Quantcast
Channel: Arcibiskupstvo Košice | Archidioecesis Cassoviensis
Viewing all 1038 articles
Browse latest View live

V piatok bude deň modlitby a pôstu za pokoj vo svete, pripája sa i eRko

$
0
0

Bratislava 22. februára (TK KBS) Svätý Otec František vyhlásil 23. február 2018, piatok Prvého pôstneho týždňa za Deň modlitby a pôstu za pokoj v Demokratickej republike Kongo, v Južnom Sudáne a na celom svete.

„Vzhľadom na tragické pretrvávanie konfliktných situácií v rozličných častiach sveta, pozývam všetkých veriacich k osobitnému Dňu modlitby a pôstu za pokoj, a to 23. februára 2018. Obetujeme ho osobitne za obyvateľov Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu,“ povedal pápež František. K iniciatíve sa dá zapojiť „takými formami, aké budú považovať za vhodné,“ prihovoril sa veriacim Svätý Otec 4. februára pri modlitbe Anjel Pána.

Do Dňa modlitby a pôstu za pokoj vo svete pozýva pápež František aj Slovákov. Vyplýva to z listu, ktorý poslal apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello Mons. Stanislavovi Zvolenskému, predsedovi Konferencie biskupov Slovenska, ktorá pozýva všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa do slávenia tohto dňa zapojili.

„Cez Dobrú novinu pomáhame ťažko skúšaným ľuďom v Južnom Sudáne už 20 rokov. Radi odpovieme na pozvanie Pápeža Františka a zapojíme sa v piatok 23.2.2018 do celosvetovej iniciatívy modlitieb a pôstu za pokoj na svete, zvlášť v Južnom Sudáne, Demokratickej republike Kongo a v Sýrii.” uviedol riaditeľ Dobrej noviny Marián Čaučík.

„V spolupráci s partnermi z medzinárodnej organizácie “Solidarity with South Sudan” ponúkame na tento účel modlitby a materiály pre farnosti a spoločenstvá, ktoré sa chcú pridať ku tejto dôležitej iniciatíve Svätého Otca.”

Ponúkame na stiahnutie:

– homília Svätého Otca Františka (SKEN)

– modlitby za pokoj (SKEN)

– pôst za pokoj (SKEN)

TK KBS informoval Jozef Magda


Pôstna polievka v Košiciach

$
0
0

Za tradičnú môžeme už nazvať akciu Katolíckeho hnutia žien Slovenska, ktorá sa uskutočňuje  v pôste pod názvom Podeľme sa! Zakúpením pôstnej polievky za dobrovoľný príspevok prispeli  darcovia na výstavbu krízového centra Vincentínum v Košiciach – Šaci.

Pôstna polievka sa podávala 27. februára  v Košiciach v priestoroch Dominikánskeho centra Veritas, a do jej vydávania boli zapojení aj košickí biskupi. Pomocný biskup Mons. Marek Forgáč a košický arcibiskup Mons. Bernard Bober radi prijali možnosť vydávať jedlo, aby tak poďakovali ľuďom ochotným pomáhať. Ako pre Rádio Lumen zdôraznil Mons. Bober „V kresťanstve je úplne samozrejmé, že evanjelizáciu spájame s charitou.

Viera sa má prejavovať aj životom, pomocou, dobrými vzťahmi a toto treba rozvíjať. Myslím si, že dnes, keď ľudia vidia dobré skutky, tak majú bližšie k Bohu“.

Radoslav Dráb z organizácie Úsmev ako dar, ktorá podujatie organizovala, vyjadril vďačnosť všetkým, ktorí prišli na pôstnu polievku a boli ochotní podeliť sa.

„Aj vďaka nim sa v košickej Šaci tento rok otvorí krízové centrum pre rodinu a deti Dorka s kapacitou pre asi 20 klientov. Krízové centrum nazvané Vincentínum vyrastá z objektu pôvodne rodinného domu pri kostole v centrálnej časti mestskej časti Šaca a bude súčasťou slovenskej siete krízových centier Dorka.

Pozostávať bude zo štyroch bytových jednotiek so zázemím pre sociálnu prácu s rodinami a ak Boh dá, prvá časť centra bude hotová a uvedená do prevádzky v máji.“ Vďaka štedrým darcom sa v Košiciach podarilo vyzbierať 1641,44 Eur.

Veľká vďaka a Pán Boh zaplať.

Tím Rady pre mládež zverejnil šiestu katechézu v duchovnej príprave P18

$
0
0

Bratislava 1. marca (TK KBS) Tím Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) zverejnil šiestu zo série deviatich katechéz v duchovnej príprave Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove a Svetových dní mládeže (SDM) v Paname. Prináša ju na stránke www.narodnestretnutiemladeze.sk(v časti Odvážny rok). Prvých päť pozvalo mladých k odvahe zmeniť sa, dôverovať, rozmýšľať, odvahe žiť v pravde a odvahe nechať sa uzdraviť. Najnovšia je o odvahe uveriť.

