila a sv. Metoda položil na hlavný oltár slovanské bohoslužobné knihy a tak schválil staroslovenčinu ako liturgický jazyk. Prehliadka centra Ríma s antickými aj kresťanskými pamiatkami. Presun na hotel, večera, ubytovanie.

4. deň: po raňajkách návšteva Lateránskej Baziliky, kde bolo prvé sídlo pápežov. Možnosť modlitby na Svätých schodoch, ktoré dala  previesť sv. Helena z Jeruzalema do Ríma. V blízkosti sa nachádza Bazilika sv. Klementa s relikviami sv. Cyrila. Pokračovanie v náboženskom programe, Antické pamiatky – Koloseum, Forum Romanum, Trajánovo Fórum, Kapitol, Piazza Venezia, tiež svetoznáma Fontana di Trevi. Presun do Baziliky sv. Pavla za hradbami, vybudovanej nad svätcovým hrobom. Večera, ubytovanie.

5.deň:  po raňajkách odchod na letisko, odlet do Budapešti a následne transfer do Košíc.

Plagát: RÍM LETECKY AP Košice 2019

Prihlasovanie:

AWERTRAVEL
Hviezdoslavova 1469/61
905 01  Senica
tel.: 034/651 3896; tel./fax: 034/651 2995
e-mail: awertravel@awertravel.sk
i-net: www.awertravel.sk

Sviatok Panny Márie Bohorodičky v košickej katedrále

$
0
0

Vzťahy majú charakter večnosti, pripomenul  na  Nový rok  dopoludnia   počas Eucharistickej slávnosti  košický arcibiskup Mons. Bernard Bober . Zároveň všetkých povzbudil, aby sme čas, ktorý nám Pán ešte dopraje, investovali predovšetkým do vzťahov.

Milí spolubratia v kňazskej službe, seminaristi, drahí bratia a sestry v Kristovi!

Pred pár dňami som si prezeral fotoalbum, ktorý mi pripravili moji spolupracovníci k Vianociam. Sú v ňom pekné fotografie, ktoré oživujú spomienky na uplynulý rok, bohatý na rôzne stretnutia a udalosti. Keď som tie fotky uvidel, hneď som si tak klasicky povzdychol: Ako ten čas rýchlo letí! Zachytené momentky sa stali pre mňa nostalgickým dôkazom, že čas sa zastaviť nedá. Vystihol to aj výrok v latinčine, napísaný na prvej strane toho albumu: Tempus fugit!

Čas uteká! Túto skúsenosť všetkých ľudí vystihuje veľa obrazov zo Svätého Písma. Pominuteľnosť času, sveta i ľudského života veľmi pekne opisuje výrok žalmistu: Ako tráva sú dni človeka, odkvitá sťa poľný kvet (Ž 103, 15).

V dnešný deň, keď máme za sebou ďalší skončený rok a stojíme na prahu toho nového, vynára sa v nás otázka, ako môžeme zmysluplne využiť čas, ktorý dostaneme ako dar od Boha!? Ako tie ďalšie dni jednoducho nepremárniť!?

To, čo zostáva natrvalo a navždy nás ovplyvňuje, sú predovšetkým vzťahy – vzťahy k Bohu, k ľuďom a k sebe samým. Keď naplníme čas nového roka dobrými vzťahmi, nemusíme sa báť, že sa budeme hnať za zbytočnosťami a zmeškáme niečo podstatné.

O dôležitosti dobrých celoživotných vzťahov ma prednedávnom znovu raz presvedčil jeden starší manželský pár na letisku. Obaja kráčali pomaly po schodoch. Muž podopieral svoju ženu, aby sa nejako s veľkou biedou mohla dostať hore. Vtedy mu ona povedala: Vidíš, kvôli mne nám teraz uletí lietadlo. A viete, čo jej na to odpovedal manžel? – Keď sme spolu, nič nám neuletí!  

Bratia a sestry! Vzťahy majú charakter večnosti. Sám Boh, ako Trojica osôb – Otec, Syn a Duch Svätý – vložil do nás túto vzťahovú podstatu! Podstatou Boha je láska, a my, keďže sme stvorení na Boží obraz, tiež potrebujeme cítiť blízkosť a lásku inej osoby.

Vianočné obdobie, ktoré prežívane, je veľkým sviatkom Božej blízkosti a lásky. Boh cez svojho Syna Ježiša Krista chce s nami žiť a vytvárať živé vzťahy. To si vyžaduje našu dôveru a odovzdanosť. Presne takú, akú mala Panna Mária – Bohorodička, ktorá nosila Božieho Syna pod srdcom. Preto ju máme pred očami v prvý deň roka ako náš vzor vo viere.