Novinka začína opäť špeciálnym listom pre mladých ľudí. Napísal ho františkán Filip Čierny, ktorý stojí aj za textom novej adorácie. Katechéza tiež prináša aj nové aktivity. Seriál mariánskych modlitieb od rožňavského biskupa Stanislava Stolárika približuje tentokrát najznámejší chválospev Magnifikat. Katechéza prináša aj špeciálnu novinku. Tento mesiac si pripomenieme 30. výročie Sviečkovej manifestácie. Tím P18 k tomuto výročiu venoval jednu špeciálnu aktivitu Odvaha sviec. Súčasťou katechézy je aj nová divadelná hra. Napísal ju salezián Maroš Husár. Záverečnou časťou je nová pieseň Odvážneho roka. Skladbu “Večný prístav“ vytvorila Táňa Danková so skupinou FireFly. .

Príprava “Odvážny rok” začala po vlaňajšom blahorečení slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana. Za každou novinkou, ktorá pripraví mladých na P18 v Prešove a SDM v Paname, stojí tím skúsených lektorov. Počas celej prípravy ponúkajú mladým deväť postáv z evanjelia podľa apoštola Jána, ktoré súvisia s vodou a s odvahou. Aktivity sú vhodné pre mladých, ale aj pre kňazov, katechétov a učiteľov. Odvážny rok nadväzuje na dve podobné kampane z minulosti – Milosrdný a Čistý rok.

Prípravu Národného stretnutia mládeže P18 v Prešove je možné podporiť na čísle účtu IBAN: SK27 0200 0000 0034 3335 3358, alebo darcovskou sms v tvare DMS medzera P18 na číslo 877. Cena DMS je 2€ v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. P18 z nej dostane 96%.

TK KBS informoval Komunikačný tím P18

Pomocný biskup Mons. Forgáč udelil ministériá lektorátu a akolytátu seminaristom

$
0
0

V sobotu 24.2. 2018 sme my štvrtáci prijali ministérium akolytátu a bratia tretiaci ministérium lektorátu. Mnohí ľudia nevedia ani čo to ten „lektorát“ či „akolytát“ je. V skratke povedané ide o službu v spoločenstve a pre spoločenstvo. Služba lektora, ako toho kto Božie slovo číta na bohoslužbách, alebo aj v súkromí, ale hlavne Božím slovom sa živí a šíri ho ďalej. A služba akolytu, ako toho, ktorý pomáha pri Pánovom oltári diakonom a kňazom pri liturgických úkonoch. Je zároveň mimoriadným rozdávateľom sv. príjmania v prípade potreby. Obe služby sa vyznačujú svojou vážnosťou a tak ich treba aj brať. Je to zároveň ďalším krokom na našej ceste ku kňazskému sväteniu. Za udelenie týchto ministérií ďakujeme nášmu pomocnému biskupovi Marekovi Forgáčovi.

Fotogaléria:

Homília biskupa Forgáča na pohrebe Martiny Kušnírovej v Gregorovciach

$
0
0

Drahá smútiaca rodina, milí priatelia, bratia a sestry.

V týchto chvíľach prežívame žiaľ, bolesť, úzkosť, ale aj zlosť, hnev, bezradnosť i bezmocnosť. Zaskočilo nás všetkých to, čo sa tu stalo. Zaskočilo nás to a máme veľmi veľa otázok, na ktoré bezradne hľadáme odpovede. Aj ja sám si kladiem otázky. Prišiel som k vám nie preto, aby som ponúkal „lacné“ odpovede. Prišiel som vás všetkých posilniť v nádeji.

Jednou z najsilnejších otázok, ktoré sa nám vynárajú, je táto: Kde je Boh? Kde bol Boh, keď sa toto všetko stalo? Kde je Boh, keď musíme takto trpieť?

Nerád by som hľadal šablónovitú odpoveď. Skôr by som povedal to, čo mi vraví moja viera: Boh je na našej strane! Boh je na našej strane, pretože nám to ukázal vo svojom Synovi, Ježišovi. V Ježišovi Boh trpí spolu s nami. Práve teraz, v pôste, si pripomíname, ako bol Ježiš vysmievaný, ako ho potupovali, ako ho opľúvali, ako ho ukrižovali… Mohol by som povedať, že to, čo sa v posledných dňoch stalo, celá táto tragédia, to je výsmech Ježiša Krista. Táto tragédia je pľuvanec do Ježišovej tváre, je to kopanec do osoby Ježiša, je to znovu-ukrižovanie Ježiša. Boh je tu s nami. On nie je ten, ktorý sa len pozerá na nás. Boh trpí spolu s nami. To je moja viera i moja nádej, v ktorej vás chcem posilniť.

Ale mohli by sme sa ďalej pýtať: Prečo existuje zlo? Prečo musia trpieť nevinní ľudia?

Náš dobrý Boh nám všetkým dal veľký dar – dar slobody. A tento dar slobody každý z nás rôzne využíva. Naša zosnulá sestra Martina využila tento dar na to, aby študovala, aby si našla prácu, aby si našla priateľa, aby si raz založila rodinu. Jej priateľ Ján využíval dar slobody na to, aby vykonával odvážnu prácu novinára. My všetci, ktorí sme tu prítomní, sme využili tento dar slobody na to, aby sme tu prišli a aby sme vyjadrili súcit s najviac trpiacimi. Ale sú aj takí, ktorí využívajú dar slobody na to, aby robili zlo, aby ubližovali, škodili alebo aj zabíjali.

Aké môže byť toto zlo? Môže to byť napríklad personifikované alebo zosobnené zlo. Niekedy sa v človeku nahromadí toľko zla, že sa stáva samým stelesním zla. Kto dokáže zoči-voči zničiť mladý ľudský život, ten je diabol – zosobnené a personifikované zlo.

Ale môže byť aj inštitucionalizované zlo. To je zlo, ktoré vykonávajú skupiny ľudí, inštitúcie. To je organizované zlo, zločinecké skupiny. Nech nás dobrý Boh chráni od toho, aby sa v našej krajine rozmáhalo inštitucionalizované zlo. Nech nás dobrý Boh chráni od toho, aby sa na našom východnom Slovensku rozmáhalo inštitucionalizované, organizované zlo.

No môže byť aj rozptýlené zlo, vágne zlo, difúzne zlo. To je zlo v podobe atmosféry, ovzdušia. To je vtedy, keď niekto svojou činnosťou vytvára takú atmosféru, že sa v nej veľmi dobre darí rôznym formám zla. V týchto formách zla sa vinník ľahko schováva. Preto ak sú v našej spoločnosti vodcovia, ktorí svojimi aktivitami, svojimi priateľstvami, svojimi kontaktmi, svojou činnosťou alebo aj nečinnosťou vytvárali a vytvárajú také ovzdušie, takú klímu, v ktorej sa darí rôznym formám zosobneného alebo organizovaného zla, tak títo majú nepriamu zodpovednosť za to, čo sa tu stalo.

A preto Slovensko dnes nechce vidieť stôl preplnený balíčkami bankoviek. Veď to je ťažký cynizmus! Veď práve kvôli nezriadenej láske k peniazom sa stali tieto tragédie. Ako hovorí apoštol Pavol: „Koreňom všetkého zla je láska k peniazom…“ (1Tim 6,10) Veď tu teraz ide o život, o hodnoty! Slovensko dnes nechce vidieť peniaze na stole. Slovensko dnes potrebuje vidieť charakterných vodcov, ktorí vezmú na seba priamu i nepriamu zodpovednosť a ktorí dokážu odísť zo scény. Toto by bolo vodcovské. Toto by bolo otcovské. Toto by bolo chlapské. Toto by bolo kresťanské. Veď Ježiš vzal na seba viny druhých. Ak si chceme hovoriť, že sme kresťanská krajina, mali by mocní tejto krajiny vedieť vziať na seba svoje viny, ale aj viny druhých.

Pýtajme sa však ďalej: Máme sa báť?

Odpoviem na to odvážne a evanjeliovo: Nebojte sa! (Jn 6,20) Boh je mocnejší ako všetko zlo na svete! Skúsme počúvať Ježišove slová z Matúšovho evanjelia (a v tejto situácii budú znieť naozaj veľmi odvážne): „Nebojte sa tých, čo zabíjajú telo, ale dušu zabiť nemôžu. Skôr sa bojte toho, ktorý môže i dušu i telo zahubiť v pekle.“ (Mt 10,28) Nuž nebojme sa! Chcel by som vyzvať všetkých, predovšetkým mladých ľudí: Nebojte sa! Upriamme svoju pozornosť na dušu. V tomto svete, ktorý z lásky k peniazom dokáže zabíjať, obráťme svoju pozornosť na dušu. Obráťme svoju pozornosť na hodnoty: na lásku, na priateľstvo, na vieru, na spravodlivosť, na charakter… Možno je táto odpoveď ľudsky nedokonalá, ale určite ukazuje cestu.

A ešte raz sa opýtajme: Prečo sme sa tu stretli?

Prišli sme, aby sme boli spolu s tými, ktorí trpia. Aby sme spolu s najbližšou rodinou dvíhali a objímali kríž. Prišli sme tu, aby sme boli ako Šimon z Cyrény, ktorý pomáha Ježišovi niesť kríž (Mk 15,21). A v každom trpiacom je sám Ježiš. Vytvorme teda jednotu. Nech z tejto jednoty zaznieva mocný hlas do našej krajiny, do tohto sveta. Nie, nie je to zneužívanie situácie na lacné výkriky. Je to mocný hlas bezmocných. Vytvorme vzájomnú jednotu, aby sme boli s tými, ktorí to v tejto chvíli najviac potrebujú, aby sme s nimi spolu-trpeli. Nech dobrý Boh je s nami a nech bojuje za nás!

Požehnanie kaplnky v Kláštore sestier Božského Vykupiteľa v Košicicach

$
0
0

Kongregáciu sestier Božského Vykupiteľa založila 28. augusta 1849 Alžbeta Eppinger, Matka Alfonza Mária, v kúpeľnom meste Niederbronn, v Alsasku, vo východnom Francúzsku. Usilovala sa spolu so svojimi sestrami  ošetrovať chorých v ich domovoch, podporovať chudobných, starať sa o deti, opatrovať ich a vyučovať, bezmocným byť na pomoci a prijať tých, o ktorých sa nikto nestará.  

Táto charizma ostala sestrám dodnes a sestry Božského Vykupiteľa pôsobia aj na Slovensku vo viacerých komunitách. Košická komunita prežila v piatok 2.3.2018 vzácnu slávnosť požehnania kaplnky v ich tunajšom kláštore. Sestry sa totiž ešte v roku 2015 presťahovali do nového domu a požehnanie kaplnky bolo akousi bodkou za rekonštrukciami.

Ako uviedla predstavená komunity, sestra Ladislava: „Aktuálne v Košiciach pôsobí šesť sestier. Štyri pracujú v geriatrickom ústave sv. Lukáša, jedna sestra pracuje v školstve a ďalšia je pastorálna asistentka. Poslaním našej komunity je v duchu matky zakladateľky slúžiť tým, ktorí sú chorí a opustení“.