Ona nám pripomína, že bez Božej lásky sa tá naša, ľudská, rýchlo vyčerpá a vychladne. A naozaj, keď si vieme nájsť čas a načerpať silu z Boha, ktorý je láska, potom sa dokážeme doslova rozdávať pri stretnutiach s inými ľuďmi.

Od našich konkrétnych medzi-osobných vzťahov bude veľmi závisieť, aký bude ten nastávajúci rok – či bude dobrý, alebo zlý; či bude požehnaný, radostný, alebo nedajbože smutný. Sú veci, ktoré ovplyvniť nemôžeme, no sila modlitby a Eucharistie, pravdivosť našich slov, dobrota nášho srdca, dobré slovo, solidarita, slušnosť, nezištnosť a obetavosť pre iných – to všetko sa môže stať svetlom pre ľudí, ktorí si sami nevedia pomôcť, alebo sa trápia v živote.

Verme, že na nijaký dobrý skutok sa nezabudne. Vráti sa zúročený naspäť a stáva sa, že dokáže otvoriť nielen srdce, ale aj nebo. A hoci čas plynie a všetko raz pominie, vzťahy a dobré skutky zostanú naveky.

Veľmi silno to zachytil ten fotoalbum, ktorý som si na Vianoce prezeral. Áno, na jeho prvej strane bolo síce napísané: Tempus fugit! – Čas uteká! Ale na jeho poslednej strane stálo: Amor manet! – láska zostáva! A toto bude podstatné aj pre ďalší nový rok i celý náš život. Amor manet – láska zostáva – je večná!

Preto všetok čas, ktorý nám Pán ešte dopraje, investujme predovšetkým do vzťahov. Stávajme sa viac podobní Ježišovi. Postavme ďalší rok na tom, čo pretrvá večnosť. Postavme svoj život na láske! Verme a dôverujme Bohu, odovzdajme mu celý život, lebo on ľudský život dobre pozná, žil a žije ho s nami, medzi nami a v nás.

Všetkým vám vyprosujem požehnaný nový rok! Prajem vám, aby boli vaše vzťahy a celé rodiny upevnené v Božej láske. Nech vás Pán zachová v potrebnom zdraví a pri sile, aby ste tento rok s jeho pomocou začali, a s jeho milosťou aj šťastne zavŕšili. AMEN

 

Arcidiecézna púť: Rím – Szombathely – Loreto – 04.05.-10.05.2019

$
0
0

K O Š I C K Á   A R C I D I E C É Z N A   P Ú Ť
s pánom arcibiskupom Mons. Bernardom Boberom

Rím – San Giovanni Rotondo – Szombathely – Loreto

 7-dňový autobusový pútnický zájazd
04.05.-10.05.2019

v cene: 395,-€

 V cene je zahrnuté:  doprava lux bus, 5 x ubytovanie s polpenziou, duchovný doprovod, sprievodca

V cene nie je zahrnuté:  mestská  taxa  – platí sa na mieste,  cestovné lístky na metro /1 lístok 100 min. – 1,50 €, celodenný 7 €,  fakultatívne návšteva Vatikánskych múzeí /16,-€, s potvrdením biskupského úradu 8,- €/,  vstupy

Možný príplatok:

 – poistenie liečebných nákladov v zahraničí 7,56  €

– aj poistenie storna zájazdu, poistné  krytie do výšky 80 % storno poplatku, cena  14,– €

– sedadlo v prednej časti autobusu 15,– €

 Program zájazdu:

 1.deň:  odchod z Košíc cca o 9.00 hod. do Szombathely /historické Savaria/, kde sa narodil okolo roku 316  sv. Martin, patrón mesta.  Historickú cestu sv. Martina v meste lemujú umelecké diela Tamása Somogyiho, pripomínajúce jednotlivé epizódy z jeho života.  Prechádza od Kalvárie cez most ponad rieku Perint ku Katedrále, semináru a Biskupskému palácu. Pokračuje cez námestie Savaria až do Kostola sv. Martina. Nápis „HIC NATUS EST S.MARTINUS“ oznamuje: Tu sa narodil sv. Martin. Pred kostolom je súsošie, pripomínajúce udalosť, keď sv. Martin po návrate do Savaria pokrstil svoju matku. Cintorín sv. Martina je jeden z najstarších v Maďarsku, kde sa pochováva bez prerušenia viac ako 2000 rokov. Tu boli pochovaní aj prví kresťania. Večera, ubytovanie.