Kaplnka, ktorú v piatok požehnal košický arcibiskup Bernard Bober je zasvätená Božskému srdcu Ježišovmu. Pri jej obnove asistoval sestrám jezuita, otec Juraj Dufka. Ako uviedol arcibiskup Bober, sestry Božského Vykupiteľa sú mu veľmi dobre známe už od čias, kedy pôsobil v Košiciach ako generálny vikár. „Veľmi im prajem tento ich dom a kaplnku, ktorá je jeho srdcom. A práve to, čo v kaplnke načerpajú budú môcť odovzdávať vo svojej apoštolskej práci i pri službe v zdravotníctve,“  uviedol košický  arcibiskup Bernard Bober.

Vedecká konferencia – POKÁNIE – 8.-9.3.2018

$
0
0

Centrum spirituality Východ-Západ Michala Lacka
v spolupráci s
Centrom pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta
pozýva na vedeckú konferenciu

POKÁNIE

8. – 9. 3. 2018
Centrum spirituality Východ-Západ Michala Lacka, Komenskéo 14, Košice

Plagát – Konferencia POKÁNIE 2018

Program:

Štvrtok 8.3.

14:00-15:30
R. Lapko: „Testamenty ako výzva k pokániu“
J. Feník: „Ježišova rozlúčka a pokánie“
T. Mrňávek: „Pokání v Byzanci“

prestávka
16:00-17:30
S. Anderáková: „Odpustkové listiny za pontifikátu pápeža Klementa VI.“
P. Zubko: „K problematike pokánia v stredovekých Košiciach“
J. Nováková: „Proměny pokání u ruských staroobřadníků v 17.-20. století: od přísné tradice k invenční ortopraxi“

Piatok 9.3.

9:00-10:30
W. Bugel: „Obsahové dôrazy pokánia na príklade vybraných liturgických obradov rôznych tradícií“
M. Mojzeš: „Historické pramene pôstnej disciplíny Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku“
P. Žeňuch: „Obraz pôstu a kajúcnosti v paraliturgickej piesňovej tvorbe Mukačevskej eparchie v 18. storočí“

prestávka
11:00-12:30
J. Garčár SJ: „Pokánie v skúsenosti svätého Ignáca z Loyoly“
D. Porubec: „Filozofia kultúry ako cesta ku kajúcnosti v diele I. A. Iljina“
Š. Šak: „Svätá tajina pokánia – terapia človeka v súčasnosti“

Výberové konania na pozície riaditeľov cirkevných škôl v arcidiecéze – 032018

$
0
0

J.E. Mons. Bernard B o b e r
arcibiskup – metropolita Košickej arcidiecézy

vyhlasuje výberové konanie

 na obsadenie funkcie riaditeľa

 Cirkevnej základnej školy sv. Jána Krstiteľa
9. mája 7, 083 01 SABINOV

Cirkevnej základnej školy sv. Jána Pavla II.
Sládkovičova 1994, 093 02 HENCOVCE

Cirkevnej základnej školy sv. Petra a Pavla
Hrnčiarska 795/61, 091 01 STROPKOV

Cirkevnej základnej školy s materskou školou sv. Petra a Pavla
Komenského 64/17, 067 81 BELÁ NAD CIROCHOU

Základnej školy s materskou školou sv. Marka Križina
Rehoľná 2, 040 18 KOŠICE – KRÁSNA

Cirkevnej spojenej školy
Duchnovičova 24, 066 01 HUMENNÉ

Cirkevnej spojenej školy
Švermova 10, 069 01 SNINA

Gymnázia sv. Moniky
Tarasa Ševčenka 1, 080 01 PREŠOV

Strednej zdravotníckej školy sv. Alžbety
Mäsiarska 25, 040 01 KOŠICE

Prihlášky a požadované doklady do výberového konania treba zaslať doporučenou poštou (rozhodujúci je dátum podania na pošte) alebo priniesť osobne s označením „Výberové konanie, názov školy“ do 28. marca 2018 na adresu: Arcibiskupský školský úrad, Hlavná 28, 041 83 Košice.

Dátum a miesto uskutočnenia výberového konania bude uchádzačom, ktorí splnia podmienky, oznámené najmenej 7 dní pred jeho uskutočnením.

Požadované kvalifikačné predpoklady a iné požiadavky:

  • odborná a pedagogická spôsobilosť pre daný druh a typ školy alebo školského zariadenia v zmysle zákona č. 317/2009 Z.z. o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a vyhlášky Ministerstva školstva SR č. 437/2009 Z.z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné predpoklady pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov
  • najmenej 5 rokov výkonu pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti
  • vykonanie prvej atestácie v zmysle zákona č. 317/2009 Z.z. o pedagogických a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu
  • bezúhonnosť
  • zdravotná spôsobilosť
  • ovládanie štátneho jazyka
  • riadiace a organizačné schopnosti
  • schopnosť vychovávať v kresťanskom duchu
  • základná znalosť všeobecne záväzných predpisov z oblasti školstva, pracovno – právnych vzťahov, ekonomiky, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktoré sa vzťahujú na školu ako právny subjekt (písomný test v rozsahu 20 otázok)
  • základná znalosť cirkevných dokumentov z oblasti kresťanskej výchovy a katolíckeho školstva

Zoznam požadovaných dokladov:

  • prihláška do výberového konania
  • overené kópie dokladov o najvyššom dosiahnutom vzdelaní
  • overený doklad o absolvovaní 1. atestácie
  • profesijný životopis
  • doklad o dĺžke výkonu pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti
  • potvrdenie o prijatí sviatosti krstu alebo sviatosti manželstva (krstný, príp. sobášny list cirkevný nie starší ako 3 mesiace)
  • odporúčanie správcu farnosti v mieste bydliska uchádzača
  • výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace
  • potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k výkonu činnosti riaditeľa školy alebo školského zariadenia
  • písomný návrh koncepcie rozvoja školy v rozsahu maximálne 6 strán formátu A4
  • písomný súhlas uchádzača s použitím osobných údajov pre potreby výberového konania

 

 


Svätý Otec František schválil dekrét o mučeníctve Anny Kolesárovej

$
0
0

Bratislava 7. marca (TK KBS) Slovensko bude mať novú blahoslavenú. Svätý Otec František prijal v utorok na osobnej audiencii kardinála Angela Amata SDB, prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, a schválil dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej, ktorú v závere druhej svetovej vojny zastrelil ruský vojak. Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť.

„Svätý Otec 6. marca 2018 prijal na audiencii kardinála Angela Amata, prefekta Kongregácie pre kauzy svätých. Počas audiencie Svätý Otec schválil, aby Kongregácia vydala dekrét o mučeníctve Božej služobnice Anny Kolesárovej, narodenej vo Vysokej nad Uhom na Slovensku 14. júla 1928 a zavraždenej z nenávisti k viere 22. novembra 1944,“ informovalo dnes Tlačové stredisko Svätej stolice.

Spoznať bližšie Annu Kolesárovú je možné na stránke annakolesarova.sk

Životopis Anny Kolesárovej

Narodila sa 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom ako dcéra Jána Kolesára, prezývaného po mame Hruška, a Anny, rodenej Kušnírovej. Pokrstená bola hneď na druhý deň 15. júla.

O 10 rokov neskôr stratila mamu, ktorá zomrela na zápal pľúc. Anka ako jediná žena v domácnosti, mala len staršieho brata, musela prevziať zodpovednosť za domácnosť a nahradiť mu matku. Mala veľa kamarátok, ale teraz kvôli povinnostiam ich už nestíhala navštevovať. Preto sa rozhodli, že sa budú schádzať u Kolesárovcov. Spolu potom chodili na sväté omše, ruženec či litánie do blízkeho kostola. Žila veľmi skromne a jednoducho. Dbala o svoju povesť a čistotu. Pravidelne pristupovala k sviatosti zmierenia a Eucharistii. Každú sobotu sa chodili modliť ruženec k susedom Podhorínovcom.

Prišla však druhá svetová vojna a na jej konci v roku 1944 prechádzal cez Vysokú nad Uhom aj front. Boje trvali niekoľko týždňov a vystrašení dedinčania sa skrývali v pivniciach. Ján Kolesár-Hruška, Anka a Miško spolu so susedmi sa ukrývali v pivnici pod kuchyňou. Ruských vojakov predchádzal chýr, že v Užhorode rozbili pálenicu a teda zásob majú dosť. Anka chodila oblečená v šatách svojej nebohej mamky, aby pôsobila dojmom vydatej ženy a uchránila svoju čistotu.

Pri prehliadke domu jeden opitý ruský vojak našiel pivnicu a ľudí, ktorí sa v nej skrývali. “Haňka, daj mu niečo zjesť, iste je hladný,” povedal Ján Kolesár svojej šestnásťročnej dcére. Anka počúvla a išla do kuchyne pripraviť niečo vojakovi pod zub. Po chvíli si však všimol, že pod šatami dospelej ženy sa skrýva mladé dievča a začal na ňu naliehať, aby sa mu oddala. Odmietla aj napriek hrozbám, že ju zabije. Vytrhla sa mu z rúk a bežala k otcovi a bratovi do pivnice. Nahnevaný vojak ju nasledoval, namieril na ňu automat a zakričal: “Rozlúč sa s otcom!” Anka vykríkla: “Apočko, zbohom! Ježiš, Mária, Jozef…” v polovici modlitby vojak vystrelil dve rany, do hrude a do tváre.

Boje neutíchali a tak s jej mŕtvym telom stravili celú noc v pivnici. Na druhý deň neskoro večer ju potajomky a bez kňaza narýchlo pochovali. Zbúchali jednoduchú truhlu z dosák zo stodoly a vykopali plytký hrob vedľa jej nebohej mamky.

Pohrebné obrady vykonal farár Anton Lukáč 29. novembra 1944. Hneď po pohrebe do matriky zapísal Hostia sanctae castitatis, teda obeť svätej čistoty. Takisto pripísal, že krátko pred smrťou pristúpila k sviatosti zmierenia a svätému prijímaniu.

Jej hrob navštívia každoročne stovky mladých. Prvé stretnutie mladých na podnet svedectva mučeníckej smrti Anny Kolesárovej sa uskutočnili v roku 1999. Odvtedy sa konajú pravidelné púte.

Arcibiskup Bober: Tešíme sa, že budeme mať krásny vzor a pomocnicu v nebi

$
0
0

Košice 7. marca (TK KBS) Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober bezprostredne reagoval na informáciu o tom, že pápež František schválil dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej z Vysokej nad Uhom.