2. deň: skorej ráno odchod do významného pútnického miesta Loreto. V Bazilike P. Márie Loretskej sa nachádza dom sv. Rodiny v ktorom žila Panna Mária s Ježiškom a sv. Jozefom v Nazarete. Keď v roku 1263 Svätá zem definitívne padla do rúk islamu, dom Svätej rodiny bol zbúraný. Podľa legendy však príbytok Svätej rodiny unikol skaze a bol zázračne prenesený  anjelmi cez hory a more, najprv do Dalmácie. 10. mája 1291 postavili dom na zem v Trsatu nad Rjekou. V noci na 12. decembra dom zmizol a anjeli ho premiestnili na pobrežie Jadranského mora do oblasti Recanati. Posledné premiestnenie bolo 7. septembra 1295 do Loreta. Svätá omša, večera, ubytovanie.

3.deň: náboženský program v Lorete, slovenská svätá omša, osobné modlitby. Presun v poobedňajších hodinách do San Giovanni Rotondo, kde žil páter Pio  od roku 1916 až do svojej smrti v roku 1968. V kláštornej kaplnke pri modlitbe 20 septembra 1918 prijal dar stigiem, ktoré nosil na svojom tele 50 rokov.  Hoci sa páter Pio snažil svoje stigmy  skrývať,  chýr o nich sa rozniesol  a do San Giovani Rotondo začali prichádzať zástupy  veriacich, aby sa zúčastnili na Piovej svätej omši a potom v dlhých radoch čakali uňho na spoveď. Ubytovanie. Po večeri individuálne možnosť účasti na modlitbe ruženca v starej Bazilike o 20.30 hod.

4. deň: po raňajkách náboženský program v San Giovanni Rotondo. Prehliadka areálu, navštívite miesta spojené so životom a pôsobením sv. pátra Pia  (prehliadka Bazilík Santa Maria delle Grazie, nová Bazilika sv. Pia),  hrob a múzeum, spoločná slovenská  krížová cesta. Asi o 16 hod. odchod  do Ríma, večera, ubytovanie.

5.deň: po raňajkách Všeobecná audiencia so Svätým Otcom na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Fakultatívne návšteva Vatikánskych múzeí, prípadne výstup na kupolu. Prehliadka Baziliky  sv. Petra, osobné modlitby pri hrobe sv. Jána Pavla II. a sv. Jána XXIII. Návšteva  Baziliky Santa Maria Maggiore. Bazilika je  jeden z najstarších  a najvýznamnejších mariánskych chrámov na svete. Pôvodná Bazilika bola postavená v 4. stor. V roku 867 pápež Hadrián II. v chráme za prítomnosti sv. Cyrila a sv. Metoda položil na hlavný oltár slovanské bohoslužobné knihy a tak schválil staroslovenčinu ako liturgický jazyk. Prehliadka centra Ríma s antickými aj kresťanskými pamiatkami. Presun na hotel, večera, ubytovanie.

6. deň: po raňajkách návšteva Lateránskej Baziliky, kde bolo prvé sídlo pápežov. Možnosť modlitby na Svätých schodoch, ktoré dala  previesť sv. Helena z Jeruzalema do Ríma. V blízkosti sa nachádza Bazilika sv. Klementa s relikviami sv. Cyrila. Pokračovanie v náboženskom programe, Antické pamiatky – Koloseum, Forum Romanum, Trajánovo Fórum, Kapitol, Piazza Venezia, tiež svetoznáma Fontana di Trevi. Presun do Baziliky sv. Pavla za hradbami, vybudovanej nad svätcovým hrobom. Odchod nočnou jazdou na Slovensko.

7.deň:  príchod do Košíc okolo obeda.

Plagát – Arcidiecézna púť – Rím – Loreto 2019

Prihlasovanie:

AWERTRAVEL
Hviezdoslavova 1469/61
905 01  Senica
tel.: 034/651 3896; tel./fax: 034/651 2995
e-mail: awertravel@awertravel.sk
i-net: www.awertravel.sk

Arcidiecézna púť: Mexiko a Acapulco – 06.11.-17.11.2019

$
0
0

 

K O Š I C K Á   A R C I D I E C É Z N A   P Ú Ť
s pánom arcibiskupom Mons. Bernardom Boberom

PÚTNICKÉ  MEXIKO
A NEOPAKOVATEĽNÉ ACAPULCO

12-dňový letecký pútnický zájazd
06.11.-17.11.2019

v cene: 1690,-€

V cene je zahrnuté:

  • 10 x hotelové ubytovanie ***/****/***** s polpenziou
  • medzinárodná letenka Budapešť – Mexico City – Budapešť, letiskové poplatky
  • doprava lux bus počas celého programu
  • miestny profesionálny  sprievodca + slovenský sprievodca kňaz
  • všetky prehliadky a vstupy podľa programu

V cene nie je zahrnuté: obslužné   90,- USD (platí sa priamo sprievodcovi na mieste)

  • transfer z Košíc na letisko a z letiska Budapešť 25,- €

Možný príplatok:  komplexné cestovné poistenie 40,80 €, fakultatívne výlety

 

Program zájazdu:

1.deň:  transfer z Košíc na letisko do Budapešti, následne odlet do Mexico City. Nachádza sa v nadmorskej výške 2.240 m n.m. Po prílete transfér na hotel, večera, ubytovanie.

2.deň: skoro ráno prílet do Mexiko City, návšteva Tlatelolco.  Pokračujete prehliadkou baziliky, svätá omša. Guadalupe –  najslávnejšie pútnické miesto Latinskej Ameriky. Prehliadka starej a novej baziliky  Panny  Márie Guadalupskej,  kde sa uchováva zázračný obraz Panny Márie. Náboženský program. Prehliadka hlavného námestia Zocalo, (v prípade, že bude Národný palác zatvorený, sprievodca vyberie návštevu niektorých iných pamiatok  ako napr.: Edificio de Correos Monumento al Caballito, Bar la Opera, Casa de los Azulejos, Iglesia de san Francisco, námestie Santo Domingo). Uvidíte ruiny hlavného chrámu Aztékov (z vonku), ako aj katedrálu, večera na hoteli.

3.deň: odchod do Cuernavaca, ktoré je vďaka svojej stálej teplote okolo 27 oC nazývané aj mestom „nekonečného leta“. Prehliadka mesta. Nachádza sa tu katedrála, ktorá je najznámejšia na americkom kontinente a palác El Palacio de Cortés, odkiaľ španielsky dobyvateľ Cortés v rokoch 1522-32 vládol (zatvorený pondelky).  Pokračovanie do Acapulca, prehliadka, svätá omša v Sagrado Corazon a šou na zrázoch, večera, ubytovanie.

4. a 5. deň: raňajky, svätá omša, celodenný oddych na plážach v Acapulcu, večera, ubytovanie.

6.deň: po raňajkách odchod do jedného z najkrajších koloniálnych miest v zemi Taxco. Tomuto koloniálnemu skvostu priniesla bohatstvo ťažba striebra. Mesto bolo vystavané na vrchole hory, v ktorej sa striebro ťažilo a Taxco je svojimi striebornými výrobkami preslávené dodnes. Dominantou mesta je kostol Santa Priscila, sv. omša. Večera, ubytovanie v Taxco. 

7.deň: po raňajkách odchod do Puebly,  ktorá sa nachádza na úpätí pohoria Sierra Madre del Sur a je obklopená sopkami Popocatepetl, Iztaccihuati, Pico de Orizaba a La Malinche. Puebla leží vo výške 2.200 m, je štvrtým najväčším mexickým mestom. Návšteva dedinky Cholula s kostolmi z 18. storočia, kde sa prelínajú vplyvy indiánskeho umenia a kresťanského náboženstva.  Tonantzintla –  jeden z najvýznamnejších kostolov v indiánskom barokovom slohu. Stavali ho takmer 300 rokov. Interiér je celý pozlátený. Večera a ubytovanie.

8.deň:  pokračovanie do Tlaxcala, návšteva Cacaxtla – archeologické nálezisko objavené asi pred 30 rokmi, s unikátnymi starými freskami na prírodnej doske s rozmermi 200 x 25 metrov. Olmécko-xicalanská civilizácia obchodníkov a bojovníkov po sebe zanechala veľmi realistické nástenné maľby v žiarivých farbách, väčšinou predstavujú krvavé vojnové motívy. San Miguel del Milagro a svätá omša. Pokračujete do Ocotlan – sanktuárium Panny Márie z Ocotlan je na návrší, vybudované na pamiatku zjavenia Panny Márie na tomto mieste v  roku 1541. Prvý kostol bol postavený v 16. storočí, novší kostol je z konca 17. storočia v barokovom slohu. Bol vybudovaný na mieste, kde Panna Mária, vypočujúc modlitbu Juana Diega, nechala vytrysknúť prameň vody počas sucha v roku 1541. Voda z prameňa bola posvätená a mala liečivé účinky. Stavbu  kostola začal  v roku 1670 otec Juan Escobar a do roku 1691 apsida bola dokončená. Transept a kupoly boli dokončené začiatkom 18 stor. Na fasáde sú vysoké reliéfy z bielej malty v kontraste so stenami z červenej pálenej tehly, oltár je veľkolepý. Večera a ubytovanie v Puebla.