S hrdosťou som prijal dnes napoludnie správu o procese, ktorý pozitívne skončil v prospech Anky Kolesárovej, Božej služobnice, ktorá pochádza z našej arcidiecézy, z Vysokej nad Uhom. Očakávali sme túto správu. Pripravovali sme najskôr proces v diecéze a potom, od 2011, sme ho posunuli do Ríma. A sledovali sme každý krok. A dnes – keďže toto úsilie, dalo by sa ľudsky povedať, nebolo márne – tešíme sa z toho, pretože máme jeden krásny vzor a okrem toho veľkú pomocnicu v nebi. Tešíme sa na jej vyhlásenie, ktoré isto naplánujeme ešte v tomto roku.

Mons. Bernard Bober
košický arcibiskup metropolita

 Prinášame audionahrávku.

Blahorečenie Anky Kolesárovej

$
0
0

Súhlas na vydanie dekrétu Kongregácie pre kauzy svätých potvrdzujúceho mučeníctvo, dal Svätý Otec František pri osobnej audiencii prefekta kongregácie kardinála Angela Amata SDB v utorok 6. marca, uvádza sa v dnešnom vyhlásení Tlačového strediska Svätej Stolice. Cirkev tak  oficiálne uznala jej mučeníctvo.

Košický arcibiskup Bernard Bober prijal správu s velkou radosťou . „ Očakávali sme túto správu, pripravovali sme proces najprv v našej arcidiecéze a potom, od roku 2011,  sme ho posunuli do Ríma. Dnes sa toto úsilie zavŕšilo ,  pretože máme jeden krásny vzor a veľkú pomocnicu v nebi.  Tešíme sa na jej vyhlásenie,  ktoré naplánujeme tento rok.  Chcem poďakovať všetkým tým ktorý pracovali na tomto procese beatifikácie tu v diecéze a najmä Svätému Otcovi Františkovi, ktorý po skončení práce komisií dal podnet k vyhláseniu Anny za blahoslavenú.“

Božia služobníčka Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce a bola usmrtená z nenávisti k viere 22. novembra 1944 vo svojej rodnej obci, kde je aj pochovaná.

Chronológia procesu blahorečenia Božej služobníčky Anny Kolesárovej

$
0
0

Bratislava 7. marca (TK KBS) Slovensko bude mať novú blahoslavenú. Svätý Otec František schválil dekrét o mučeníctve Božej služobníčky Anny Kolesárovej, ktorú v závere druhej svetovej vojny zastrelil ruský vojak. Mladé dievča zomrelo, aby si zachovalo nevinnosť. Prinášame chronológiu procesu blahorečenia.

– 3. júla 2004

Na podnet mladých ľudí zaujímajúcich sa o príbeh Anky Kolesárovej sa 3. júla 2004 začal proces blahorečenia tejto Božej služobníčky.

Do úlohy postulátora bol vymenovaný Mons. JCDr.  Bartolomej Gábor, PhD., neskôr Dr. Andrea Ambrosi v Ríme. Post vicepostulátora zastáva JCDr. JUDr. Juraj Jurica. Okrem toho boli zriadené ešte dve komisie – teologická a historická – ktoré mali život Anky Kolesárovej posúdiť z týchto dvoch uhlov pohľadu. Proces prebiehal v duchu inštrukcií Kongregácie pre kauzy svätých. Jeho súčasťou bolo zozbieranie svedectiev a rôznych dôkazov.

– 14. februára 2012

Diecézna fáza procesu blahorečenia bola ukončená ďakovnou svätou omšou 14. februára 2012 v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Svätú omšu celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, spolu s vtedajším pomocným biskupom Mons. Stanislavom Stolárikom a emeritným košickým arcibiskupom Alojzom Tkáčom, za prítomnosti veľkého počtu kňazov a mladých, ktorí zaplnili celú katedrálu.

Po svätej omši otec Juraj Jurica, vicepostulátor procesu blahorečenia, oboznámil prítomných s procesom blahorečenia Anny Kolesárovej a o odovzdaní 12 kg materiálov tejto kauzy do Ríma.

– 7. marca 2018

Cirkev oficiálne uznala mučeníctvo Božej služobníčky Anny Kolesárovej, čím sa otvorila priama cesta k jej blahorečeniu. Ako 7. marca 2018 informovalo Tlačové stredisko Svätej stolice, súhlas na vydanie dekrétu Kongregácie pre kauzy svätých potvrdzujúceho mučeníctvo dal Svätý Otec František pri osobnej audiencii prefekta kongregácie kardinála Angela Amata SDB v utorok 6. marca.

Božia služobníčka Anna Kolesárová sa narodila 14. júla 1928 vo Vysokej nad Uhom v okrese Michalovce a bola zavraždená 22. novembra 1944 vo svojej rodnej obci, kde je aj pochovaná.

– Termín slávnosti blahorečenia zatiaľ nie je známy.

Zdroje: VIS / domcek.org

Arcidiecézne stretnutie mládeže už o pár dní

$
0
0

 V sobotu 7. apríla 2018 sa uskutoční Arcidiecézne stretnutie mládeže ADSM v Humennom. Začiatok o 9.00 v Mestskej športovej hale, záver o 14.00 sv. omšou vo farskom kostole Sťatia sv. Jána Krstiteľa na Sídl. pod Sokolejom. Celebruje Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup. Prihlasovanie skupín mladých z farnosti a dobrovoľníkov na www.premladez.sk. Viac informácií na plagáte, facebooku ACMko alebo www.premladez.sk.

Videopozvánka:

Plagát: 

 

 

 

Pastorácia rodín a jej výzvy v XXI. storočí

$
0
0

Teologická fakulta v Košiciach zorganizovala 19. marca 2018  Medzinárodnú vedeckú konferenciu Pastorácia rodín a jej výzvy v XXI. storočí. Zameraná bola na aktuálny odkaz posynodálnej exhortácie pápeža Františka o láske v rodine Amoris laetitia.

Svätý otec František podpísal exhortáciu presne pred dvomi rokmi 19.marca na slávnosť svätého Jozefa. Spomínaná exhortácia je súhrnom záverov dvoch biskupských konferencií o rodine z rokov 2014 a 2015. O samotnej  exhortácii Amoris laetitia  sa dodnes v Cirkvi živo diskutuje a zaujímavé témy ponúkli aj prednášajúci na samotnej konferencii.

Predovšetkým to bol vzácny hosť J.Em. Péter kardinál Erdő arcibiskup-metropolita ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy a maďarský prímas. Sám bol jedným z účastníkov spomínanej synody o rodine a v Košiciach vystúpil s prednáškou „Pastorácia rodín a jej výzvy v XXI. storočí.

Následne vystúpili doc. ICDr. JUDr. Juraj Jurica, PhD. s príspevkom na tému „Odpoveď Synody o rodine na moderné výzvy pre manželov“ a prof. JCDr. Anton Fabian, PhD. prednášal na tému „Áno alebo Nie? Sv. prijímanie rozvedených a znovu zosobášených. Argumenty za a proti.“ Záverečnú prednášku „Amoris laetitia – pastoračné výzvy a aplikácie“, si pripravil Mgr. Richard Kucharčík, PhD.

Podvečer o 18.00 Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup, počas svätej omše v Dóme sv. Alžbety promulgoval  zriadenie Arcidiecézneho centra pre rodinu v Košiciach.

Podľa jeho slov by toto centrum malo napomáhať riešiť celú šírku problematiky okolo rodiny a manželstva. Centrum bude napomáhať vzniku dobrých manželstiev, a na druhej strane by malo pomáhať riešiť aj problémy, ktoré v manželstvách vznikajú.  Činnosť centra bude postupne zverejňovaná prostredníctvom webstránky.   http://rodina.rimkat.sk/

V metropole východu majú novinku, vzniklo Arcidiecézne centrum pre rodinu

$
0
0

Košice 20. marca (TK KBS) V metropole východu vzniklo Arcidiecézne centrum pre rodinu. Jeho zriadenie promulgoval v pondelok 19. marca 2018 Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup. Urobil tak počas svätej omše v Katedrále sv. Alžbety. Podľa jeho slov by toto centrum malo napomáhať riešiť celú šírku problematiky okolo rodiny a manželstva.

„Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach zverujeme pod ochranu Preblahoslavenej Panny Márie a sv. Jozefa, jej ženícha, na ktorého liturgický sviatok bude zriadené,“ píše sa na stránke rodina.rimkat.sk, kde budú aktualizované informácie o činnosti centra. To bude napomáhať vzniku dobrých manželstiev, a na druhej strane by malo pomáhať riešiť aj problémy, ktoré v manželstvách vznikajú (Zdroj: Košická arcidiecéza).


Zelený štvrtok – Omša svätenia olejov – 9.30 hod. – katedrála sv. Alžbety

$
0
0

Srdečne pozývame všetkých zasvätených i laikov na Omšu svätenia olejov (Missa chrismatis) do katedrály sv. Alžbety na Zelený štvrtok o 9.30 hod. Pri tejto sv. omši Mons. Bernard Bober, arcibiskup-metropolita spolu s biskupmi a kňazmi diecézy posvätí oleje: krizmu, olej katechumenov a olej chorých, ktoré sa budú počas roka používať v celej diecéze k udeľovaniu sviatostí. Taktiež si pri sv. omši biskupi a kňazi obnovia svoje kňazské sľuby.

Veľký piatok – Krížová cesta s otcom arcibiskupom na košickej kalvárii

$
0
0

Srdečne pozývame všetkých veriacich na Krížovú cestu spolu s otcom arcibiskupom Mons. Bernardom Boberom na košickú kalváriu na Veľký piatok o 19.30 hod.

Ekumenický pašiový sprievod v Košiciach na Veľký piatok od 13.00hod.

$
0
0

Ekumenické spoločenstvo cirkví na území mesta Košice Vás pozýva na Ekumenický pašiový sprievod na Veľký piatok – 30.03.2018 o 13.00h so začiatkom pri Evanjelickom chráme a.v., Mlynská 23, Košice. Téma: SEDEM SLOV Z KRÍŽA. Viac podrobností na plagáte.

Pašiový 2018 – plagát

Spovedanie pred Veľkou nocou v košických farnostiach

$
0
0

Prinášame vám rozpis predveľkonočného spovedania v rámci košických farností. Na sviatosť zmierenia je potrebné sa dobre pripraviť spytovaním si svedomia. Prosíme taktiež o trpezlivosť a ohľaduplnosť pri čakaní na prijatie sviatosti.