9.deň: pokračujete do Mexiko City, návšteva  Národného antropologického múzea, ktoré sa nachádza v parku Chapultepec. Múzeum bolo otvorené v roku 1964 a disponuje 23 stálymi expozíciami na ploche 79 700 m³. Okolo budovy sa nachádza rozsiahly komplex záhrad, ktoré sú zdobené replikami sôch, pyramíd. K najzaujímavejšej časti komplexu po architektonickej stránke patrí betónový dáždnik, ktorého gigantickú strechu drží jediný pilier. Svätá omša v Guadalupe, večera a ubytovanie.

10. deň: po raňajkách návšteva Tulpetlac – kostola a svätá omša. Návšteva najznámejšej  mexickej  archeologickej lokality Teotihuacan. Je vzdialená od Mexico City 50 km. Prezriete si pyramídu Slnka, pyramídu Mesiaca, zvyšky pôvodných palácov a Triedu mŕtvych. Návrat do Mexico City, večera, ubytovanie.

11.deň: po raňajkách pokračovanie v náboženskom programe v Guadalupe, podvečer transfer na letisko a následný odlet do Európy.

12. deň: prílet do Budapešti vo večerných hodinách a následne transfér do Košíc.

Plagát – Mexiko AP Košice 2019

Prihlasovanie:

AWERTRAVEL
Hviezdoslavova 1469/61
905 01  Senica
tel.: 034/651 3896; tel./fax: 034/651 2995
e-mail: awertravel@awertravel.sk
i-net: www.awertravel.sk

 

Pozvánka na konferenciu v utorok 15. januára

$
0
0

Vedecká konferencia pri príležitosti 400 – rokov od smrti Sv. Košických mučeníkov  má názov Fenomén mučeníctva v Košickej arcidiecéze. Konferencia sa uskutoční 15. januára 2019 o 09:30 h v aule Teologickej fakulty v Košiciach, Katolíckej univerzity v Ružomberku, Hlavná 89. Konferencii bude predchádzať slávnostná sv. omša v kostole Najsvätejšej Trojice (Premonštrátov) o 08:00 h.  Sprievodnou udalosťou  konferencie bude pomenovanie auly Teologickej fakulty v Košiciach, Katolíckej univerzity v Ružomberku menom sv. Košických mučeníkov. Sv. Konferencii bude predchádzať slávnostná sv. omša v kostole Najsvätejšej Trojice (Premonštrátov) o 08:00 h.

Na Gymnáziu sv. Košických mučeníkov sa konala konferencia v rámci prípravy na 400. výročie ich smrti

$
0
0

V kontexte jubilea 400. výročia smrti sv. Košických mučeníkov, ktoré slávi Košická arcidiecéza, sme v utorok 8.1.2019 usporiadali konferenciu k Roku sv. Košických mučeníkov. Konferencii predchádzala sv. omša, ktorú slávil Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup spolu so školským kaplánom Jánom Kocúrkom a farárom farnosti Košice – KVP Petrom Sykorom. Na sv. omši boli prítomné aj putovné relikvie sv. Košických mučeníkov.

Konferenciu na Gymnáziu sv. Košických mučeníkov otvoril Mons. Marek Forgáč svojim úvodným slovom i osobným svedectvom o sile patrónov sv. Košických mučeníkov. V súlade s harmonogramom konferencie svoje príspevky na tému Historické a filozofické aspekty života sv. Košických mučeníkov predniesli Lukáš Simočko a Matej Rešetár. Dvaja zo sv. Košických mučeníkov boli jezuiti a jeden ostrihomský kanonik. Po nich nasledoval príspevok Mgr. Jána Kocúrka na tému Formovanie k odvahe v cirkvi a na katolíckej škole. Problematiku kresťanskej symboliky v diele J. R. R. Tolkiena rozoberal ThDr. Pavol Hrabovecký, PhD., ktorý interaktívnou formou prezentoval niekoľko skutočností, ktoré nájdeme v diele Pán prsteňov.