V kaplnke Arcidiecéznej charity v Košiciach sú oddnes relikvie Bl. Sáry Salkaházi

$
0
0

Košice 21. marca (TK KBS) Kardinál Péter Erdő daroval relikvie blahoslavenej Sáry Salkaházi Kaplnke Arcidiecéznej charity v Košiciach. Kaplnka, ktorá je srdcom budovy na Masarykovej ulici, je zasvätená práve tejto blahoslavenej. Arcibiskup Budapešti a Ostrihomu a prímas Maďarska relikvie daroval za prítomnosti košického arcibiskupa metroplita Bernarda Bobera, sociálnych sestier pôsobiacich v Košiciach a mnohých kňazov. Ako poďakovanie venoval riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Cyril Korpesio kardinálovi Erdő originálny obraz blahoslavenej Sáry, v ktorého pozadí je zobrazená celá budova. V krátkej modlitbe a spomienke na blahoslavenú Sáru sme umiestnili relikvie na dôstojné miesto v kaplnke. S túžbou napĺňať sociálne poslanie blahoslavenej Sáry a s prosbou o jej orodovanie zverujeme činnosť našej charity pod jej ochranu, informovala Adriana Čurajová, hovorkyňa charity, ktorej centrum sídli na mieste bývalého Provinciálneho domu Regina Pacis Spoločnosti sociálnych sestier. Na budove je mramorová pamätná tabuľa s textom: In Memoriam sestra Sára Salkaházi *11. 5. 1899 † 27. 12. 1944, členka Spoločnosti sociálnych sestier verná svojmu povolaniu obetovala svoj život na záchranu prenasledovaných v II. svet. vojne. „Keď treba obetu, tu som! Prijmi ma za všetkých a za všetko, dodala Adriana Čurajová.

Zo života blahoslavenej Sáry Salkaházi

Sestra Sára Salkaházi (Sára Schalkház) pochádzala zo známej košickej hoteliérskej rodiny. Narodila sa 11.mája 1899 v Košiciach.

V roku 1929 prijali jej prihlášku do Spoločnosti sociálnych sestier. Vo februári začala noviciát v Szegvári. Niekoľko mesiacov pred zložením sľubov prežila v Košiciach, kde na ňu čakala práca s organizovaním charity.

Večné sľuby zložila na Turice r. 1940. Jej novým mottom bolo: „ALLELUIA! ECCE EGO, MITTE ME!“ (Hľa, tu som, pošli mňa!). Stále silnejšie v nej dozrievala túžba, aby mohla svoj život obetovať „pre prípad, ak by nastala doba prenasledovania Cirkvi, Spoločnosti a sestier“ (citát z modlitby obetovania svojho života). Dostala k tomu súhlas. Obetovanie sa uskutočnilo v kaplnke Svätého Ducha v Materskom dome Spoločnosti v úplnej tajnosti, v prítomnosti predstavených koncom roka 1943.

Moment naplnenia obetovania prišiel počas vianočných sviatkoch, 27. decembra 1944. Deň predtým obkľúčila a nepriedyšne uzavrela Budapešť Červená armáda. Zatiaľ čo nemecké jednotky kládli Rusom zúrivý odpor, maďarské oddiely šípových krížov, „nilašov“, masovo vraždili vlastné obyvateľstvo. V tejto pekelnej atmosfére obkľúčili nilaši robotnícky ženský domov na Bokréta utca (Kytičkovej ulici) v peštianskej robotníckej štvrti Ferencváros. Pri pátraní po Židoch zaistili štyri podozrivé osoby a jednu z katechétiek. Sestra Sára práve nebola v dome, prišla až na koniec akcie. Mohla sa zachrániť pred zatknutím, ale neurobila to. Ako zodpovednú vedúcu domu aj ju odvliekli a podľa očitého svedka ju ešte v ten istý večer poniže Petöfiho mosta – vyzlečenú donaha – odstrelili do ľadového Dunaja. Sestra Sára si minútu pred popravou pokľakla, obrátená smerom k svojim vrahom a s očami pozdvihnutými k nebesiam sa prežehnala veľkým krížom. Pán Boh prijal obetu jej života, jej martýrium sa naplnilo. Žiadnej zo sociálnych sestier, ktoré sa zúčastňovali na akcii záchrany Židov, sa nič nestalo. Ani jedna sestra neprišla o život v dôsledku ukrývania prenasledovaných počas druhej svetovej vojny. Za tento prejav hrdinskej lásky, sestre Margite Slachtovej a sestre Sáre Salkaháziovej, udelila Izraelská vláda vyznamenanie „In memoriam“, a v záhrade JAD WASHEM na ich počesť vysadili strom úcty a vďaky.

Svätý Otec Benedikt XVI. podpísal dňa 28. apríla 2006 dekrét o blahorečení Božej služobnice sestry Sáry Salkaházi. Za blahoslavenú bola vyhlásená 17. septembra 2006 počas slávnostnej sv. omše na námestí pred bazilikou sv. Štefana v Budapešti. Obrad blahorečenia vykonal J. Em. Péter kardinál Erdö, prímas katolíckej Cirkvi v Maďarsku. Koncelebrovali biskupi Maďarska, Ukrajiny, Rumunska, bývalej Juhoslávie, Rakúska a Slovenska ako aj mnoho kňazov z okolitých štátov. Na slávnosti bol prítomný aj košický pomocný biskup Mons. Stanislav Stolárik a biskupský vikár pre maďarskú pastoráciu Zoltán Pásztor.

Viewing all 1038 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>