Konferencia sa stretla s veľmi pozitívnou spätnou väzbou zo strany hostí, pedagógov i žiakov. Vedecké podujatie na pôde gymnázia podporuje akademický a vedecký prvok vo vzdelávaní, komunikačné a prezentačné zručnosti.

Spojená škola sv. Košických mučeníkov bola založená v roku 2004. V roku 2019 si škola pripomína 15. výročie založenia  a organizuje rôzne sprievodné aktivity aj v jubileu 400. výročia smrti sv. Košických mučeníkov.

Organizátor konferencie: Gymnázium sv. Košických mučeníkov v Košiciach

Fotografie zverejnené so súhlasom dotknutých osôb.

Milan Koščo

Petícia – ukončenie prevádzky a likvidácia Odkaliska Poša

$
0
0

Z dôvodu nadmerného enviromentálneho zaťaženia  likvidáciou nebezpečných odpadov obsahujúcich arzén (As), polychlórované bifenyly (karcinogénne PCB látky), zinok (Zn), kadmium (Cd), chróm (Cr), meď (Cu), ortuť (Hg) v Odkalisku Poša, čo spôsobuje extrémne znečistenie životného prostredia a negatívne dopady na ľudské zdravie, požadujeme ukončenie prevádzky Odkaliska Poša a jeho následnú sanáciu.

Z tohto dôvodu bola 21.08.2018 spustená petícia, ktorej cieľom je vyzbierať minimálne 30 000 podpisov od občanov. Petícia je adresovaná Ministerstvu životného prostredia SR.

V prílohe vám posielame vyhlásenie a petičný hárok. Petíciu je možné podpísať aj v elektronickej podobe na priloženom linku: https://www.peticie.com/peticia_za_ukonenie_prevadzky_odkaliska_poa_a_jej_naslednu_sanaciu

POSA – Vyhlásenie k petícii

POSA – -Petičný hárok


Uloženie relikvií Anny Kolesárovej do Misijného kríža

$
0
0

Putovanie Misijného kríža na Slovensku  sa  začalo v piatok 11. januára. Ide o  kríž , ktorý bol požehnaný 20. novembra 2017 Svätým otcom, pápežom Františkom ako symbol  52. Medzinárodného eucharistického kongresu, ktorý sa uskutoční na budúci rok  v Budapešti.

Zvláštnosťou je, že sú v ňom uložené relikvie dvadsiatich siedmych svätcov,  nie len z  nedávnej minulosti, ale i z pradávnych období. Svätí pochádzajú nie len z Maďarska, ale z celého bývalého východného bloku.

Popri Sv. košických mučeníkoch – Štefana Pongráca,  Melichara Grodeckého a Marka Križina  i  Blahoslavenej Sáry Salkaházi,  kríž bude zdobiť aj relikvia  Blahoslavenej Anny Kolesárovej.

Jej uloženie sa  uskutoční zajtra 15. januára počas Eucharistickej slávnosti s košickým arcibiskupom Bernardom  Boberom, ktorá začína o 8.00 v premonštrátskom  kostole Najsvätejšej Trojice  v Košiciach.

Konferencia o Svätých košických mučeníkoch

$
0
0

Program konferencie s názvom Fenomén mučeníctva v Košickej arcidiecéze sa začal Eucharistickou slávnosťou v kostole Najsvätejšej Trojice.

Biskup  Marek Forgáč v homílii pripomenul že Sv. košickí mučeníci ako odpoveď na  krutú moc, kôli ktorej trpeli  nevinní , vytvárali  koncentráciu lásky,  nebojovali mocou ale, bojovali láskou , úctou a vernosťou.

„Pri našich troch svätcoch si uvedomujeme duchovný potenciál východnej európy. Ďakujme Bohu za nich  a obnovme v sebe túžbu po vernosti“, dodal na záver .

Pred koncom slávnosti Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup symbolicky priložil na Misijný kríž , ktorý putuje po  Slovensku , relikvie blahoslavenej Anny Kolesárovej.

Presne 15. janurára v roku 1905, teda pred 114 rokmi boli umučení rehoľníci beatifikovaní. Ako povedal košický arcibiskup a metropolita Bernard Bober v úvode konferencie, príkladom viery týchto svätcov sa môžu ľudia i dnes i inšpirovať a formovať aj ďalšie generácie.

Mons. Viliam Judák, nitrianský biskup, hovoril o fenoméne mučeníctva ako o najvyššom stupni svedectva o Kristovi.

Prof. Peter Zupko cez množstvo zaujímavých faktov i dokumentov zdôraznil , že Sv. košickí mučeníci neboli ani zďaleka jediní, ktorí boli v tom čase mučení pre vieru.

Melichara Grodeckého a jeho svedectvo i cestu k povolaniu  pripomenul jezuita páter Milan Hudáček. Na pátra Františka Paňáka ako protagonistu kultu  koš. mučeníkov poukázal ThDr. Jozef Gnip  a Mons. Marián Čižmár vyzdvihol  prínos jezuitu Michala Fedora pri šírení úcty a svätorečení.

Košických mučeníkov vyhlásil za svätých pápež sv. Ján Pavol II.  Spomienky na prípravu i realizáciu svätorečenia zazneli od Mons. Petra Holeca.

Jozefovi Pastirovi a jeho väzbe za socializmu sa venoval dekan TF Cyril Hišem.

Po prestávke Doc. Peter Sedlák hovoril o mučeníkoch z  františkánskeho rádu  na území Košickej  arcidiecézy, Roland Bőőr o Štefanovi Eliášovi Iglódym a záver patril učeniu pápežov v encyklikách o socializme a komunizme , ktoré predniesol ThDr. Daniel Boleš.

Po skončení prednášok košický arcibiskup  Bernard Bober požehnal a slávnostne pomenoval aulu Teologickej fakulty na Aulu Svätých košických mučeníkov.

Stretnutie kňazov angažujúcich sa v pastoračnej činnosti pre mladých

$
0
0

Hľadať odpovede na otázky, vymieňať si skúsenosti a diskutovať na aktuálne témy. Takáto bola náplň stretnutia kňazov, ktorí pracujú s mladými na území Košickej arcidiecézy. V Kňazskom seminári sv. Karola Boromejského v Košiciach sa vo štvrtok 24. januára  zišli diecézni aj rehoľní kňazi aktívni v pastorácii mládeže spoločne s arcibiskupom Bernardom Boberom a pomocným biskupom Markom Forgáčom.

Myšlienka na pravidelné stretávania kňazov pracujúcich s mládežou vznikla spontánne medzi kňazmi, a od roku 2017 sa už tieto stretnutia konajú pravidelne.  Program stretnutia pozostával zo svätej omše v kaplnke kňazského seminára. Nasledovala prednáška Jozefa Kadlica, kňaza pôsobiaceho v Centre pre mládež v diecéze Litoměřice (ČR). Téma, ktorej sa venoval bola pastorácia mládeže a príprava mladých ku sviatosti birmovania v podmienkach Českej cirkvi. No a práve téma prípravy mladých na sviatosť birmovania bola aj hlavnou témou stretnutia. Ako uviedol  biskup Marek Forgáč „Najdôležitejšou časťou stretnutia je práca v skupinách, kde sú pripravené body, o ktorých diskutujeme. Naše rozhovory nakoniec vyhodnotíme a prijmeme závery. Dôležitou je napríklad aj téma samotných príprav na sviatosť birmovania. Vo farnostiach totiž prebieha rôzne a možno by stálo za uváženie jej zjednotenie. Prípadne zjednotenie posudzovania kritérií vhodnosti, alebo nevhodnosti kandidátov na sviatosť birmovania. Zaujímajú nás názory kňazov na tieto otázky.“

Ďalšie stretnutie kňazov angažujúcich sa v pastoračnej činnosti pre mladých bude opäť o rok.

Deň zasväteného života 2019

$
0
0

Dvadsiaty druhý Deň zasväteného života pripomenuli rehoľníci a rehoľníčky Košickej arcidiecézy spolu so svojimi biskupmi.

Košický arcibiskup Bernard Bober, pomocný biskup Marek Forgáč a asi 200 rehoľníkov, rehoľníčok či členovia sekulárnych inštitútov sa spoločne stretli v Dominikánskom kostole Nanebovzatia Panny Márie, kde začali Deň zasväteného života svätou omšou.

V homílii sa pomocný biskup Marek Forgáč zameral na sviatok Hromníc. Tento sviatok poznáme v tradícii ako mariánsky sviatok Očisťovania Panny Márie, vo východnej liturgii sa tento sviatok nazýva sviatkom Stretnutia nášho Pána, ale ako najdôležitejší vyzdvihol rozmer obety. Hromnice – Sviatok obetovania Pána. „Každý z nás má mnoho darov. Sme zasvätení. Teda darujem Bohu a nie hocičo, ale darujme všetko.

Každé zasvätenie je totálne zasvätenie, to znamená celkom všetko odovzdávať Bohu. Dokonca v tom momente, kedy sa človek vo svojej krehkosti odovzdáva Bohu, platí, že dávam všetko, čo mám, aj to, o čom neviem, že to mám a v budúcnosti to môžem objaviť. Teda vo chvíli zasvätenia sa nemusíme poznať celkom a ani sa nepoznáme. Počas života človek objavuje nové a nové dary a prekážky svojho života, ale v tej chvíli je už všetko odovzdané Bohu. Všetko, aj to, o čom neviem, že to mám. Ak niekto zasvätený alebo zasvätená objaví neskôr, že má schopnosti vzdelávať sa, intelektuálne rásť, to nie je dôvod, aby som zanechal zasvätený život. Práve naopak, to už bolo darované Bohu. Ak objavím nové vzťahy, ak objavím nové dary, ak objavím novú atraktívnosť svojho života, to všetko je Bohu darované. Pretože zasvätenie je totálne darovanie, aj s tým, o čom neviem, že to mám, ale v budúcnosti to môžem objaviť.“

Stretnutie pokračovalo v Dominikánskom kultúrnom centre Veritas, kde najprv vystúpil otec biskup Marek Forgáč s prednáškou o prekážkach k radostnému prežívaniu vernosti v zasvätenom živote. Prítomným sa prihovoril so svojím svedectvom aj don Jozef Luscoň SDB, ktorý poukázal, že bl. Títus Zeman nebol len mučeníkom, ale všedným rehoľníkom, ktorý žil naplno svoje zasvätenie v každodennom živote. V závere sa prítomným prihovorila aj sestra Hermana Matláková SMVS, ktorá hovorila o mediálnej príprave k blahorečeniu Anny Kolesárovej. Nakoniec si všetci prítomní pozreli krátky dokumentárny film z aktivít spoločnej Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku.

Púť radosti vo Vysokej nad Uhom

$
0
0

Domček Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom aj tento rok žije aktivitami. Od 8. – do 10 . februára tu prebiehala 79. púť radosti. Stretnutie mladých od 15 rokov sa koná pravidelne štyri krát v roku a  tento víkend pritiahla takmer 400 účastníkov.

Téma stretnutia mala názov: ZÁZRAK LÁSKY – Tajomstvo skryté od vekov. Program pútí radosti má za roky počas ktorých prebieha svoj klasický program zahŕňajúci  prácu v skupinkách, prednášky, či návštevu rodiska blahoslavenej Anky Kolesárovej. Samozrejme nechýbajú ani sväté omše a hostia púte.

Tentoraz bol hlavným hosťom košický arcibiskup Mons. Bernard Bober, ktorý počas sobotňajšej svätej omše požehnal základný kameň plánovanej prístavby Pastoračného centra Anny Kolesárovej.

Ako sa vyjadril arcibiskup Bober: „Rozhodli sme sa že budeme rozširovať kapacitu Domčeka pre prijatie väčšieho množstva pútnikov. Ak sa všetko podarí a nájdeme ochotných ľudí, dobrodincov, chceli by sme rozšíriť službu na tomto pútnickom mieste Anky Kolesárovej. Radi  by sme tu prijímali nielen ľudí z našej diecézy, ale z celého Slovenska. Dokonca tu mávame pútnikov aj zo zahraničia. Takže toto je náš plán a verím, že tento požehnaný základný kameň čoskoro založíme do novej stavby.“

Svätá omša v sobotu podvečer priniesla ešte jedno prekvapenie.

Rektor Pastoračného centra Anky Kolesárovej Pavol Hudák predstavil mladým prstienok inšpirovaný relikviárom Anky Kolesárovej. „Tento prstienok nesie tri kvietky symbolizujúce tri zdravasy, podobne ako na relikviári. Dievča, ktoré ho bude nosiť bude nosiť symbol svojej vnútornej krásy. Dá najavo že chce budovať čistý vzťah, chce ostať vnútorne slobodná a vnútorne dokonalá cez Božie milosrdenstvo. Nuž a čakáme sami, aké ovocie tento prsteň prinesie medzi mladými“ dodal Pavol Hudák.

Prsteň Anky Kolesárovej sa bude dať zakúpiť priamo vo Vysokej nad Uhom a jeho kúpou sa podporí stavba pastoračného centra. 79. Púť radosti ďalej pokračovala spoločným moderovaným večerom, svedectvami a adoráciou. Najbližšou aktivitou pre mladých bude Víkend dobrovoľníkov od 8. do 10. marca.

Viewing all 1038 articles
Browse latest View live